poniedziałek, 26 września 2022

TATA. CZŁOWIEK, MIT, LEGENDA

MIFFLIN LOWE

"Tatusiowie to najzwyklejsi mężczyźni, których miłość zmieniła w bohaterów, poszukiwaczy przygód, opowiadaczy bajek i piosenkarzy." Pam Brown

Reprezentantka książek stworzonych z myślą o rodzinnym czytaniu, chociaż kierowana do najmłodszych, to i dorosły fantastycznie się odnajdzie. Poznawanie jej sprawiło mnóstwo frajdy i radości, ale też nakłoniło do przywołania sympatycznych wspomnień i czynienia ciepłych refleksji. Nie tylko szalenie wartościowe przesłania o miłości w rodzinie, tacierzyńskiej pasji zabawiania, ogromnego wsparcia psychicznego i fizycznego, ale również ogromny ładunek wyśmienitego humoru napisanego w rytmie bijących gorących serc. Warstwa tekstowa i oprawa graficzna fantastycznie ze sobą współgrały. Nie potrafiłam wskazać, która z nich bardziej mi się spodobała. Każda oprócz wspólnych elementów zawierała też indywidualne barwne rysy, wyśmienicie się wciągałam. 

Mifflin Lowe ukazywał niemal idealny obraz taty w oczach dziecka. Niekwestionowany bohater, wyjątkowy kompan do zabaw, przydatny w awaryjnych sytuacjach detektyw, odważny pogromca strachów, geniusz w rozwikływaniu zagmatwanych spraw, najsłodszy pocieszyciel, a nawet zaangażowany kucharz, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Słowem wzór do naśladowania. Dani Torrent w tle ilustracji przedstawiała tatusia jako zwykłego człowieka w zwykłej codzienności, z wadami, skazami i niedoskonałościami. Nie miał pierwiastków idealności, ale dzięki temu był niezwykle prawdziwy. Książka nakreślała obraz szczęśliwej i wspierającej się rodziny, wypełnionej miłością, szacunkiem i zrozumieniem wad bliskich. W niepozornie zwykłych słabościach ma źródło wyjątkowa siła kochania, wierności, przyjaźni i oddania. Dzieci zachwycą się, tatusiowie znajdą potwierdzenie wartości postępowań, zaś mamusie docenią dowcip przebijający ze stron.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, wiek 3+, premiera 18.05.2022 (2020)
twarda okładka, 32 strony, format 31cm x 25cm
tłumaczenie Agnieszka Szling, ilustracje Dani Torrent
Tekst powstał w ramach współpracy z Szkrabajki.pl

9 komentarzy:

 1. Ale piękne ilustracje, na pewno przyciągną wzrok zarówno małego czytelnika, jak i jego rodziców. Może zakupie tą książkę do naszej biblioteczki. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i byłam zachwycona. Pięknie wydana i w końcu o tacie, nie tylko o mamie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama z przyjemnością sięgam po dziecięce wydania. To widziałam w bibliotece i nie przejdę obok niego obojętnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna z najfajniejszych książeczek dla dzieci jakie czytałam. Bardzo dobrze napisana, z pięknymi ilustracjami :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama chętnie bym przeczytała. Nie możemy zapominać o tatusiach

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie książki. Sama bym po nią chętnie sięgnęła. Jakby nie patrzeć tata powinien być w każdej rodzinie stawiany jako wzór. Ale to w końcu jest jak każdy inny normalny człowiek, z zaletami i wadami. Mądra pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka mi się bardzo podoba i przyznam, że sama chętnie bym ją teraz sobie poczytała.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie ilustrowana książka i niezwykle wartościowa. Na wspólne czytanie to świetna pozycja książkowa. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo chętnie przeczytam z synkiem,. Świetnie że jest taka ksiażka

  OdpowiedzUsuń