wtorek, 29 sierpnia 2017

ŻYCIE PSZCZÓŁ Maurice Maeterlinck

[PRZEDPREMIEROWO]

"Przez pszczoły dochodzimy do zrozumienia szczęśliwych chwil, jakie daje nam przyroda. Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby nie wydało na świat ani ptaków, ani kwiatów."

Wyborna i fascynująca opowieść o życiu pszczół, wzbogacona przepiękną i zachwycającą oprawą graficzną. Dopieszczone kolekcjonerskie wydanie. Ilustracje, rysunki i ryciny nakreślone kreską dbającą o najmniejszy szczegół, wspaniale korespondują z treścią, wzmacniają klimat. Przenoszenie nie tylko słowem, ale i obrazem w przybliżany świat. Wyjątkowy esej o charakterze przyrodniczym i filozoficznym, napisany sto szesnaście lat temu, wciąż przynosi radość i przyjemność, wzbudza ogromne zainteresowanie, chęć zagłębiania się w atrakcyjnie podaną porcję wiedzy. Niesamowicie plastyczny, sugestywny, poetycki styl autora miałam już okazję doświadczać podczas spotkania z książką "Inteligencja kwiatów", wzbudziła podziw i uznanie. Podobnie mocne i pozytywne wrażenia towarzyszą podczas zapoznawania się i z tą lekturą.

Odkrywamy tajemnice z życia sprytnych, wytrwałych, zwinnych i ruchliwych pszczół. Wnikamy w zasady ich uspołecznienia oraz sposoby komunikowania się. Poznajemy prawa i obyczaje rządzące kolonią, regułę podporządkowania jednostki ogółowi. Przyglądamy się harmonijnemu podziałowi prac. Obserwujemy cykliczny epizod życia, jak tworzenie się roju, organizacja nowego państwa, narodziny, pasma walk, miłosny lot młodych królowych, mord trutniów i powrót do snu zimowego. Przekonujemy się, że miłość do królowej wzrasta i maleje proporcjonalnie do wartości jej jako narzędzia rozmnażania rodu. Podziwiamy ciekawą architekturę, geometrię, ład celowy miodowej świątyni błonkoskrzydłych owadów. Zdumiewająco precyzyjne woskowe plastry budowane są przez mieszkańców uli od niepamiętnych czasów. Kształt komórki pszczelej jest punktem wyjścia wielu konstrukcji ludzkich. I ta świadomość, że gdyby pszczoły nie zapylały kwiatów, w krótkim czasie znikłoby z powierzchni ziemi przeszło setki tysięcy odmian roślin.

Nie trzeba być ekspertem od apidologii, aby wkroczyć w opisywany świat pszczół, wystarczy zwykłe zainteresowanie owadem zauważalnym przez człowieka w trakcie jego roku pracy, od kwietnia do września, pragnienie zrozumienia zbiorowej inteligencji, utrwalonych od wieków zachowań, charakteru woskowych miast i rozbrzmiewającej w niej muzyki. Książka skłania do refleksji ogólniejszej natury, odnośnie praw kierujących bytem, niezachwianych dopełnieniach powinności wobec rasy, potrzeby spełnienia organicznego obowiązku. Prawdziwa skarbnica wiedzy o pszczołach, imponująca detalami, odwołująca się do łacińskich nazw, ale podana w przystępnej i malowniczej formie, przesiąknięta zapachem pyłków kwiatowych, nektarem i miodem. Odsłona mądrości, różnorodności i wielowymiarowości przyrody. Biorąc książkę do ręki natychmiast powstaje pragnienie delektowania się nią od pierwszej do ostatniej strony.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
biologia, entomologia, 474 strony, premiera 30.08.2017 (1901), tłumaczenie Franciszek Mirandola
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG. :)

130 komentarzy:

 1. Może sama tematyka do mnie nie przemawia, ale dobrze, że takie książki powstają. Polecę dziadkowi, który jest właśnie pszczelarzem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że z zainteresowaniem zapozna się z nią. :)

   Usuń
 2. Nie wiem, czy ta książka byłaby w tanie mnie porwać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie mocno wciągnęła, czysta przyjemność zaczytania. :)

   Usuń
  2. ja jestem nią bardzo zaciekawiona, ciekawe na ile jest jeszcze aktualna

