niedziela, 3 lipca 2016

WIATR WSPOMNIEŃ Dorota Schrammek 178/2016

HORYZONTY UCZUĆ tom 3

"Jak to jest, że stają nam na drodze nieoczekiwane osoby, z którymi w jakiś sposób łączy nas potem los? To, co dajemy, powraca."

Wyjątkowo ciepła i sympatyczna lektura, z wielką wrażliwością przybliżająca losy zwykłych wydawałoby się ludzi, a jednak w szczególny sposób bliskich czytelniczym sercom. Fascynująca mieszanka różnorodnych scenariuszy życia, z jednej strony nieprzewidywalnych i zależnych od zaskakujących splotów okoliczności, a z drugiej strony w znacznym stopniu wynikających ze świadomie podejmowanych decyzji i działań. Tym, co je łączy jest silna intensywność różnych emocji, nawiązywanie nici przyjaźni, scalanie więzów miłości czy poszukiwanie prawdziwego spełnienia. Wciągający styl narracji sugestywnie przekonuje do opisywanych historii, wysoko oceniamy prawdopodobieństwo zdarzeń, świetnie odnajdując się w ich klimacie. Podobało mi się to nieco humorystyczne spojrzenie na bohaterów, ich charaktery i zachowania. Życzliwie podążałam tropem ich niby typowych, lecz jakże interesujących życiowych przygód. Tak swobodnie i rodzinnie czujemy się w towarzystwie książki, odpowiada nam wytworzony w niej nastrój, ujmuje naturalność i lekkość prowadzenia fabuły.

Pobierowo, malownicza nadmorska miejscowość wypoczynkowa, w sezonie letnim plaże wypełnione turystami, a gdzieś między nimi odnajdujemy stałych mieszkańców, ze swoimi problemami, sekretami, troskami, zmartwieniami i obawami, czasem zawiedzeniem, niezrozumieniem i znużeniem, ale również z pragnieniami, marzeniami, wiarą w lepsze jutro i nadzieją na szczęście. Każdy z bogatym i urozmaiconym doświadczeniem życiowym, mniej lub bardziej udanymi związkami z bliskimi, większą lub mniejszą serdecznością w sercu, normalną codziennością złamaną naprzemiennie łzami smutku i radości. Bardzo przyjemna i refleksyjna lektura, idealna na potwierdzenie najważniejszych wartości w życiu człowieka, konieczności przyjrzeniu się sobie z innej perspektywy, jakby trochę z boku, być może przedefiniowaniu pewnych motywów działań czy zmobilizowaniu się do dokonania korzystnych zmian. Nie znam wcześniejszych tomów, jednak nie przeszkadzało mi to w serdecznym odbiorze "Wiatru wspomnień", z chęcią sięgnę zatem po wcześniejsze części cyklu, które pomogą mi nawiązać jeszcze bliższą znajomość z jego bohaterami.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura współczesna

Data premiery: 14.06.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina. :)

23 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Niezwykle ciepły i serdeczny nastrój, bardzo lubię takie właśnie pozytywne powieści. :)

   Usuń
 2. Ta książka może być świetną lekturą na wakacyjną porę. Chociaż nie przepadam za tym gatunkiem, ta pozycja wydaje mi się interesująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto przeczytać, żałuję, że jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z wcześniejszymi tomami, z pewnością nawiązałabym jeszcze większą więź z bohaterami powieści. :)

   Usuń
 3. Świetna pozycja na wakacje! Muszę koniecznie się za nią rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki pełne refleksji są wartościowe i powinniśmy po nie sięgać. Kiedy ogarnę się z moimi zaległościami, postaram się po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwykli niezwykli ludzie, zwykłe niezwykłe zdarzenia, tak lubię. :)

   Usuń
 5. Pobierowo, to można powiedzieć moje okolice:). Nie często zdarza mi się dowiedzieć o książce, której akcja dzieje się w Szczecinie lub okolicach. Chętnie po nią sięgnę, wydaje się byc znakomitą lektura na wakacje ... zwłaszcza na plażę:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię książki, w których fabuła osadzona jest w faktycznie istniejących wsiach, miastach, regionach. To zawsze okazja do bliższego poznania tych okolic. Później, kiedy do nich docieramy, od razu nasuwają się nam wspomnienia z czytelniczych wrażeń. :)

   Usuń
 6. Uwielbiam książki, które są osadzone w wyraźnie określonym miejscu w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. Idealna na serdeczny i przyjemny relaks z książką w ręku. :)

   Usuń
 8. Z przyjemnością po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na Twoje wrażenia po jej przeczytaniu. :) Sympatycznej lektury! :)

   Usuń
 9. Jak dla mnie wygląda zachęcająco :)))

  OdpowiedzUsuń
 10. lubię 'ciepłe' i przyjemne książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem ta propozycja czytelnicza będzie jak najbardziej trafiona. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
  2. jeśli gdzieś tą książkę znajdę to chętnie ją przeczytam :)
   dziękuję! :)

   Usuń
  3. A ja chętnie sięgnę po wcześniejsze tomy, mam nadzieję, że będą w bibliotece. :)

   Usuń
 11. wydaje mi się, że jest to jedna z tych książek, które umiejętnie pokazuje okruch naszego życia

  OdpowiedzUsuń