czwartek, 14 grudnia 2017

TAJEMNICZE ŻYCIE GRZYBÓW Robert Hofrichter

"Wydaje się zatem, że podstawowym elementem ewolucji była nie konkurencja, lecz kooperacja - świadomość, że w grupie jest się silniejszym i że współpraca może przynieść nadzwyczajne rezultaty!"

Dzięki książce wkraczamy w fascynujący świat grzybów, niezwykle złożony, wspaniale różnorodny, wyjątkowo bogaty, a jednocześnie wciąż mało poznany i zrozumiany. Autor funduje czytelnikowi interesującą wędrówkę przez jedną z trzech dużych form życia na naszej planecie. Jego pasja odkrywania świata Fungi udziela się również czytelnikowi. Bardzo przystępny i wciągający styl narracji, przyjazne i niewymagające fachowej wiedzy wyjaśnienia naukowe, mnóstwo zaskakujących i zadziwiających ciekawostek. Po zapoznaniu się z taką publikacją inaczej już spojrzymy na grzyby, bardziej je docenimy, w większym stopniu zgłębiać będziemy ich klasyfikację, specyfikę, budowę czy indywidualne przystosowania gatunków do określonych warunków środowiska, w których tak sprawnie funkcjonują. W końcu to właśnie one umożliwiły rozwój na Ziemi.

Grzyby utrzymują przy życiu dziewięćdziesiąt procent wszystkiego, co się zieleni i kwitnie. Zatem wiele uwagi poświęcono ich związkom z roślinami. Pokazano jak perfekcyjnie współpracują i tworzą ścisłe relacje oparte na symbiozie, jakimi zadziwiającymi cechami charakteryzują się, aby móc zawiązywać trwałe sojusze. Te istoty zbudowane ze strzępek nadal skrywają przed człowiekiem wiele tajemnic, właściwości, talentów, zdolności, możliwości wykorzystania, choćby w medycynie. Autor wyraża się o grzybach jako mistrzach przeżycia, perfidnych drapieżcach, genialnych planistach ruchu i skutecznych specjalistach od recyklingu. Ale to także niebezpieczni zabójcy, dysponujący tragicznymi w skutkach toksynami. Spodobała mi się mykologiczna wyprawa, wiele się dowiedziałam, na wiele aspektów zwrócono uwagę, a zatem chętnie poszukam podobnych publikacji, aby jeszcze bardziej zachwycić się światem grzybów.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura popularnonaukowa (biologia), 272 strony, premiera 03.10.2017
tłumaczenie Monika Kilis, Bartosz Nowacki
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

81 komentarzy:

  1. Ooo, świetny pomysł na prezent dla zapalonego grzybiarza :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejna książka z serii, jednak nie mniej ciekawa. Zagłębię się w nią wiosną, teraz muszę poszukać czegoś zimowego :-) pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nawet nie sądziłam, że świat grzybów jest tak bogaty, owszem przypuszczałam, ale że w takim stopniu, to nie. :)

      Usuń
    2. Na moim podwórku rośnie kilka wiekowych dębów i jesienią grzybnia jest naprawdę spora. Zastanawiało mnie to od dłuższego czasu i dlatego głównie chcę sięgnąć po tą książkę.Pozdrowienia!

      Usuń
    3. Sporo odpowiedzi na pytania o grzybach, wiele z książki można się dowiedzieć. :)

      Usuń
  3. Świetnie napisana . Nie przeczytałem wprawdzie do końca, ale naprawdę polecam . Dziękuję za recenzję zgodną z moimi wrażeniami :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawa lektura dla ciekawskich. Ty w recenzji o grzybach i ewolucji to zaraz przypomniała się świetna powieść SF Aldisa "Cieplarnia" - trochę przerażająca o grzybach żerujących na istotach wyższego rzędu, powoli ucztyły i nabierały świadomości, napisana ze smakiem, żaden tam horror. Literatura pełną gębą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze nie czytałam, ale tytuł dopisuję do listy, chętnie po niego sięgnę, lubię kiedy następuje taka zamiana ról w świecie zwierząt i roślin. :)

      Usuń
  5. Bardzo ciekawa recenzja, będę musiała sięgnąć po książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Z pewnością może to być fascynująca lektura, ale raczej pozostanę przy nieco innej tematyce. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ostatnio moda na takie książki, ale trzeba przyznać, że faktycznie grzyby są istotne w ekosystemie i właściwie otaczają nas z każdej strony...