   Usuń
 3. Nigdy nie czytałam tego typu książek, aż jestem ciekawa czy rzeczywiście warto :)

  OdpowiedzUsuń
 4. pewnie fotografie prześliczne, nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fotografii nie ma, ale są przepiękne szkice, rysunki, ryciny. :)

   Usuń
 5. Kocham pszczoły bo również dzięki nim, jest życie na Ziemi. I byłby to idealny prezent dla mojego sąsiada, który całe dni/tygodnie/miesiące/lata spędza przy swoich ulach (de facto u nas w ogrodzie :)) ) - ale gdy weszłam od razu pomyslałam o filmie "Sekretne życie pszczół" -oglądałaś? :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie czytałam, ani nie oglądałam filmu, przede mną te przygody. :) Książka jako prezent fantastycznie się sprawdzi. :)

   Usuń
 6. Pszczoły opanowały literaturę. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. Przeczytałam Twoją odpowiedź. Powiem Ci, że nie interesuje mnie prywatne życie blogerów, a już na pewno to czy mają dzieci. To indywidualna sprawa!
   A nie odpowiada pewnie dlatego, że na pytania poniżej pewnego poziomu się nie odpowiada. Ja postanowiłam się wtrącić, bo jestem wścibska, a poza tym, lubię Awiolę i przykro mi, że ją atakujesz. Bo atakujesz. W różny sposób można ranić człowieka, ale pytania o dzieci dla każdej kobiety są najbardziej przykre. Dziwię się, że Ci taki pomysł o TAKIE PYTANIA w ogóle w głowie postał!
   To nie tędy droga. Blogi literackie mają być oazą kultury, a nie szambem. Pomyśl i zastanów się czy na pewno reklamujesz swój blog? Bo raczej nie.

   Usuń
  5. Ann RK, i dobrze, zasługują na naszą uwagę, zwłaszcza teraz, kiedy masowo giną, trzeba temu przeciwdziałać.

   Usuń
  6. Wieża, ogranicz komentarze u mnie do literatury, chętnie poczytam, co masz w tym zakresie do powiedzenia. Zachowujesz się niestosownie i niegrzecznie, winna jesteś tym osobom przeprosiny.

   Usuń
  7. Izabela, mam wrażenie, że pojęcie kultury jest obce wielu osobom, niestety. Szkoda, że wciąż mają z nią kłopot, a wystarczy zwykła ludzka wrażliwość.

   Usuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  9. Ja Ci odpowiedziałam tu o, tak żeby Ann RK i Awiola to przeczytały i dalej nie komentuję tej żenady.

   Usuń
  10. Wieża, a Ty nie masz swojego życia, że interesujesz się moim i Ani? Z chęcią podyskutuję z Tobą na tematy literackie. Zapraszam na mojego bloga, którego z pewnością znasz, skoro tyle o mnie wiesz.

   Usuń
 7. Kurczę, na początku myślałam, że to nowe wydanie książki Mai Lunde, a tu się okazuje, że zupełnie nie XD

  Pozdrawiam!
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio pszczela tematyka jest bardzo na topie. Ja osobiście nie przeczytałam jeszcze nic o tych owadach, ale może w najbliższym czasie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie przeczytałam też "Rój" i "Historię pszczół". :) Po inne publikacje tego typu także chętnie sięgnę. "Życie pszczół" zdecydowanie wyróżnia się na ich tle. :)

   Usuń
 9. Też myślałam, że to nowe wydanie Lunde :D Książka wydaje się nietypowa, nie czytam takich na co dzień, ale tematyka ciekawa, więc może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam tę książkę w planach i z każdą recenzją coraz bardziej chcę po nią sięgnąć, zwłaszcza że jak piszesz to nie tylko pozycja naukowa, ale także lektura zmuszająca do wielu refleksji. Poza tym są także rysunki i przepiękny styl! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękna jest! Treści jeszcze nie znam, ale już ją kartkowałam i dla samej grafiki warto jest ją powiadać.

   Usuń
  2. Ytr0001, przed Tobą wspaniała przygoda czytelnicza. :)

   Usuń
  3. Izabela, treść również cudownie prowadzi nas po świecie pszczół, jestem książką zachwycona. :)

   Usuń
 11. Jakoś mnie ta książka nie porywa :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie książka z gatunku dostarczającego porywającej intrygi, a piękne spojrzenie na jedną z istot, która towarzyszy naszemu życiu, bez której świat roślin prezentowałby się marnie.

