LOU WELCOME tom 3
"Ameryka już nie będzie zakładnikiem własnego
rządu i kraj zacznie rozkwitać, w końcu wyzwolony z finansowych oków
świadczeń. Opieka społeczna, ubezpieczenia zdrowotne dla ludzi w
podeszłym wieku i tych o niskich dochodach staną się anachronicznymi
symbolami pasożytniczej, destrukcyjnej polityki programów pomocowych."
Książka nie wbija mocno w fotel przebiegiem akcji, jednak trzyma w
przyjemnie dozowanym napięciu, wciąga w ciekawie
rozgrywaną rozrywkę między dobrem a złem. Po jednej stronie
przedstawiciele rządu amerykańskiego, lekarze prawdziwie oddani misji
niesienia pomocy i naukowcy zaangażowani w badania z dziedziny
mikrobiologii. A po drugiej stronie tajna ekstremistyczna organizacja,
terrorystyczne ugrupowanie, starające się za
wszelką cenę zlikwidować dławiące naród amerykański rządowe programy
pomocowe.
Thriller, w którym stosunkowo wiele się dzieje,
sporo postaci wprowadzono do fabuły, często zmienia się
sceneria zdarzeń, jednak łatwo się w tym wszystkim połapać,
dostosować do zaproponowanego przez autora dość wartkiego rytmu przygody
czytelniczej. Lekki i sugestywny styl narracji, spora porcja żargonu
medycznego, która nadaje thrillerowi szczególnego kolorytu, jednocześnie nie przytłacza niezrozumiałymi nazwami. Zastrzeżenia mam do
małej realności finalnej odsłony powieści, ale w tym gatunku literackim
spokojnie można na to przymknąć oko. Pierwsze spotkanie z tą serią uważam za udane. I choć liczyłam na większy poziom czytelniczej adrenaliny,
zwłaszcza w kontekście groźby wybuchu epidemii, to i tak dobrze się
bawiłam.
Frapująca postać głównego bohatera, z pogmatwaną
przeszłością zawodową i życiowymi problemami. Lou Welcome wikła się w
złożoną sieć politycznego szantażu, społecznego wymuszenia, medycznego
zagrożenia. Stowarzyszenie Stu Bliźnich celowo zaraża pacjentów szpitali skrajnie niebezpiecznym mikrobem. Niestety wymyka się on spod
kontroli, nie reaguje na antybiotyki, błyskawicznie adaptuje, modyfikuje
i rozpowszechnia się. Pomimo zastosowania nadzwyczajnych środków
zabezpieczających systematycznie wzrasta liczba ofiar śmiertelnych.
Jeśli te informacje wydostaną się do mediów spowodują wybuch paniki na
niespotykaną skalę, oraz utratę publicznego zaufania wobec służby
zdrowia. Czy uda się powstrzymać Mikrob Sądnego Dnia i ideologicznych
fanatyków odpowiedzialnych za jego pojawienie się?
4.5/6 - warto przeczytać
thriller medyczny, 448 stron, premiera 17.08.2017 (2014), tłumaczenie Maria Gębicka-Frąc
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros. :)
