poniedziałek, 28 sierpnia 2017

UBUNTU Heather Ellis

"Afryka przypominała jedną wielką wioskę - niezależnie od tego, gdzie się znalazłam, zawsze spotykałam kogoś, z kim mogłam zamienić dobre słowo albo podzielić się posiłkiem... (odnaleźć) drogę ubuntu."

Odważna, zaprawiona nieco szaleństwem, motocyklowa wyprawa przez Czarny Ląd, piętnaście miesięcy samotnej podróży, ponad czterdzieści tysięcy przejechanych kilometrów. Ogromne wyzwanie, któremu sprostać musiała trzydziestoletnia kobieta, poszukująca własnej tożsamości, zagłębiająca się w istotę ludzkiego życia i pragnąca w afrykańskich rytmach zrozumieć uniwersalne przesłania świata. Egzotyczna przeprawa przez kilkanaście państw, będąca realizacją nietuzinkowego pomysłu na dokonanie znaczących zmian w scenariuszu losu. Potrzeba niekłamanego poznania siebie, osobistych barier i ograniczeń, a także podjęcie próby przesuwania granic własnej siły i wytrzymałości. Przedefiniowanie podejścia do zwykłej codzienności, pogoń za nowymi doświadczeniami, chęć przełamania rutyny cywilizacji wypełnionej zachodnią kulturą skrępowaną przez normy społeczne.

Długa lista zaskakujących przygód, niecodziennych sytuacji, często zdradliwych, groźnych i niebezpiecznych. Mnóstwo szczęśliwych zrządzeń losu, przypadkowych spotkań ratujących z opresji, przyjaznych uśmiechów przeznaczenia. Podróż wyjątkowo ciężka, wymagająca hartu ducha i samodyscypliny, ale również mocno satysfakcjonująca i rozwijająca. Zwiedzanie świata impulsem do rozmów samej z sobą. Piękne i surowe krajobrazy, serdeczni i gościnni mieszkańcy, radosne i wyzwalające refleksje górskie wspinaczki, ale i zagrażające życiu sytuacje, echa konfliktów plemiennych, unikanie uzbrojonych rebeliantów, uciekanie przed bandytami. Afryka sprzed dwudziestu lat, osadzona w innych niż dzisiaj realiach społecznych, gospodarczych i politycznych, ale wciąż żyjąca w wielu miejscach w zgodzie z odwiecznym rytmem przyrody.

Przyznam, że z przyjemnością odbyłam tę podróż czytelniczą, autorka w lekkim i wciągającym stylu prowadzi przez gromadzone doświadczenia życiowe, przekonująco i szczerze opisuje wszystko to, co jej się przytrafiło, nie koloryzując czy wpadając w zbytnią egzaltację, ale wiernie oddając towarzyszące jej emocje i przemyślenia. Smakowanie samotnej wędrówki w pełnym wymiarze, doświadczanie trudów przedsięwzięcia, poczucie wolności bez ograniczeń czasowych i zobowiązań, zaspakajanie ciekawości duszy podróżnika, przekraczanie ograniczeń kulturowych i językowych, przyjmowanie z optymizmem i wiarą potęgi niezwykłych przygód. Odnajdywanie głębszego niewypowiedzianego sensu wyprawy. Zrozumienie, że potrzeba przeżycia przygody i poznania prawdy o sobie to oznaka człowieczeństwa, stanowiąca nieodłączny element ewolucji.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura podróżnicza, 462 strony, premiera 28.07.2017, tłumaczenie Maria Białek
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu. :)

Początek formularza

81 komentarzy:

  1. Brzmi całkiem nieźle, wygląda, że jest to książeczka dla mnie idealne :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam Twoje recenzje! Tym razem przekonał mnie fragment: "Długa lista zaskakujących przygód, niecodziennych sytuacji, często zdradliwych, groźnych i niebezpiecznych." Brzmi świetnie! Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  3. Brzmi bardzo intrygująco, taka wyprawa to naprawdę coś niesamowitego! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem, że mnie nie byłoby stać na taką formę podróżowania, nie odważyłabym się, ale poczytać o tym, jak najbardziej tak. :)

      Usuń
  4. Jakoś nie bardzo lubię czytać literaturę podróżniczą, ale Twoje recenzja jak zwykle w punkt!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sukcesywnie po takie książki sięgam, ciekawość świata i ludzi. :)