   Usuń
 12. Może być ciekawa i pouczająca. Jeżeli znajdę w bibliotece to wezmę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi super, już ją poleciłam kilku osobom, którym mogłaby się spodobać :) Osobiście nie wiem czy po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy wziąć książkę do ręki, aby przekonać się, jak wiele oferuje czytelnikowi. :)

   Usuń
 14. Super recenzja, a skoro polecasz, koniecznie muszę się z nią zapoznać :).

  Pozdrawiam
  zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo lubię takie tematy, chętnie dowiaduję się różnych rzeczy o przyrodzie i owadach :) Coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z takiego założenia wyszłam sięgając po tę publikację, a jeszcze piękne ryciny i pozytywne wrażenia z poprzedniej przygody "Inteligencja kwiatów."

   Usuń
 16. Ja spasuję, gdyż tematyka książki niestety mnie nie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 17. Pszczoły to niesamowite stworzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie się z tym zgadzam, interesująco jest dowiadywać się o nich coraz więcej. :)

   Usuń
 18. Właśnie czekam na tę książkę. Zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Wioleta, wspaniała przygoda czytelnicza przed Tobą, będę wyczekiwać Twoich wrażeń. :)

   Usuń
  3. Wieża, ogranicz komentarze u mnie do literatury, chętnie poczytam, co masz w tym zakresie do powiedzenia. Zachowujesz się niestosownie i niegrzecznie, winna jesteś tym osobom przeprosiny.

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 19. Bardzo lubiłam "Sekretne życie pszczół" - ale te dwie książki raczej nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego ;) Nie wiem, czy to lektura dla mnie - ale dla teścia pewnie tak, bo ma swoją małą pasiekę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sekretnego życia pszczół jeszcze nie czytałam, ta przygoda czytelnicza jeszcze przede mną. :) A "Życie pszczół" z pewnością ucieszy każdego miłośnika pszczelarstwa. :)

   Usuń
 20. Choć osobiście za pszczołami �� nie przepadam z tego względu, że jestem na nie uczulona (jak i na inne owady), to uważam, że ta pozycja musi być niezwykle interesująca :)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem po jej ogromnym wrażeniem, podobnie jak po "Inteligencji kwiatów", wyczekiwać będę na "Życie mrówek" i Życie termitów". :)

   Usuń
 21. Zapraszam do mnie na skany moich statystyk, pozdrawiam! Wieża!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z zaproszenia nie skorzystam, absolutnie nie interesują mnie te informacje.

   Usuń
 22. Pszczoły zawsze trochę mnie fascynowały. Z największa przyjemnością sięgnęłam więc po "Histrorię pszczół", ktora chociaż mi się podobała nie dała mi pełnych informacji. Czuję jednak, że ta książka by mnie usatysfakcjonowała ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Życie pszczół" oceniłam wyżej niż "Historię pszczół"", ale obie książki czytałam z zainteresowaniem. Podobnie jak "Rój". Piękne przesłania do podniesienia świadomości ekologicznej i ratunku dla pszczół.

   Usuń
 23. Z ogromną przyjemnością sięgnę po tę pozycję, tym bardziej, że jest ciekawa graficznie. Uwielbiam odkrywać sekretne życie pszczół. Od zawsze mnie intrygują i ciekawią. Dziękuję za powyższą recenzję, zresztą doskonale napisaną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że przed Tobą wspaniała przygoda czytelnicza. :) Dziękuję za miłe słowa. :)

   Usuń
 24. A ja pszczół się boję, ale to nie oznacza, że nie mogę przeczytać książki :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie czytałam 'Inteligencji kwiatów', bo miałam wtedy dużo ksiażek do recenji. Myślicie, że powinnam to nadrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem, jak najbardziej warto sięgnąć po książkę, dla mnie była to wspaniała przygoda czytelnicza, malownicza, poetycka podróż po świecie roślin, wzbogacona przepięknymi rycinami. :) A fragment z opisem drzewa usiłującego żyć na skale czytałam kilka razy, a takich opisów jest w niej mnóstwo. :)

