JOACHIM VERNAU tom 1
"Wszystko wraca - dobro i zło. Można na nie narzucić hałdy ziemi i głęboko zakopać, a i tak wyjdzie na wierzch."
Po porywających przygodach czytelniczych z "Wioską morderców" i "Śnieżnym wędrowcem" nie odmówiłam sobie przyjemności powtórzenia
udanego spotkania z kolejną książką Elisabeth Herrmann.
"Opiekunka do dzieci" to połączenie kryminalnych, obyczajowych i
thrillerowskich nut. Powieść oferuje rozrywkę docierania do prawdy ukrytej pod wieloma warstwami intrygujących tajemnic, kłamstw,
oszustw i morderstw. Ale to również
pragnienie zainteresowania i przypomnienia czytelnikom o niechlubnych
działaniach Trzeciej Rzeszy, w tym także przymuszania do pracy robotnic, głównie nastolatek, które brutalnie wywiezione z okupowanych
przez nazistów terenów z oddaniem opiekowały się niemieckimi dziećmi.
Różnorodny los spotykał te młode kobiety, części udało się przeżyć traumatyczne doświadczenia, ale
wiele zbyt szybko zakończyły życie i to w zagadkowych
okolicznościach.
Pierwszy tom serii o adwokacie Joachimie Vernau okazał się interesujący i wciągający, chętnie sięgnę po drugą odsłonę. Styl pisarki
wyrazisty, ciekawy i oryginalny, wyróżnia się w szczególny sposób, a to cenne. Postać głównego bohatera wywołuje jeszcze
mieszane odczucia, niewątpliwie rysuje się sympatyczny i pozytywny
charakter, a jednak niektóre jego zachowania nie brzmią do końca
przekonująco. Wynika to z tego, że boryka się z ustaleniem właściwej hierarchii wartości
moralnych, z jednej strony doskonale wie, dokąd powinien zmierzać i czym
się kierować, a z drugiej waha się przed koniecznością zastopowania
wyśmienicie rozwijającej się kariery, być może utracenia
bliskiej znajomości z oszałamiająco piękną i bogatą życiową partnerką, Sigrun Zernikow. Właśnie ten dylemat zaprezentował się jako frapujący i zajmujący uwagę.
Do kancelarii adwokackiej przyszłego teścia Joachima zgłasza się
starsza kobieta. Dostarcza zagadkowe pismo wzbudzające mieszane i niejasne odczucia. Przyglądając się reakcji członków rodziny Zernikow, Vernau zaczyna dostrzegać pewne nieścisłości, dziwne
postawy, alarmujące sygnały, że nie wszystko jest tak jak
powinno być. Postanawia bliżej przyjrzeć się sprawie, podejmuje prywatne
śledztwo, lecz nie ma świadomości, na jakie ryzyko wystawia się i z jak
bezwzględnym przeciwnikiem przyjdzie mu zmierzyć się. Czytelnik niesiony
jest na fali może nie wartkiej akcji, ale bogatej w zdarzenia. Pojawiają się zaskakujące incydenty,
na światło dzienne wydostają się zatrważające fakty, narasta atmosfera niepokoju i zaskoczenia, jednak wszystko nie
ma znamion intensywności. Niektóre sensacyjne elementy wydają się
przerysowane, abyśmy dzięki takiemu zabiegowi mogli mocniej zaangażować się w przebieg akcji.
Jaka przeszłość kryje się za dziedzictwem jednej z
najbardziej wpływowych i zamożnych berlińskich rodzin?
4.5/6 - warto przeczytać
kryminał, 542 strony, premiera 25.07.2017 (2005), tłumaczenie Bartosz Nowacki
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Elisabeth Herrmann. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Elisabeth Herrmann. Pokaż wszystkie posty
poniedziałek, 27 listopada 2017
poniedziałek, 5 września 2016
ŚNIEŻNY WĘDROWIEC Elisabeth Herrmann 240/2016
[PRZEDPREMIEROWO]
SANELA BEARA tom 2
"Ludzie, którzy wierzą, że w ich wspomnieniach bliscy zmarli żyją, kłamią. Bez wątpienia odchodzą w zapomnienie. Wkraczają powoli w blednącą, pochłaniającą wszystko czasoprzestrzeń, którą nazywamy przeszłością."
