środa, 10 stycznia 2024

ATOMY

JOHN DEVOLLE

"Ale naprawdę niesamowite jest to, że część atomów, z których się składasz, powstała w olbrzymich zapadających się gwiazdach!”

Atrakcyjny i przemyślany pomysł na opowiedzenie o niełatwych zagadnieniach z fizyki, zwłaszcza dla najmłodszych czytelników. W publikacji nawet trzylatek fantastycznie się odnajdzie, zdobędzie istotną wiedzę, oswoi się z nauką i wciągnie w poznawanie niezwykłych idei. Tłumaczenie zagadnień z dziedziny atomów opiera się na prostej i zrozumiałej treści, oraz na przejrzystych i wyrazistych ilustracjach. John Devolle zgrabnie przemyca kluczowe przesłania, z jednej strony stawia na powtarzalność, z drugiej wprowadza różnorodność przykładów. Potrafi zainteresować konkretną myślą i przedstawić ją z różnorodnych ujęć, a przy okazji wciąga w niełatwą do wyobrażenia sobie treść. 

Oprawa graficzna znakomicie koresponduje z przewodnimi przekazami, często przejmuje prym nad słowami, kiedy indziej się podporządkowuje. Wyraziste i przejrzyste ilustracje niewątpliwie stanowią wielki atut książki, uwzględniają sposób postrzegania i interpretacji przez kilkulatków. Książka stanowi fascynującą atomową podróż przez budulce budynków, przedmiotów, ludzkiego ciała, zwierząt, roślin, przedmiotów, a nawet kosmosu. Zmyślnie zaszczepia myśl przechodniości podstawowego składnika materii, odkrywa zagadkę, kiedy pojawiły się omawiane drobinki. Docieka, jak atomy stały się żywymi komórkami, ile lat zajęło im stanie się coraz bardziej złożonymi organizmami żywymi. Gorąco zachęcam do przedstawiania dzieciom publikacji, popularyzujący naukę charakter i klimat są szalenie interesujące, zajmujące, angażujące wyobraźnię i rozbudowujące kreatywność myślenia. Ciekawskim umysłom z pewnością się spodoba. Wyśmienity pomysł na prezent na każdą okazję dla młodziutkich czytelników.

5/6 – koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, literatura popularnonaukowa, fizyka, wiek 3+, premiera 21.11.2023 (2022)
twarda okładka, 32 strony, format 29,4cm x 24,8cm
tłumaczenie Jacek Spólny, ilustracje John Devolle
Tekst powstał w ramach współpracy z DużeKa.pl

7 komentarzy:

 1. Lubię takie książki, a że dla dzieci jest tłumaczone pewnie bardzo przystępnie to i ja bym chętnie przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trudna tematyka dla rodzica, który ma to wytłumaczyć dziecku, sama chętnie po takie ksiązki sięgalam, jak syn był mały

  OdpowiedzUsuń
 3. Też jestem zdania, że tego typu lektura idealnie sprawdzi się w roli prezentu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam wiele dobrego o tej książce i według mnie to doskonała pozycja zarówno dla młodszych, jak i tych nieco starszych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 5. O! Chyba kupię córce. Może polubi fizykę!

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo fajna propozycja dla młodszych odbiorców, z taką ksiązką można polubić fizykę :D
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podoba mi się propozcja, którą tutaj przedstawiasz i chętnie zamówię ją swojej córce.

  OdpowiedzUsuń