   Usuń
 26. Nigdy nie czytałam tego typu książek, ale chyba mnie namówiłaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, bo z tą książką przyjemnie spędza się kilka godzin, a później z większą świadomością rozumie i obserwuje pszczoły. :)

   Usuń
 27. Sięgnęłabym raczej dla ilustracji niż treści. Zdecydowanie bardziej wolę kryminały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kryminały również bardzo uwielbiam, ale z wielką przyjemnością buszuję i w innych gatunkach literackich, dzięki czemu znajduję właśnie takie perełki, jak "Życie pszczół". :)

   Usuń
 28. No ja owadem się nie interesuje więc raczej nie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjemnie jest na nie zerknąć z innej perspektywy niż zazwyczaj. :)

   Usuń
 29. W dzieciństwie naoglądałam się "Pszczółki Mai" i moja ciekawość co do pszczół została zaspokojona. Bardziej interesowałoby mnie coś o życiu mrówek. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Wikipedii:
   Wielką poczytnością cieszyły się znakomite eseje filozoficzno-przyrodnicze, w których dowiódł talentu wnikliwego obserwatora przyrody i umiejętności fascynującego jej opisywania: Życie pszczół (1901), Inteligencja kwiatów (1907), Życie termitów (1926) oraz Życie mrówek (1930).

   Napisał też o termitach i mrówkach ;) Cieszysz się? Powiem Ci, że jak MG wyda je, to je z chęcią zrecenzuję. Serio. Termity mi się wydają inspirujące, jakiś wyższy poziom abstrakcji.

   Usuń
  2. Agnieszka, mam wielką nadzieję, że wydawnictwo podejmie wyzwanie wydania też "Życia mrówek" i "Życia termitów", z niecierpliwością będę ich wyczekiwać. :)

   Usuń
  3. Izabela, o mrówkach już pozornie dużo wiem, ale i tak chętnie im się bliżej przyjrzę, a termity to wciąż dla mnie zagadka, więc tym bardziej się nimi zainteresuję. :)

   Usuń
  4. Pewnie, że się cieszę :) Dzięki za informację.

   Usuń
  5. A zatem (nie)cierpliwie wyczekujemy. :)

   Usuń
 30. Ciekawa tematyka. W ostatnim czasie spotkałam już jakąś w podobnym klimacie. Warto przeczytać choćby jako ciekawostkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, piękna porcja wiedzy o jednym z elementów otaczającego nas świata.

   Usuń
 31. Bałabym się, że to odgrzewanie kotleta z Historią Pszczół;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie inne wrażenia czytelnicze, choć pszczoły w roli głównej. :)

   Usuń
 32. Nie czytam książek przyrodniczych, więc nie będę jej szukać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, nie każdego musi interesować to samo, mnie spotkanie z książką sprawiło ogromną przyjemność. :)

   Usuń
 33. Pszczoły zawsze mnie fascynowały szczególnie, że sąsiad na działce miał ule i mój tata zwykle przy nich pracował. Z przyjemnością sięgnę po książkę:-)

  OdpowiedzUsuń
 34. Pszczoły są podobno bardzo ważne. Czasem mi wstyd trochę, że tak mało o nich wiem i powtarzam jedynie utarte slogany. Chętnie sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spojrzenie na pszczoły z innej niż zazwyczaj perspektywy, dostrzeżenie detali cudów natury i jeszcze wszystko w pięknym stylu opisane i zobrazowane. :)

   Usuń
 35. Nieraz czytałem opisy życia pszczół w różnego rodzaju muzeach czy na wystawach i zawsze byłem zafascynowany. Dzięki za tę recenzję, bo dzięki niej wiem, że jest wartościowa książka o tych mających niezwykłe zwyczaje owadach :) Muszę dodać ją na listę tych, które przeczytam w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interesującego spotkania z książką, z pewnością będzie to niezapomniana przygoda czytelnicza. :)

   Usuń
 36. Ależ cudowna pozycja, też chcę przeczytać. Zdecydowanie!

  OdpowiedzUsuń
 37. Czytałam, naprawdę mnie wciągnęła!

