czwartek, 14 grudnia 2023

OPOWIEŚCI DLA DZIECI, KTÓRE CHCĄ BYĆ ODWAŻNE

35 HISTORII, KTÓRE DADZĄ SIŁĘ I POMOGĄ POKONAĆ PRZECIWNOŚCI LOSU

ALEX ROVIRA, FRANCESC MIRALLES

„Przestań myśleć o tym, co sądzą o tobie inni, a wtedy zaczniesz spokojnie żyć.”

Poprzednia książka z serii opowieści dla dzieci traktująca o wierze w siebie bardzo się nam spodobała („Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie”). Chociaż kierowana do czytelników powyżej dziewiątego roku, to jednak i dorośli skorzystali na poznaniu. Podobnie w przypadku „Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne”, z przyjemnością i zainteresowaniem czytało się ją w rodzinnym wielopokoleniowym gronie. Trzydzieści pięć opowieści, starannie dobranych pod względem omawianych zagadnień, wiele uświadamiało, silnie inspirowało, dawało sporo materiału do przemyśleń. Suche informacje, nawet niezwykle atrakcyjnie przedstawione, nie miałaby takiej mocy przebicia do świadomości odbiorcy, jak połączone z ciekawymi i dostosowanymi do wieku mini historiami, z życia wziętymi, odwołującymi się do zwykłych wydarzeń w życiu, przywołującymi obrazy codzienności. Najlepiej sprawdziło się czytanie jednej dziennie, wspólne omawianie, poszukiwanie odpowiadających przykładów z własnego życia. Podtytuły wskazywały, z jaką tematyką mieliśmy się zmierzyć, później wciągająca opowiastka, a na koniec zgrabnie podany tekst do przemyślenia.

Wspaniałe motywowanie do stawiania czoła nawet wydawałoby się najtrudniejszym wyzwaniom, traktowania przeszkód i przeciwności jako okazji do nauki i prób, a kryzysu jako szansy, przyjęcia porażek i błędów jako elementu zbierania doświadczenia. Dzięki nim zyskujemy inną perspektywę, dokonujemy korekt, dostosowujemy nowe narzędzia, stajemy się lepsi. Sprzymierzeńcami jest odwaga, pozytywne myślenie, życzliwe nastawienie, aktywne podejście do różnorodnych spraw. Alex Rovira i Francesc Miralles wskazywali kierunki pielęgnowania w sobie siły, mądrości i opanowania, wykształcania umiejętności działania, pokonywania wewnętrznych ograniczeń, przejęcia kontroli nad życiem. Nabieranie odporności psychicznej leży u podstaw świadomego doświadczania, życia w teraźniejszości, ustalenia hierarchii ważności. Zaangażowanie a nie bierność drogą do sukcesu. Kształtując rzeczywistość umacniamy siebie i naszą pozycję, wykorzystujemy potencjał kreatywności i zmysłu obserwacji, odczepiamy się od toksycznej i fałszywej gwarancji bezpieczeństwa. Autorzy sporo miejsca poświęcili zagadnieniom inteligencji emocjonalnej, współpracy i komunikacji, postrzeganiu sercem, zauważaniem, docenianiem i szacunkiem wobec osób, dzięki którym stajemy się lepsi a nasze życie jeszcze bardziej wartościowe.

5/6 - koniecznie przeczytaj z dzieckiem
literatura dziecięca, wiek 9+, premiera 11.10.2023 (2021), twarda okładka, format 18cm x 24cm
176 stron, tłumaczenie Katarzyna Kozioł-Galvis, ilustracje Gemma Capdevila
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu ToTamto. 

12 komentarzy:

 1. Cieszę się, że powstają takie tytuły. Dzieci muszą wiedzieć, że mogą być sobą!

  OdpowiedzUsuń
 2. To jedna z tych książek, którą można by wpisać do kategorii Zdecydowanie potrzebne. Anne 18.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy ją, własnie czytamy sobie, i jak na razie młodsza 8 latka nie jest zainteresowana ale za to 11 bardzo podoba sie Monika F

  OdpowiedzUsuń
 4. Tej chyba jeszcze nie znam, ale uwielbiam sięgać po kolejne wydania tego typu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie. Dobry pomysł na prezent na nadchodzące Święta.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś miałam podobną o emocjach i dla odważnych dziewcząt. Świetne tytuły i ten idealnie będzie pasował obok nich na półce moich dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka wydaje się być odpowiednia dla mojej córki, to odważna dziewczynka i ciekawa świata

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się pomysł czytania jednej opowieści dziennie i wspólnego omawiania jej z rodziną. To doskonały sposób na rozwijanie rozmów na tematy ważne dla życia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem nie czuję się zainteresowana książką. To niestety nie mój klimat.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety to nie mój klimat. Tym razem musisz mi wybaczyć, ale nie zapoznam się z tą pozycją. Angela.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawa recenzja. Książka wydaje się być bogata w treści i mądrości życiowe, które można przekazać zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

  OdpowiedzUsuń
 12. To świetnie, że autorzy łączą mądre rady z konkretnymi opowieściami. Myślę, że to dobra pozycja również na prezent.

  OdpowiedzUsuń