czwartek, 27 lutego 2025

TAM, GDZIE MIESZKA WIATR

PIOTR KOŁODZIEJCZYK

„Na Bliskim Wschodzie kultury i cywilizacje rodziły się i upadały przez tysiące lat. Sumerowie, Babilończycy, Egipcjanie, Asyryjczycy, Hetyci, Fenicjanie, Izraelici, Persowie czy wreszcie Grecy, Rzymianie i Arabowie – każdy z tych ludów zostawił po sobie bogate dziedzictwo, po dziś dzień kształtujące nie tylko ten region.”

Poznawanie niezwykłego i imponującego dziedzictwa kulturowego Bliskiego Wschodu sprawia, że lepiej rozumiemy nasz świat. Region znacząco wiele wniósł do podstaw naszej rzeczywistości. Naturalny korytarz migracyjny, skrzyżowanie kultur, interakcji społecznych, wymiany technologicznej. Fundament początków ludzkiej kultury. Piotr Kołodziejczyk w przyjaznym i przyjemnym stylu oprowadza po Bliskim Wschodzie. Ukazuje wielowiekowy wpływ na rozwój ludzkości. Czasy wędrownego łowiectwa i zbieractwa. Osiadłego rolnictwa i hodowli. Źródła systemów religijnych, sztuki, rzemiosła, handlu, dalekosiężnych kontaktów, hierarchii społecznej, organizmów państwowych i liderów. 

Oprowadza czytelnika po bliskowschodnich stanowiskach archeologicznych, znaleziskach, świadectwach technologicznych zmian, architekturze, ceramice, narzędziach. Tłumaczy zalążki pierwszych centralnie administrowanych państw, zbiorowej tożsamości, sieci handlowych, murów obronnych, konfliktów, wydarzeń historycznych, przemian społecznych, rozprzestrzeniania idei, epidemii. Omawia początki metalurgii, szlaków kupieckich będących siłą napędową gospodarki i tranzytem zjawisk kulturowych. Przybliża czasy niepokojów, przemian i migracji, żelaznych twierdz, fenickich osiągnięć intelektualnych. Przygląda się Nabatejczykom wykorzystującym geograficzne położenie i pomnażającym bogactwa, aż do dominacji i nowych wzorach kulturowych Rzymian. Atrakcyjnie prowadzi fragment książki o pożywieniu, smakach i zapachach Bliskiego Wschodu, cennych przyprawach. W ostatnim rozdziale kondensuje zdobyte wcześniej informacje przez pryzmat archeologii i tego, co jeszcze ze strony nauki może nas czekać w tej części świata do odkrycia, zbadania i zinterpretowania. 

Pasja przyczyniania się do budowania kompleksowej wiedzy o przeszłości człowieka przebija się w klimacie narracji. Piotr Kołodziejczyk zaraża entuzjazmem, zachęca do zrozumienia odkryć, docenienia i poszanowania dalekiej przeszłości omawianego regionu. Wzbogaca publikację licznymi kolorowymi zdjęciami, mapą Bliskiego Wschodu, przydatnym indeksem, słowniczkiem terminów, literaturą uzupełniającą, końcowymi przypisami. Na dole wielu stron zamieszcza cenne dopowiadające informacje, definicje i wyjaśnienia. Fantastycznie, że polscy naukowcy wnoszą wkład w światową archeologię, penetrują bliskowschodnie stanowiska, dlatego warto promować tego typu książki i uczelnie uczestniczące w badaniu pozostałości materialnych po dawnych cywilizacjach. Moje pierwsze spotkanie z serią ARCHEO, w ramach bo.wiem, ale z pewnością nie ostatnie, zdobywanie interesującej i zajmującej wiedzy uzależnia i przynosi sporo radości.

4.5/6 – warto przeczytać
literatura popularnonaukowa, archeologia, 344 strony, premiera 27.10.2024
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

11 komentarzy:

  1. Nie czytałam jeszcze książek tego autora. Czasem lubię poczytać coś takiego może kiedyś wpadnie mi w ręce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo interesujący artykuł, który skutecznie przyciąga uwagę i zachęca do zgłębienia tematu Bliskiego Wschodu. Piotr Kołodziejczyk w sposób przystępny i pasjonujący przedstawia historię i dziedzictwo tego regionu, co skojarzyło mi się z książką Radka Siewniaka "Bliski Wschód z bliska". Radek pisze stricte o ludziach, ich przekonaniach, życiu codziennym , trudnościach oraz religiach. Cieszy mnie, że takie publikacje pojawiają się na rynku – to świetny sposób, by lepiej zrozumieć, jak przeszłość kształtuje naszą teraźniejszość.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kolorowe zdjęcia na pewno urozmaicają tą propozycję, ja osobiście lubię tego typu dodatki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak byłam mała, to chciałam zostać archeolożką, a teraz... nadal lubię grzebać w ziemi, oglądać skamieniałości i czytać o dinozaurach. Więc czytałabym!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie to było "przedszkole" - często chodziłam z mamą na wykopaliska :)

      Usuń
  5. Ogólnie nazwisko tego autora nie jest mi obce, ale jeszcze choć w minimalnym stopniu nie poznałam jego twórczości.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zapowiada się ciekawie. Sama chętnie bym przeczytała.

    OdpowiedzUsuń
  7. Brzmi ciekawie, chętnie poznałabym ten tytuł. Mnie również na pewno sprawiłby wiele radości.

    OdpowiedzUsuń
  8. Opis sprawia, że mam ochotę sięgnąć po tę historię i sprawdzić, co kryje się za tym wiatrem.

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie czytałam książek tego autora.

    OdpowiedzUsuń
  10. Klimat powieści brzmi bardzo zachęcająco, chętnie się z nią zapoznam.

    OdpowiedzUsuń