środa, 24 sierpnia 2022

NADIA

ELISABETH NOREBÄCK

„To dziwne, jak niektóre wspomnienia są ostre, jakby dotyczyły wydarzeń z wczoraj, a inne wydają się tak odległe.”

Powieść wywołała mieszane odczucia, inaczej oceniłabym pierwszą część, a inaczej drugą. Do połowy książki trochę wynudziłam się, w zasadzie mało co działo się, sporo opisów życia w więzieniu kobiety skazanej na dożywocie za zabicie męża. Mało w tym porywało, więcej technicznych aspektów funkcjonowania zakładu karnego niż okazji do wytworzenia emocjonalnego związku z główną bohaterką. Wiadome aspekty pobytu w zamkniętej przestrzeni nic nowego nie wnosiły. Natomiast ciekawym elementem okazały się migawki z przeszłości Lindy Andersson, przybliżenia, jak do tego doszło, że znalazła się w najgorszym szwedzkim więzieniu, a także fragmentaryczne retrospekcje związane z procesem sądowym. Elisabeth Norebäck nie pozwoliła na zbliżenie się do kluczowej postaci, trzymała na nabrzmiewający napięciem dystans, nie odsłaniała za dużo z faktów. Nie potrafiłam wczuć się w przeżycia Lindy. 

Dopiero gdzieś od połowy książki fabuła zaczęła nabierać złowieszczych barw, tak jak na thriller psychologiczny przystało. Pojawiła się głębia w konstruowaniu portretu skazanej. Na powierzchnię dobijały się starannie ukryte tajemnice. Zastanawiałam się, dokąd wszystko prowadzi. Chętnie wchodziłam w snucie domysłów i interpretacji, przypisywania roli winnego i ofiary. Nadal nie nawiązywałam nici porozumienia z Andersson, ale w większym stopniu zaczynała intrygować. Autorka frapująco prowadziła nić docierania do istoty dramatu, podpuszczała, aby jednoznacznie opowiedzieć się po któreś ze stron. We wspaniałym stylu sprawiła zakończeniem niespodziankę. Nie przypuszczałam, że sprawy przyjmą taki obrót, dałam się zaskoczyć, ostatnie rozdziały mocno satysfakcjonujące. Nie wszystko w powieści wybrzmiewało realnie, ale podane zostało w oprawie, która nie raziła, a wręcz przeciwnie, składała się na szczególny klimat historii.

Jako córka znanej artystki i celebrytki, Linda towarzyszyła matce w trasach koncertowych. Występowała nawet w duecie z rodzicielką śpiewając piosenki. Kiedy rozpadło się małżeństwo rodziców i młodsza córka pozostała z ojcem, Linda jeszcze intensywniej związała się z matką. Tragiczny finał imprezy w domku letniskowym stawiał więcej pytań niż dawał zgodnych z prawdą odpowiedzi. Czy ktokolwiek był w stanie dotrzeć, co naprawdę miało miejsce? Dlaczego nikt nie miał wątpliwości o winie Lindy? Czy Potwory rodziły się same z siebie, a może za ich istnienie odpowiadali inni? Dokąd mogły doprowadzić chorobliwa obsesja i senny koszmar? A może chodziło o walkę o przetrwanie i utrzymanie się na powierzchni świadomości? Odniosłam wrażenie, że „Nadia” sprawdzi się podczas wprowadzenia nieco mrocznej atmosfery do wakacyjnego wieczoru czytelniczego, miejscem dokonania zbrodni i nieszablonowym, przynajmniej od drugiej połowy, podejściem do bohaterki, jej postawy i wspomnień. 

4/6 – warto przeczytać
thriller psychologiczny, 270 stron, premiera 21.06.2022 (2020), tłumaczenie Maciej Muszalski
Tekst powstał w ramach współpracy z DużeKa.pl

19 komentarzy:

 1. To zdecydowanie mój gatunek. Chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie wiem czy skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie do końca czuję się nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej szkoda mi czasu na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 5. W ogóle i tak rzadko sięgam po ten gatunek.

  OdpowiedzUsuń
 6. W czytelniczym planie dnia zdarzają się też słabsze lektury.

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda, że dopiero w połowie książki coś się ruszyło.

  OdpowiedzUsuń
 8. rzadko sięgam po ten gatunek.

  OdpowiedzUsuń
 9. Coś dla mojej kumpeli, będzie zachwycona, polecę jej :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Czyli tytuł nie do polecenia i przeczytania...Takie też się zdarzają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety, jednak nie zaszkodzi wiedzieć o tym już wcześniej, by mieć tego świadomość.

   Usuń
 11. Dobrze, że przyznajesz, że w pierwszej części książki niezbyt wiele się dzieje. Za to druga część - jak ktoś lubi takie emocje, to ta książka na pewno będzie dla niego/niej odpowiednia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Szkoda, że książka taka nierówna pod względem poziomu - ale dobrze, że udało Ci się przebrnąć przez pierwszą nudną połowę i mimo wszystko wynieść coś z tej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 13. w zasadzie mogłabym przeczytać tą propozycję, dlaczego nie :) zapisuje na jesień :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mnie w sumie mogłyby zaciekawić te opisy więzienia, które pojawiają się w pierwszej części powieści

  OdpowiedzUsuń
 15. To coś dla mnie. Dopisuję tytuł na swoją jesienną listę czytelniczą.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mroczne książki i o takim gatunku raczej omijam, bo nie przepadam za nimi.

  OdpowiedzUsuń
 17. Szkoda, że do połowy książki się nudziłaś i nic się nie działo. Raczej nie mam ochoty po nią sięgać. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie znam, ale mnie zainteresował ten tytuł więc pewnie się skuszę za jakiś czas. Ciekawe czy ja będę zadowolona.

  OdpowiedzUsuń