piątek, 5 stycznia 2024

CO NAM MÓWI NIEBO

OPOWIEŚĆ O WSZECHŚWIECIE I TYCH, KTÓRZY GO BADALI

GERTRUDE KIEL

„W ten sposób jedno pociąga za sobą drugie i tropienie prawdy prowadzi nas do fragmentu, w którym między innymi dowiemy się o tym, jak poczyna sobie światło.”

Znakomita propozycja czytelnicza dla młodych odkrywców niebieskiego świata. Mnóstwo wiedzy o astronomii, o tym jak rozwijała się i doszła do współczesnego poziomu, a przy tym mnogość przygód w klimacie wakacji i lekkiej fantastyki. Powieść dostosowana narracyjnie do potrzeb dzieci powyżej dziewiątego roku, pełno humorystycznych scen, ale również nasiąkniętych dreszczykiem scen. Zapowiadający się na szalenie nudny i nieudany pobyt u wyjątkowo srogiej ciotki Gunvor zmienił się w coś niesamowitego, emocjonującego i pouczającego. William przypuszczał, że czeka go makabryczny czas z krewną, lecz z każdym dniem coraz bardziej dawał się wciągnąć w ekscytującą wycieczkę do gwiazd. Rosła jego ciekawość i pragnienie zaspakajania wiedzy, nawiązywał osobliwą więź z ciotką, a intryga zagęszczała się. 

Gertrude Kiel sprawiła, że trudno było oderwać się od tego, co przytrafiało się głównemu bohaterowi, oraz od tego, o czym się on dowiadywał. Świetny pomysł na publikację o podłożu naukowym, z niesamowitą myślą przewodnią, skrzętnie skrywaną tajemnicą, zbiorem kształcących zagadek, fantastycznie rozbudowaną astronomiczną tematyką wspartą niezwykłymi wydarzeniami. Czuło się magię przyciągania wyprawy w fascynujący kosmos, ludzką myśl, obserwacje i odkrycia. Azjatycki mit świata, hebrajski światopogląd, Ptolemeusz, Mikołaj Kopernik, Sophie Brahe, Tycho Brahe, Johannes Kepler, Galileusz, Ole Rømer, Isaac Newton. Kluczowe słowa, mogące sprawiać trudność młodemu odbiorcy, zostały pogrubione i wyszczególnione kolorem, a na koniec zaprezentowano ich zbiorcze zestawienie i wyjaśnienie. Atrakcyjna oprawa graficzna bardzo podobała się dzieciakom. Nie tylko w tekście wiele się działo, ale przekonywała również mnogość różnorodnych i przyjemnych dla oka ilustracji. Publikację zdecydowanie polecam, jak najbardziej warta poznania, rozwija przyjaźń z nauką, oferuje szereg przygód, genialny pomysł na książkowy prezent.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, literatura popularnonaukowa, astronomia, 256 stron, wiek 9+
premiera 06.09.2023 (2018), twarda okładka, format 25,7cm x 19cm
tłumaczenie Agata Lubowicka, ilustracje Gunvor Rasmussen
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu ToTamto.

5 komentarzy:

 1. Z chęcią polecę tą książkę inna sama nie mam dzieci ale znam osoby którym tą propozycja może się spodobać
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi jak fantastyczna przygoda zarówno dla młodych odkrywców, jak i dorosłych ciekawych świata.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję się nią zainteresowana. Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam z Potworkami i jesteśmy nią zachwyceni. Tyle wiedzy podanej w tak fajny i przystępny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie to wygląda i brzmi ciekawie, więc chętnie zamówię taką książkę swojej córce.

  OdpowiedzUsuń