    Bookeater Reality

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niech będzie, że i moda, ale dzięki niej podnosi się świadomość społeczna odnośnie przyrody, środowiska, ekologi, a to bardzo cenne. :)

      Usuń
  8. To jest fascynująca tematyka. Uwielbiam takie książki, bo rozszerzają moje spojrzenie na świat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie z takich właśnie założeń wychodzę sięgając po nie. :)

      Usuń
  9. Podobno w ostatnim czasie bardzo wzrosło zainteresowanie tematyką grzybów. To chyba przez ostatni obfity sezon. Słyszałam w radiu, że staje się to narodową dyscypliną ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Super dla mojego taty, On jest typowym grzybiarzem :D

    OdpowiedzUsuń
  11. Niebezpieczni zabójcy, no właśnie. Ileż ludzi zmarło na skutek zatrucia grzybami! Lubię grzyby, ale jem je ze strachem. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale to wina ludzi, którzy zrywają grzyby bez dostatecznej wiedzy, albo kupują je z niepewnych źródeł.

      Usuń
  12. Coraz częściej doceniam takie książki, muszę w końcu po nią sięgnąć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zupełnie inaczej po takiej lekturze patrzy się na otaczający nas świat. :)

      Usuń
  13. Kolejna porcja fascynujących faktów w książce, po którą oczywiście muszę sięgnąć :-)

    OdpowiedzUsuń
  14. Mój szwagier ucieszyłby się z takiej książki :) uwielbia grzyby :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Przeczytałam o drzewach, to teraz nie wychodząc z lasu czas na grzyby :D
    Podoba mi się forma tych książek!
    POCZYTAJ ZE MNĄ na święta!

    OdpowiedzUsuń
  16. Tematyka raczej nie moja, ale świetna na prezent.

    OdpowiedzUsuń
  17. Nie sądziłam, że świat grzybów może być fascynujący. Ciekawa publikacja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznam, że i ja byłam dość zaskoczona, choć pewne przypuszczenia były. :)

      Usuń
  18. Tematyka książki nie dla mnie, więc jednak spasuje.

    OdpowiedzUsuń
  19. My ostatnio czytaliśmy świetną książkę dla dzieci o grzybach - i faktycznie niektóre fakty na ich temat bardzo mnie zaskoczyły.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tej książce też napotykałam wiele ciekawostek, których nie znałam, choćby o współpracy grzybów i roślin, perfekcyjne zależności. :)

      Usuń
  20. Co prawda, ja grzybiarką nigdy nie zostanę, bo nie widzę grzyba, nawet gdy rośnie przy samiutkiej ścieżce i patrzy mi prosto w oczy ;) Ale zawsze z przyjemnością o nich czytałam. A teraz wygrałam przy okazji w konkursie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lubię zbierać grzyby, chętnie ich w lesie wypatruję, ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, kontaktu z przyrodą. :)

      Usuń
  21. U nas w zamrażarce i w słoikach są grzyby sprzed kilku lat, opieńki. A ja się boję ich jeść, bo a nuż to muchomory. Ja zbieram tylko te z gąbkami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedy i te z gąbkami bywają trujące, zdradliwe, sama często nie do końca mam przekonanie, wówczas grzyb zostawiam nienaruszony. :)