  OdpowiedzUsuń
 38. Bardzo interesująca tematyka. Pszczoły to naprawdę arcyciekawe stworzenia. Miałem okazję uczestniczyć w warsztatach pszczelarskich przy okazji Międzynarodowych Targów Turystycznych we Wrocławiu z moją 5-letnią córką. Hania była zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie wzięłabym udział w takich warsztatach, byliśmy już z dziećmi na jednych, niejako przy okazji omawiania życia innych owadów, ale miło by było dowiedzieć się znów czegoś nowego. :)

   Usuń
 39. Wiem, że to z pewnością bardzo wartościowa książka, ale niestety chyba bym przez nią nie przebrnęła. O wiele bardziej wolę książki historyczne od przyrodniczych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historyczne książki też lubię, choć przyznaję, że stosunkowo rzadko po nie sięgam. :)

   Usuń
 40. Też chyba nie dla mnie, ale wiem komu mogę ją podsunąć :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Tyle zachwytów już przeczytałam nad tą książką, że chyba czas ją w końcu przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 42. Zawsze można poszerzyć swoją wiedzę w tej akurat dziedzinie, ale jakoś do mnie nie przemawia ;)

  OdpowiedzUsuń
 43. Z chęcią przeczytałabym tę książkę. Z pewnością jest fascynująca i pozwala pozyskać mnóstwo cennych wiadomości o naszych malutkich "przyjaciołach":)

  OdpowiedzUsuń
 44. zafascynowała mnie recenzja...sama chętnie w wolnej chwili sięgnę po tę ksiażkę, a na pewno będzie to cudowny prezent dla mojego taty zapalonego pszczelarza na jesienne wieczory :) zapisuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że książka sprawi mu mnóstwo radości. :)

   Usuń
 45. Niestety sama raczej nie gustuję w pozycjach pozwalających na taki kontakt z naturą. Nie sprawia mi to przyjemności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdy musi lubić to samo, dzięki temu świat jest tak inspirująco różnorodny. :)

   Usuń
 46. Niby wszystko pięknie, recenzja świetna i naprawdę zachęcająca, ale wciąż mam wrażenie, że ta książka śmiertelnie by mnie znudziła. I nie wiem, czy sięgnąć po nią, żeby się przekonać, że tak nie będzie, czy zwyczajnie sobie odpuścić. Niemal 500 stron opisu życia pszczół? Kurde, naprawdę nie wiem.

  Jestem wyjątkowo zaintrygowana. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Opasłe tomisko. W wielu miejscach czytałem, że to świetna pozycja książkowa. Jednak nie wiem czy do końca wpisująca się w moje czytelnicze gusta. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się przekonać, a książkę czyta się z dużą satysfakcją. :)

   Usuń
 48. Mnie bardzo cieszy fakt, że obecnie wychodzi tyle pozycji o przyrodzie, naturze, zwierzętach. Książkę KONIECZNIE zapisuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie książki chętnie chwytam w swoje ręce, podobnie jak mój syn, to pozycja to wielka gratka dla każdego miłośnika przyrody. :)

   Usuń
 49. Wspaniała i niezwykle kusząca propozycja! Wdzięczny temat :)

  OdpowiedzUsuń
 50. Pszczoły są bardzo ważne w symbiozie otaczającego nas świata. Chętnie bym zajrzała do tej książki. Z pewnością dowiedziała bym się więcej i rych fascynujących owadach.

  OdpowiedzUsuń
 51. To tematyka w jakiej w sumie zawodowo się nieco obracam. Wszystko co ma coś wspólnego z naturą mnie ciekawi. Tak samo jest z "Życiem pszczół". Przeczytam na pewno. Być może nawet w tym miesiącu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam zatem na Twoje wrażenia, wierzę, że będziesz książką zachwycona. :)

   Usuń
 52. Ciekawa książka. Widzę, że Twoje zainteresowania są bardxo różne jeśli chodzi o książki 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się buszować po różnych gatunkach literackich, niemal w każdym znajdę coś interesującego, a po takie perełki jak ta książka zawsze chętnie sięgam. :)

   Usuń
 53. do tej tematyki trochę się zraziłam czytając "sekretne życie pszczół", ale widzę, że warto dać szanse innym książkom

  OdpowiedzUsuń
 54. Powstało już całkiem sporo książek o pszczołach, wiem komu polecić tę.

  OdpowiedzUsuń