Powieść, w której bardzo szybko odnajdujemy się, ulegamy świetnie potęgowanemu napięciu, nieoczekiwanym zwrotom akcji, zaskakującym wydarzeniom i incydentom. Elisabeth Herrmann umiejętnie podsyca ciekawość, fascynująco intryguje, niepokojąco drażni wyobraźnię, inicjuje zatrważające przypuszczenia. Przerażają nas oblicza stopniowo odkrywanego zła i osób z nim powiązanych, to bardzo bolesne, przejmujące, momentami wręcz duszące obrazy. Wiele pozostawiających niesmak aspektów nienawiści, krzywdy, nietolerancji, wzgardy i lekceważenia. Autorka przedstawia głęboko przemyślaną fabułę, imponuje wielowarstwowość, przyciąga silne zagmatwanie elementów, które w ostatecznej fazie okazują się prawdopodobne, logiczne i płynnie zazębiające się. Zręcznie poprowadzona dynamika akcji, wciągająca narracja, mroczny klimat, szczegółowość opisów, dzięki którym wyjątkowo łatwo wczuć się w kreowaną rzeczywistość. Pospiesznie przerzucamy kolejne strony, pragniemy jak najwięcej dowiedzieć się o przebiegu sprawy, dotrzeć do ostatecznego rozwiązania, zrozumieć przyczyny i następstwa tragicznych zdarzeń, być może dostrzec w nich ukryty sens, który mógłby ewentualnie złagodzić smutek i żal. Czytelnik mocno angażuje się w niezwykle trudną zagadkę kryminalną, chętnie bierze udział w ciekawej detektywistycznej grze, czerpiąc z tego sporą dawkę dreszczyku, przyjemności i satysfakcji.
Opowiadana historia wyzwala silne emocje, podążamy śladami bólu, cierpienia i strachu dziewięcioletniego chłopca, porwanego w niewyjaśnionych okolicznościach, a którego ciało właśnie odnaleziono, po czterech latach od zaginięcia. Za wszelką cenę chcemy dociec przyczyn i wyjaśnić tło rozegranego dramatu dziecka. Jednocześnie uświadamiamy sobie, jak bardzo z pozoru mało szkodliwe działania mogą doprowadzić do wielkiej tragedii, wyzwolić sekwencję niekorzystnych splotów okoliczności, pociągnąć za sobą spiralę nieobliczalnych czynów, zdeterminować los wielu osób,spowodować, że ich wzajemne powiązania i zależności stają się coraz bardziej złożone i zawiłe. Jak ze śledztwem poradzi sobie Lutz Gehring, szef berlińskiego wydziału zabójstw, którego postawa zrobiła na nas wrażenie przy poprzedniej sprawie kryminalnej? Jaką rolę odegra w nim młoda, energiczna i niezwykle ambitna Sanela Beara, której owiane pewną tajemniczością losy mieliśmy okazję poznać w pierwszym tomie? W jakim stopniu doświadczenie i intuicja policjantów spotęgują się wzajemnie, zaważą na toku dochodzenia? Czy uda się rozszyfrować motywy zabójcy, przeniknąć do jego psychiki, zapobiec potencjalnej eskalacji przemocy i doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości?
"Wioska morderców" tom 1
5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał
Data premiery: 06.09.2016
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)
SANELA BEARA tom 2
"Ludzie, którzy wierzą, że w ich wspomnieniach bliscy zmarli żyją, kłamią. Bez wątpienia odchodzą w zapomnienie. Wkraczają powoli w blednącą, pochłaniającą wszystko czasoprzestrzeń, którą nazywamy przeszłością."
Powieść, w której bardzo szybko odnajdujemy się, ulegamy świetnie potęgowanemu napięciu, nieoczekiwanym zwrotom akcji, zaskakującym wydarzeniom i incydentom. Elisabeth Herrmann umiejętnie podsyca ciekawość, fascynująco intryguje, niepokojąco drażni wyobraźnię, inicjuje zatrważające przypuszczenia. Przerażają nas oblicza stopniowo odkrywanego zła i osób z nim powiązanych, to bardzo bolesne, przejmujące, momentami wręcz duszące obrazy. Wiele pozostawiających niesmak aspektów nienawiści, krzywdy, nietolerancji, wzgardy i lekceważenia. Autorka przedstawia głęboko przemyślaną fabułę, imponuje wielowarstwowość, przyciąga silne zagmatwanie elementów, które w ostatecznej fazie okazują się prawdopodobne, logiczne i płynnie zazębiające się. Zręcznie poprowadzona dynamika akcji, wciągająca narracja, mroczny klimat, szczegółowość opisów, dzięki którym wyjątkowo łatwo wczuć się w kreowaną rzeczywistość. Pospiesznie przerzucamy kolejne strony, pragniemy jak najwięcej dowiedzieć się o przebiegu sprawy, dotrzeć do ostatecznego rozwiązania, zrozumieć przyczyny i następstwa tragicznych zdarzeń, być może dostrzec w nich ukryty sens, który mógłby ewentualnie złagodzić smutek i żal. Czytelnik mocno angażuje się w niezwykle trudną zagadkę kryminalną, chętnie bierze udział w ciekawej detektywistycznej grze, czerpiąc z tego sporą dawkę dreszczyku, przyjemności i satysfakcji.
