wtorek, 7 listopada 2023

ODPŁYW

[PRZEDPREMIEROWO] 

AROA MORENO DURÁN

„Wspomnień rodzinnych nie trzeba przeżyć, żeby je mieć, wystarczy je opowiedzieć.”

Niezwykła przygoda czytelnicza, chłonie się wyobraźnią, emocjami i zmysłami, pozostawia wyraźny ślad w sercu i myślach. Napisana w pięknym unikalnym stylu, magnetycznym i hipnotyzującym. Przeżycia kobiet okiem ich samych i obserwatora. Zamiast dialogów skromne, ale jakże przemawiające opisy, oraz mocne i prawdziwe emocje. Cieszę się, że trafiłam na tę książkę, nasycona kobiecością, wiodące relacje z przeżyć trzech pokoleń pań, a nawet z obecnością jeszcze dwóch, najstarszego i najmłodszego. Zdecydowanie warto sięgnąć po "Odpływ", szczerze polecam. Autorka znakomicie pisze, dramaty i kruchość okrywa przejmującym, ale jednocześnie z nadzieją, wydźwiękiem. Na końcu podsuwa nieoczekiwane interpretacje i rozwiązania prawdy. Powieść długo pozostanie w pamięci.

Aroa Moreno Durán przybliża niezwykłą przeszłość Ruth, Adriany i Adirante. Wchodzę w uczucia, doświadczenia, rozterki i wątpliwości. Poznaję, co naznacza ich życie, dlaczego trudno im uporać się z niektórymi sprawami, znaleźć spokój duszy, rozliczyć się samej z sobą. Dowiaduję się wiele o wzajemnych relacjach, podłożu milczenia, poczuciu sprawiedliwości, echa oddania i trudnej miłości. Rodzinna historia opowiedziana z tłem niekończącej się żałoby, tragedii utonięcia małego chłopca, wygnania sióstr, śmierci rybaków, wojennych zagrożeniach, bezrobocia, głodu, również sercowych sprzeczności, utraconych szans, inaczej zdefiniowanego szczęścia, konfrontacji z własnymi demonami. Trafiam na świadectwa zdarzeń i kłamstw powtarzanych tysiąc razy z pokolenia na pokolenie. Powieść przeżywam całą sobą, dostarcza sporo materiału do refleksji, uświadamia, że pamięć ma swoje limity, wyrzuca to, co niewygodne, skupia się na przeszłości boleśnie rzutującej na teraźniejszość. Obawa wejścia w przyszłość paraliżuje i uśmierca za życia.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna, 252 strony, premiera 08.11.2023 (2022), tłumaczenie Katarzytna Okrasko
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

9 komentarzy:

 1. poruszająca książka, może uda mi się poczytać

  OdpowiedzUsuń
 2. z tymi przeżyciami to jak sie rozmawia to do ciekawych wniosków można dojść, bywa że każda pamieć pamięta trochę co innego i nieco inaczej a niby ta sama rzeczywistość;) konfrontacji z własnymi demonami to trudna sprawa

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że po opisie mam wrażenie, że to zbyt dużo dramatu jak dla mnie. Przynajmniej w książkowej wersji. W teatrze chętnie był obejrzała taką sztukę, ale z tego co piszesz siłą książki są opisy, a te znacznie trudniej oddać na scenie niż dialogi

  OdpowiedzUsuń
 4. ojj coś czuję że ta propozycja wywołała by u mnie sporo emocji
  chętnie bym ją sobie przeczytała!
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi jak niezwykle głęboka i poruszająca lektura. "Odpływ" Aroa Moreno Durán wydaje się powieścią, która zanurza czytelnika w bogatym świecie emocji i przeżyć trzech pokoleń kobiet.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię, gdy książka dostarcza sporo materiału do refleksji na dłuższy czas.

  OdpowiedzUsuń
 7. Powieść, która skłania do refleksji jest warta poświęcenia jej odrobiny czasu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z reguły nie sięgam po ten gatunek, jakoś nie potrafię się w nim odnaleźć.

  OdpowiedzUsuń