      Usuń
  5. Powinnam przestać tu przychodzić, bo Twoje recenzje literatury podróżniczej trafiają w punkt i praktycznie każda trafia na listę do bliższego zapoznania. Kiedy ja to wszystko przeczytam? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Łapanie każdej wolnej chwili na przygody książkowe, a i tak zawsze czasu brakuje. :)

      Usuń
  6. Jestem teraz na etapie książek podróżniczych z rejonu Ameryki Środkowej. Takie przygotowanie przed kolejna wyprawa. Chętnie przeniosę się na inny kontynent. Lubię literaturę podróżnicza (z wyjątkiem Pawlikowskiej).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mam uporządkowanego schematu odbywania podróży czytelniczych, ale też nie planuję wypraw przynajmniej przez najbliższe miesiące. :)

      Usuń
  7. Jeżęli chodzi o książki podróżnicze to nie przepadam, choć zdarzyło mi się je czytać. Twoja recenzja powoduje to ze 9/10 po nią sięgnę

    OdpowiedzUsuń
  8. Za literaturą podróżniczą nie przepadam, więc raczej nie sięgnę po tę pozycję, ale Twoją recenzję dobrze mi się czytało. Jest zwięzła, w miarę krótka i dużo można się z niej dowiedzieć o książce

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie taki styl spisywania wrażeń ze spotkania z książkami najbardziej mi odpowiada. :) Dziękuję za sympatyczne słowa. :)

      Usuń
  9. Bardzo interesująca propozycja. Dopisuję do listy.

    OdpowiedzUsuń
  10. Zaciekawiła mnie ta książka, bo w liceum marzyłam sobie o takiej podróży ;) motocykl, bagaż i przejazd przez Afrykę. Po drodze mi się co prawda trochę pozmieniało, ale chętnie o tym przeczytam :D

    OdpowiedzUsuń
  11. Brzmi super. Myślę, że nie jest łatwo napisać naprawdę wciągającą powieść podróżniczą :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Postawiłabym na szczerość, otwartość i różnorodność doboru wspomnień. :)

      Usuń
  12. Niestety nie jestem miłośniczką takiej literatury, choć książka wydaje się być bardzo ciekawa ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. Coś dla mnie, pewnie się skuszę. :-)

    OdpowiedzUsuń
  14. Jeszcze niedawno miałam Ubuntu na komputerze (dystrybucja Linuxa), nawet nie wiedziałam co oznacza.

    OdpowiedzUsuń
  15. Uwielbiam zaskakujące przygody i literaturę tego gatunku. Zdecydowanie coś dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Nie czytam takich książek na codzień, ale nie wiem... może Ty mnie zaczarowałaś swoją recenzją, ale naprawdę nabrałam ochoty na tę książkę. Już sobie zapisałam, że chcę ją przeczytać i mam nadzieję, że to zrobię i nie skoczy się tylko na czczym gadaniu.

    Pozdrawiam
    Babskie Czytanki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie takie styl podróżowania, za pośrednictwem książki, bardzo odpowiada, jak różnorodnie ludzie odbierają te same zakątki świata. :)

      Usuń
  17. Piętnaście miesięcy samotnej podróży to materiał odpowiedni do napisania książki. I podroż sama w sobie z rozmachem! Ostatnio oglądałem wiele odcinków Cejrowskiego i natrafiłem na serię, gdzie poświęcił swój czas przybliżeniu archiwów Halika i opowiadał jak to się kiedyś jeździło na wyprawy, już pomijając że sprzęt stary i kręciło się w ciężkich warunkach, ale sam fakt, że podróż trwała 2 lata i więcej - to jest to! Cejrowski podkreśla szczególnie ten termin podróży. Zauważ, że teraz wiele książek przyrodniczych i podróżniczych powstaje, gdzie autorzy jadą na kilka miesięcy, a zaraz wracają przeświadczeni, że pisząc książkę przekażą wiele. Jak się to ma do tych podroży kilkuletnich? To jest podroż, emocje i przeżycia! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Im dłużej przebywamy w danym miejscu, tym bardziej nim przesiąkamy, tym obca początkowo odmienność staje się stopniowo naszą codziennością. Z pewnością miernikiem znajomości jakiegoś zakątku świata może być czas tam spędzony, ale również i intensywność z jaką poszukuje się szczegółów, wykracza poza turystyczne oferty, rozmawia z mieszkańcami. I to jest właśnie to, co lubię odkrywać najbardziej. :)

      Usuń
  18. Mimo mojej słabości do motywu podróży, tą książkę raczej sobie odpuszczę, ponieważ motocykle i Afryka to odległe mi tematy.

