czwartek, 11 stycznia 2024

PRZYSZŁOŚĆ GEOGRAFII

JAK POLITYKA W KOSMOSIE ZMIENI NASZ ŚWIAT

TIM MARSHALL

„Ograniczenie naszych poszukiwań do spraw czysto ziemskich byłoby równoznaczne z narzucaniem ograniczeń ludzkiemu duchowi.”
Stephen Hawking


Wydawałoby się, że skoro powoli otwiera się nowa karta przestrzenna ludzkość zrezygnuje ze skłonności do rywalizacji, podążania za zyskiem, pragnieniem władzy, chęcią podporządkowania części świata. A jednak, tak jak we wszystkich cywilizacjach odbywał się cykl powstania, rozwoju i upadku, tak i kształtujące się plany wykorzystania najbliższego nam wszechświata, ujawniają najbardziej mroczną stronę gatunku ludzkiego. Zupełnie jakbyśmy nie uczyli się na błędach poprzednich pokoleń, nie wyciągali wniosków z wojennych konfliktów, nie uświadomili sobie wagi ochrony środowiska. Naturalnym jest, że świat się zmienia, ludzkie marzenia o podboju kosmosu nabierają intensywności, pojawiają się nowe możliwości dotarcia do surowców, pociągających za sobą rozwój nowych podgałęzi technologii i przemysłu. Dokonują się też przemiany społeczne. Zatem wkrada się tarcia, rywalizacja i współzawodnictwo, wyścig na poziomie państw, kontynentów i organizacji. Niedopracowane prawo pozostawia materiał do różnej interpretacji przez mocarstwa. Dobrze by było, gdyby ludzkość potrafiła wykorzystać pojawiające się przed nią szanse, jakby nie było, podwaliny przyszłości, politycznego, militarnego, ekonomicznego, społecznego i kulturowego życia kolejnych pokoleń.

Tim Marshall w przyjaznym stylu naświetla realia funkcjonowania człowieka w kosmosie, procesu adaptacji do wyjścia poza sferę Ziemi, kształtowania się ideologii powiązanych z czymś, czego dotąd nie było. Przypuszczenia, ale oparte na solidnych obserwacjach. Założenia, które mogą się wypełnić. Myśli, które warto rozważyć i wziąć pod uwagę. Eksploracja Księżyca to pierwszy krok człowieka w stronę niezwykłej kosmicznej przygody, nowych możliwości, ale i zagrożeń. Magia nieznanego, pragnienie poznania tajemnic nieba, nie powinna przesłaniać nadrzędnego kierowania się dobrem ludzkości. Autor uświadamia czytelnika o spoczywającej na nas odpowiedzialności, znaczenia prawdopodobnych zmian w różnorodnych kontekstach, a nawet więcej, rewolucyjnych przemian na trwałe przekształcających nasz gatunek i trendy nim rządzące. Niewątpliwie ciekawie rozwijać się będzie geopolityka naszego i przyszłych wieków, ale równie interesująco jest spojrzeć na sposób, w jaki kosmos oddziaływał na człowieka, rozbudzał jego wyobraźnię, dawał impuls do stawiania monumentalnych budowli, opracowywania skomplikowanych urządzeń umożliwiających obserwację, stawał się tłem dla religijnych wierzeń, pomagał rozwijać naukę, oraz praktycznie inspirował Chiny, Stany Zjednoczone i Rosję, a także wiele państw starających się zwiększyć swoją obecność w przestrzeni kosmicznej. Rozdziały poprzedza czarno-białe zdjęcie i pasujący cytat. Na końcu książki zamieszczono przydatny indeks i wybraną bibliografię. Warto sięgnąć po „Przyszłość geografii”, wiele frapujących ujęć tematyki, garść wciągającej wiedzy i sporo materiału do refleksji.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura popularnonaukowa, geografia, kosmos, 344 strony, premiera 24.10.2023, tłumaczenie Filip Filipowski
Tekst powstał w ramach współpracy z DużeKa.pl

7 komentarzy:

 1. nie do końca moje klimaty, choć pewnie w wolnej chwili mogłabym sobie przeczytać ta propozycję
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkiem ciekawy tytuł, w wolnej chwili mogłabym sobie przeczytać ta propozycję

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesująca pozycja. Dla mnie geografia jest odległą dziedziną, ale wiem, że wiele osób taka książka zaciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lektura na pewno "odważna" jak na dzisiejsze czasy, ale ja nie do końca wiem, czy bym się w niej odnalazła.

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie, ciekawy pomysł na książkę. Muszę po nią sięgnąć, bo tematyka mnie zaintrygowała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Geografia i kosmos są tematami, które mogą być dla mnie interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno nie sięgałam po książki tego typu, a przyznam, że lubię czytać o świecie, geografii czy podobnych tematach.

  OdpowiedzUsuń