      Usuń
  22. Coś jeszcze chciałam dodać. Z serii 'Sekretne życie', chciałabym poczytać o królikach. Mamy króliki i mocno mnie ciekawi duchowe życie takiego rudzielca, który stale siedzi w oknie i patrzy w niebo. Całymi dniami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie jak dotąd bardzo odpowiadało zaczytywanie się w sekretach pszczół, teraz grzyby, które też niesamowicie mnie zaskoczyły. A o królikach też pewnie bym poczytała, o ptakach koniecznie. :)

      Usuń
  23. Bardzo zaciekawiła mnie ta pozycja (zwłaszcza, że na studiach nierzadko mamy o grzybach). "Grzyby utrzymują przy życiu dziewięćdziesiąt procent wszystkiego, co się zieleni i kwitnie" - ta informacja mnie wręcz zszokowała! Nie zdawałam sobie z tego sprawy :) Ile to jeszcze jest na tym świecie do nauczenia się.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również nie zdawałam sobie z tego sprawy, dlatego też zdecydowałam się tą informację zamieścić w opisie książki, jak mało jeszcze wiemy o grzybach, jak wiele tajemnic przed nami kryją. :)

      Usuń
  24. Dużo jest teraz książek o życiu zwierząt i roślin. Fajnie, że mamy coraz większą świadomość tego, jak cały ekosystem ze sobą żyje...:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak bardzo są nam potrzebne takie książki, cieszę się, że tyle ich powstaje. :)

      Usuń
  25. Zapowiada się ciekawa publikacja. Lubimy grzyby i chętnie pogłębimy więdzę z tego zakresu.

    OdpowiedzUsuń
  26. Ten styl narracji dobrze brzmi :)

    OdpowiedzUsuń
  27. To dopiero ciekawa tematyka! Bardzo lubię Twoje recenzje. :>

    OdpowiedzUsuń
  28. O, dość zaskakująca pozycja, w sensie, że rzadko spodziewam się widywać tego rodzaju książki na blogach :D A tu taka niespodzianka! Idealna dla ciekawych świata, interesuje mnie, czy zaciekawiłaby dziecko?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka skierowana do dorosłego czytelnika, ale ciekawostki w niej zawarte zawsze można podać w odpowiedniej formie dziecku, choćby o największym na świecie grzybie. :)

      Usuń
  29. Nie miałam pojęcia, że grzyby są tak ważnym elementem przyrody!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasami trzeba książki, aby nam to w pełni uświadomić, choć pozornie wszystko wiemy. :) Lubię takie odkrywanie świata. :)

      Usuń
  30. Jak byłam mała to bardzo lubiłam zbierać grzyby :-)

    OdpowiedzUsuń
  31. Odpowiedzi
    1. Nawet się nie spodziewałam, że ten temat tak mnie wciągnie. :)

      Usuń
  32. Grzyby znam 3. Pieczarka, borowik i muchomor :D Chyba swoją wiedzę potrzebuję pogłębić...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie tyle o poszczególnych gatunkach, ale całościowe spojrzenie na świat grzybów. :)

      Usuń
  33. Właśnie wczoraj patrzyłam na tę książkę w księgarni i zastanawiałam się, czy nie kupić jej na prezent. Wydaje się bardzo ciekawa, tym bardziej, że o grzybach nie wiemy praktycznie nic (a przynajmniej ja wiem tyle jak odróżniać jadalne od trujących).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznam, że po przeczytaniu książki mam chęć na dalsze zgłębianie tematu, rozglądam się już za podobnymi publikacjami. :)

      Usuń
  34. Bardzo fajny wpis. Za mało mówi się o grzybach, a to naprawdę wyjątkowo wartościowe rośliny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedy właśnie grzyby i rośliny są odrębnymi królestwami.

      Usuń
  35. Fajny prezent pod zbliżające się święta dla fana grzybów :D

    OdpowiedzUsuń
  36. już sama biologia jest dla mnie magią, nie mówiąc o grzybach. nie jest to literatura dla mnie, ale znam kogoś komu by się spodobała :-)

    OdpowiedzUsuń