    Pozdrawiam :)
    ifeelonlyapathy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na motocyklach też się absolutnie nie znam, ale chciałam zobaczyć Czarny Ląd z perspektywy takiej podróży. :)

      Usuń
  19. Motocyklem przed siebie. Jak już będę milionerem i efekt kuli śnieżnej wykręci zarobki ponad plan, to kupię motocykl i pojadę. Pewnie nie prze Afrykę, ale nadal w dziką przyrodę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedy autorka wcale nie dysponowała dużymi zasobami finansowymi. ;)

      Usuń
  20. Książka nie w moich klimatach, ale muszę przyznać, że okładka przyciąga wzrok i pewnie w sklepie bym po nią sięgnęła, chociażby po to, by przekonać się, o czym jest. :D

    OdpowiedzUsuń
  21. Książka wydaje się być wartościowa i ciekawa, z chęcią się z nią zapoznam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiadała mi ta podróż, tym bardziej, że to obraz Afryki sprzed dwudziestu lat, echa przeszłości. :)

      Usuń
  22. Książka wydaje się być bardzo ciekawa, zachęciłaś mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Książka dla mnie kocham podróże, przygody i dzielne osoby które nie boją się przełamywać swojego dotychczasowego życia. Zdecydowanie uwielbiam ten rodzaj literatury :) Co do recenzji jak zawsze na poziomie i z przyjemnością się czytało :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podziwiam za decyzję, odwagę i determinację, wiem, że ja nie zdecydowałabym się na taką podróż. :) Dziękuję za miłe słowa, wzmacniają moją pasję. :)

      Usuń
  24. Tematyka dość ciekawa, chociaż nie jestem całkowicie przekonana ;)

    OdpowiedzUsuń
  25. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  26. Baaaaaaardzo ciekawa recenzja. Musi to być bardzo ciekawa książka!

    OdpowiedzUsuń
  27. Już słyszałam o tej książce. Wydaje się interesująca.

    OdpowiedzUsuń
  28. Zawsze mnie fascynują takie historie - ludzie są niesamowici! :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Afryka, ekscytująca podróż i niezwykłe przygody...Nie trzeba mnie już dłużej przekonywać do sięgnięcia po tą książkę! :)

    OdpowiedzUsuń
  30. Już jakiś czas temu zwróciłam uwagę na zapowiedzi tej ksiażki. Mam nadzieję, ze niebawem pojawi się w "mojej" bibliotece.

    OdpowiedzUsuń
  31. Kobieta poszukująca swojej tożsamości. Straszne jest to, że musimy to robić, poszukiwać własnego Ja...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy ja wiem, czy straszne. Mnie sprawia zawsze sporo satysfakcji, jak coś nowego dowiaduję się o sobie. :)

      Usuń
  32. Normalnie nie czytam takich książek, ale ta brzmi bardzo ciekawie :D

    Pozdrawiam!
    To Read Or Not To Read

    OdpowiedzUsuń
  33. Uwielbiam książki o Afryce. Tej jeszcze nie czytałam więc dopisuję do listy.

    OdpowiedzUsuń
  34. Po recenzji już wiem że to książka dla mnie !

    OdpowiedzUsuń
  35. Książka wydaje się zachęcająca, zawsze podziwiam, że ktoś czuje się ze sobą na tyle dobrze, żeby udać się w samotną podróż!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że to właśnie klucz do poznania samego siebie, jak często zbyt mało wiemy o nas samych. :)

      Usuń
  36. Widzę motocykl albo inną maszynę to od razu biorę w ciemno! :D
    Ciekawa jestem tej przygody. Podoba mi się też okładka. Skuszę się :)

    OdpowiedzUsuń
  37. To jedna z tych książek, które muszę przeczytać. Uwielbiam Afrykę i wszystko co z nią z nią związane.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli książka idealnie trafia w Twoje gusta czytelnicze, jestem przekonana, że Ci się spodoba. :)

      Usuń
  38. czy potrzeba przygody jest oznaką człowieczeństwa? Bardzo mnie zaintrygowałaś

    OdpowiedzUsuń