HORYZONTY UCZUĆ tom 3
"Jak to jest, że stają nam na drodze
nieoczekiwane osoby, z którymi w jakiś sposób łączy nas potem los? To,
co dajemy, powraca."
Wyjątkowo ciepła i sympatyczna lektura, z
wielką wrażliwością przybliżająca losy zwykłych wydawałoby się ludzi, a
jednak w szczególny sposób bliskich czytelniczym sercom. Fascynująca
mieszanka różnorodnych scenariuszy życia, z jednej strony
nieprzewidywalnych i zależnych od zaskakujących splotów okoliczności, a z drugiej
strony w znacznym stopniu wynikających ze świadomie podejmowanych
decyzji i działań. Tym, co je łączy jest silna intensywność różnych emocji, nawiązywanie
nici przyjaźni, scalanie więzów miłości czy poszukiwanie prawdziwego
spełnienia. Wciągający styl narracji sugestywnie przekonuje do opisywanych historii,
wysoko oceniamy prawdopodobieństwo zdarzeń, świetnie odnajdując się w
ich klimacie. Podobało mi się to nieco humorystyczne spojrzenie na bohaterów,
ich charaktery i zachowania. Życzliwie podążałam tropem ich niby typowych, lecz jakże interesujących życiowych przygód. Tak swobodnie i rodzinnie czujemy się w
towarzystwie książki, odpowiada nam wytworzony w niej nastrój, ujmuje naturalność i
lekkość prowadzenia fabuły.
Pobierowo, malownicza nadmorska miejscowość wypoczynkowa, w sezonie letnim plaże wypełnione turystami, a gdzieś między nimi odnajdujemy stałych mieszkańców, ze swoimi
problemami, sekretami, troskami, zmartwieniami i obawami, czasem zawiedzeniem,
niezrozumieniem i znużeniem, ale również z pragnieniami, marzeniami,
wiarą w lepsze jutro i nadzieją na szczęście. Każdy z bogatym
i urozmaiconym doświadczeniem życiowym, mniej lub bardziej udanymi związkami z bliskimi, większą lub
mniejszą serdecznością w sercu, normalną codziennością złamaną naprzemiennie łzami smutku i radości. Bardzo przyjemna i refleksyjna
lektura, idealna na potwierdzenie najważniejszych wartości w życiu człowieka,
konieczności przyjrzeniu się sobie z innej perspektywy, jakby trochę z boku, być może
przedefiniowaniu pewnych motywów działań czy zmobilizowaniu się do dokonania
korzystnych zmian. Nie znam wcześniejszych tomów, jednak nie przeszkadzało mi to w serdecznym odbiorze "Wiatru wspomnień", z chęcią sięgnę zatem po wcześniejsze części
cyklu, które pomogą mi nawiązać jeszcze bliższą znajomość z jego bohaterami.
4.5/6 - warto przeczytać
literatura współczesna
Data premiery: 14.06.2016
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina. :)
