Pokazywanie postów oznaczonych etykietą LOU WELCOME. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą LOU WELCOME. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 27 sierpnia 2017

ODPORNY Michael Palmer

LOU WELCOME tom 3

"Ameryka już nie będzie zakładnikiem własnego rządu i kraj zacznie rozkwitać, w końcu wyzwolony z finansowych oków świadczeń. Opieka społeczna, ubezpieczenia zdrowotne dla ludzi w podeszłym wieku i tych o niskich dochodach staną się anachronicznymi symbolami pasożytniczej, destrukcyjnej polityki programów pomocowych."

Książka nie wbija mocno w fotel przebiegiem akcji, jednak trzyma w przyjemnie dozowanym napięciu, wciąga w ciekawie rozgrywaną rozrywkę między dobrem a złem. Po jednej stronie przedstawiciele rządu amerykańskiego, lekarze prawdziwie oddani misji niesienia pomocy i naukowcy zaangażowani w badania z dziedziny mikrobiologii. A po drugiej stronie tajna ekstremistyczna organizacja, terrorystyczne ugrupowanie, starające się za wszelką cenę zlikwidować dławiące naród amerykański rządowe programy pomocowe.

Thriller, w którym stosunkowo wiele się dzieje, sporo postaci wprowadzono do fabuły, często zmienia się sceneria zdarzeń, jednak łatwo się w tym wszystkim połapać, dostosować do zaproponowanego przez autora dość wartkiego rytmu przygody czytelniczej. Lekki i sugestywny styl narracji, spora porcja żargonu medycznego, która nadaje thrillerowi szczególnego kolorytu, jednocześnie nie przytłacza niezrozumiałymi nazwami. Zastrzeżenia mam do małej realności finalnej odsłony powieści, ale w tym gatunku literackim spokojnie można na to przymknąć oko. Pierwsze spotkanie z tą serią uważam za udane. I choć liczyłam na większy poziom czytelniczej adrenaliny, zwłaszcza w kontekście groźby wybuchu epidemii, to i tak dobrze się bawiłam.

Frapująca postać głównego bohatera, z pogmatwaną przeszłością zawodową i życiowymi problemami. Lou Welcome wikła się w złożoną sieć politycznego szantażu, społecznego wymuszenia, medycznego zagrożenia. Stowarzyszenie Stu Bliźnich celowo zaraża pacjentów szpitali skrajnie niebezpiecznym mikrobem. Niestety wymyka się on spod kontroli, nie reaguje na antybiotyki, błyskawicznie adaptuje, modyfikuje i rozpowszechnia się. Pomimo zastosowania nadzwyczajnych środków zabezpieczających systematycznie wzrasta liczba ofiar śmiertelnych. Jeśli te informacje wydostaną się do mediów spowodują wybuch paniki na niespotykaną skalę, oraz utratę publicznego zaufania wobec służby zdrowia. Czy uda się powstrzymać Mikrob Sądnego Dnia i ideologicznych fanatyków odpowiedzialnych za jego pojawienie się?

4.5/6 - warto przeczytać
thriller medyczny, 448 stron, premiera 17.08.2017 (2014), tłumaczenie Maria Gębicka-Frąc
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros. :)