Opowiadana historia wyzwala silne emocje, podążamy śladami bólu, cierpienia i strachu dziewięcioletniego chłopca, porwanego w niewyjaśnionych okolicznościach, a którego ciało właśnie odnaleziono, po czterech latach od zaginięcia. Za wszelką cenę chcemy dociec przyczyn i wyjaśnić tło rozegranego dramatu dziecka. Jednocześnie uświadamiamy sobie, jak bardzo z pozoru mało szkodliwe działania mogą doprowadzić do wielkiej tragedii, wyzwolić sekwencję niekorzystnych splotów okoliczności, pociągnąć za sobą spiralę nieobliczalnych czynów, zdeterminować los wielu osób,spowodować, że ich wzajemne powiązania i zależności stają się coraz bardziej złożone i zawiłe. Jak ze śledztwem poradzi sobie Lutz Gehring, szef berlińskiego wydziału zabójstw, którego postawa zrobiła na nas wrażenie przy poprzedniej sprawie kryminalnej? Jaką rolę odegra w nim młoda, energiczna i niezwykle ambitna Sanela Beara, której owiane pewną tajemniczością losy mieliśmy okazję poznać w pierwszym tomie? W jakim stopniu doświadczenie i intuicja policjantów spotęgują się wzajemnie, zaważą na toku dochodzenia? Czy uda się rozszyfrować motywy zabójcy, przeniknąć do jego psychiki, zapobiec potencjalnej eskalacji przemocy i doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości?
"Wioska morderców" tom 1
5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał
Data premiery: 06.09.2016
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)
poniedziałek, 4 kwietnia 2016
WIOSKA MORDERCÓW Elisabeth Herrmann 89/2016
[PRZEDPREMIEROWO]
SANELA BEARA tom 1
"Pies spojrzał na dziewczynkę i podkulił ogon. Ona też odczuwała ten nieokreślony rodzaj strachu jak tamte stworzenia, które zbudziły się w obliczu nadciągającego kataklizmu, jaki miał unicestwić całą wieś."
Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, wciągająca mieszanka thrillera i kryminału, zapewniająca kilka godzin świetnie spędzonego wolnego czasu z książką w ręku. Z wielkim zainteresowaniem i uwagą zagłębiamy się w jej treść, a towarzyszy nam specyficzna, mroczna, nieco duszna atmosfera, podsycana zastanawiającymi zbiegami okoliczności, podobieństwem wydarzeń, głęboko skrywanymi urazami i silną potrzebą zemsty. A do tego znaczący udział zwierząt w opisywanej historii, mocno zaniedbana i niemal opuszczona przez mieszkańców tajemniczo złowroga wieś, makabryczne morderstwo popełnione w ogrodzie zoologicznym. Początkowo, tylko z pozoru akcja wydaje się mało dynamiczna, przez większą część książki autorka zaprasza nas do dobrej detektywistycznej gry, umiejętnie podgrzewa nastrój niepewności, włączając w fabułę kolejne wątki i poszlaki, zagęszczając coraz mocniej niebezpieczny klimat, z czasem wydarzenia nabierają mocnego przyspieszenia, aby pod koniec książki nie pozwolić czytelnikowi na złapanie chwili wytchnienia. Zakończenie zaskakuje swoimi domknięciami i precyzją, mamy przekonanie, że tak właśnie mogłoby być i że jest to jak najbardziej prawdopodobne i odpowiednie spięcie klamrą wszystkich wątków.
Już pierwsze strony powieści sugerują, że będzie to niezwykła psychologiczna rozrywka, z łatwością wpadamy w zastawione na nas przez autorkę sidła. W bardzo ciekawy sposób podsycane jest nasze zainteresowanie przebiegiem zdarzeń i sytuacji doprowadzających do rozwiązania zagadki zbrodni. Często podczas śledzenia akcji wtóruje nam groza i przerażenie, najlepsze thrillerowskie akcenty silnie działające na czytelniczą wyobraźnię. Główna bohaterka, Sanela Beara, energiczna młoda policjantka, obdarzona wielką intuicją, sprawia wrażenie bardzo wyrazistej postaci, jednak wiąże się z nią jeszcze wiele zagadkowych zachowań i pewna tajemniczość, która przypuszczalnie odkrywana będzie w kolejnych tomach cyklu. Duet psychologów, Jeremy Saaler i Gabriel Brock, przekonują nas swoim zaangażowaniem w sprawę określenia poczytalności mordercy i podejmowanymi działaniami. Interesującą postacią wydaje się również Lutz Gehring, naczelnik berlińskiego wydziału kryminalnego, z uwagą obserwujemy jego wewnętrzną walkę. Wszyscy bohaterowie prezentują pełen wachlarz wad i zalet, czujemy głębokie przemyślenie i konsekwencję w ich kreacjach, co powoduje, że nie są odrealnieni i z dużym zaangażowaniem śledzimy ich poczynania. Fabuła, klimat, bohaterowie i psychologia morderstwa to zdecydowanie mocne strony książki, gorąco zachęcam do wkroczenia w jej mroczny i tajemniczy świat. Czy uda się Saneli Bear rozwikłać bardzo skomplikowaną zagadkę morderstwa i przyczyn wyludnienia wioski? Co z tym wszystkim wspólnego mają wiejskie psy? Jak bardzo przerażające niebezpieczeństwo zagraża kobiecie?
