sobota, 29 października 2022

POLA I PIOTRUŚ. PLAMA

CAMILLA REID

POLA I PIOTRUŚ tom 2

"Nie przejmuj się...Każdemu zdarzają się wypadki."

O walorach okładki pisałam przy okazji omawiania wrażeń czytelniczych po spotkaniu z "Polą i Piotrusiem. Hulajnogą", zatem nie powtarzam się, ale gorąco zachęcam do zajrzenia i poznania. Mam nadzieję, że powstanie więcej książeczek z tej serii, gdyż w lekkiej i ciepłej formie uczą, jak prawidłowo zachowywać się, jak reagować, kiedy coś nam lub komuś się przytrafi. Także "Pola i Piotruś. Plama" zalicza się do udanych prezentów książkowych dla najmłodszych czytelników. Fabuła, narracja i oprawa graficzna dostosowane do potrzeb młodziutkich odbiorców. Znakomicie angażują w poznawanie scenariusza zdarzeń, zgrabnie i z wyczuciem odwołują się do emocji, pozwalają samemu zrozumieć i znaleźć odpowiedzi na pytania o słuszne postawy.

Kiedy zabawa przebiega wspaniale można zapomnieć, że należy skorzystać z nocnika, wydaje się, że jeszcze się zdąży, pije się dużo soczku, a tu nagle pojawia się plama na majteczkach i na podłodze. Królik Piotruś jest zażenowany i zawstydzony, przykro mu, że doszło do wypadku, nie za bardzo wie, co robić. Ale przyjaciółka wyciąga do niego pomocną dłoń, pokazuje, że wspólnymi siłami można naprawić sytuację i pokonać przeciwności. Nie wolno wyśmiewać się, kiedy komuś przytrafi się coś przykrego, a postarać się okazać zrozumienie i życzliwość. To także nauka, aby nie poddawać się niepowodzeniom, że dopiero praktyka wprawia w biegłości i mistrzostwie. 

Książeczka trafia do wyobraźni dziecka nie tylko opowieścią, ale również serdecznym klimatem i kolorowymi ilustracjami. Wyraźny pierwszy plan, ale można bawić się w wyszukiwanie detali w tle, w którym wiele dzieje się, rozwijać spostrzegawczość i kreatywność poprzez dopowiadanie mini historii. Czym żywią się ptaki? Jak szybko ślimak przejdzie w poprzek ścieżkę? Pod czym chronią się chrząszcze podczas deszczu? Jakiego koloru jest tornister Piotrusia? W co dzieci uwielbiają razem bawić się, czy tak jak czytelnik? Spotkajcie się ze słodką żabką, ciekawskim ptakiem, uśmiechniętą świnką, nakręcaną biedronką, uroczym pingwinkiem, żółtą kaczuszką. 

4.5/6 - warto przeczytać
literatura dziecięca, wiek 0+, premiera 23.03.2022 (2011)
twarda okładka, 32 strony, format 22cm x 22cm
tłumaczenie Ewa Borówka, ilustracje Axel Sceffler
Tekst powstał w ramach współpracy z Szkrabajki.pl

5 komentarzy:

 1. Super propozycja dla najmłodszych dzieci
  Świetną jako dodatek do prezentu
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa książeczka. Moja córka lubi wszystkie wydania dla dzieci, więc pewnie i z tego byłaby zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już wcześniej zwróciłam na nią uwagę. Sprawdzę czy jest dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mam już małych dzieci, więc nie orientuję się o teraz jest na topie. Przyda się zawsze jak będę komponowac prezenty dla młodszych w rodzinie, bo książka musi być zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne wydanie, które z pewnością zachwyci każde dziecko. Moje dziewczyny uwielbiają tego typu książeczki.

  OdpowiedzUsuń