5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller psychologiczny
Data premiery: 05.04.2016.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)
SANELA BEARA tom 1
"Pies spojrzał na dziewczynkę i podkulił ogon. Ona też odczuwała ten nieokreślony rodzaj strachu jak tamte stworzenia, które zbudziły się w obliczu nadciągającego kataklizmu, jaki miał unicestwić całą wieś."
Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, wciągająca mieszanka thrillera i kryminału, zapewniająca kilka godzin świetnie spędzonego wolnego czasu z książką w ręku. Z wielkim zainteresowaniem i uwagą zagłębiamy się w jej treść, a towarzyszy nam specyficzna, mroczna, nieco duszna atmosfera, podsycana zastanawiającymi zbiegami okoliczności, podobieństwem wydarzeń, głęboko skrywanymi urazami i silną potrzebą zemsty. A do tego znaczący udział zwierząt w opisywanej historii, mocno zaniedbana i niemal opuszczona przez mieszkańców tajemniczo złowroga wieś, makabryczne morderstwo popełnione w ogrodzie zoologicznym. Początkowo, tylko z pozoru akcja wydaje się mało dynamiczna, przez większą część książki autorka zaprasza nas do dobrej detektywistycznej gry, umiejętnie podgrzewa nastrój niepewności, włączając w fabułę kolejne wątki i poszlaki, zagęszczając coraz mocniej niebezpieczny klimat, z czasem wydarzenia nabierają mocnego przyspieszenia, aby pod koniec książki nie pozwolić czytelnikowi na złapanie chwili wytchnienia. Zakończenie zaskakuje swoimi domknięciami i precyzją, mamy przekonanie, że tak właśnie mogłoby być i że jest to jak najbardziej prawdopodobne i odpowiednie spięcie klamrą wszystkich wątków.
Już pierwsze strony powieści sugerują, że będzie to niezwykła psychologiczna rozrywka, z łatwością wpadamy w zastawione na nas przez autorkę sidła. W bardzo ciekawy sposób podsycane jest nasze zainteresowanie przebiegiem zdarzeń i sytuacji doprowadzających do rozwiązania zagadki zbrodni. Często podczas śledzenia akcji wtóruje nam groza i przerażenie, najlepsze thrillerowskie akcenty silnie działające na czytelniczą wyobraźnię. Główna bohaterka, Sanela Beara, energiczna młoda policjantka, obdarzona wielką intuicją, sprawia wrażenie bardzo wyrazistej postaci, jednak wiąże się z nią jeszcze wiele zagadkowych zachowań i pewna tajemniczość, która przypuszczalnie odkrywana będzie w kolejnych tomach cyklu. Duet psychologów, Jeremy Saaler i Gabriel Brock, przekonują nas swoim zaangażowaniem w sprawę określenia poczytalności mordercy i podejmowanymi działaniami. Interesującą postacią wydaje się również Lutz Gehring, naczelnik berlińskiego wydziału kryminalnego, z uwagą obserwujemy jego wewnętrzną walkę. Wszyscy bohaterowie prezentują pełen wachlarz wad i zalet, czujemy głębokie przemyślenie i konsekwencję w ich kreacjach, co powoduje, że nie są odrealnieni i z dużym zaangażowaniem śledzimy ich poczynania. Fabuła, klimat, bohaterowie i psychologia morderstwa to zdecydowanie mocne strony książki, gorąco zachęcam do wkroczenia w jej mroczny i tajemniczy świat. Czy uda się Saneli Bear rozwikłać bardzo skomplikowaną zagadkę morderstwa i przyczyn wyludnienia wioski? Co z tym wszystkim wspólnego mają wiejskie psy? Jak bardzo przerażające niebezpieczeństwo zagraża kobiecie?
5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller psychologiczny
Data premiery: 05.04.2016.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)


