sobota, 6 stycznia 2024

OPOWIEŚCI DLA DZIECI, KTÓRE CHCĄ BYĆ SZCZĘŚLIWE

35 WARTOŚCIOWYCH HISTORII, KTÓRE ZASIEJĄ SZCZĘŚCIE

ALEX ROVIRA, FRANCESC MIRALLES

„Nie chodzi o to, by spełniać marzenia, ale by dzięki nim się rozwijać.”

Bardzo podobają się nam, mnie i moim młodym uczestnikom czytelniczego klubu, książki z serii opowieści dla dzieci, które… Udany pomysł przedstawienia wartościowych historii z przesłaniem. Łatwo i celnie trafiają do młodych odbiorców. Oprócz wymiaru edukacyjnego proponują radosną rozrywkę. Nie tylko dzieci przyjemnie spędzają przy nich czas, również dorośli przypominają sobie, o tym, co w życiu najważniejsze, owocuje osobistym rozwojem i przynosi szczęście. Alex Rovira i Frances Miralles pomagali już w zdobywaniu odwagi („Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne”) i wiary w siebie („Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie”), a teraz koncentrują się na byciu szczęśliwym. 

Trzydzieści pięć znakomicie opracowanych mini opowieści bazujących na dobrze opracowanym kompasie wartości, pozwalającym stawiać czoła przeciwnościom losu, wyznaczać priorytety i podejmować właściwe decyzje w trakcie podróży przez życie. Kierunek życzliwości, solidarności, sprawiedliwości, etyki i piękna prowadzi ku tworzeniu silnych więzi i docenianiu tego, co mamy, czerpania z życia pełnymi garściami, dostrzeganiu i stwarzaniu okazji, wyciąganiu wniosków z błędów. Poza pozytywnymi emocjami emocji omawiają też negatywne, przykładowo pragnienie wyrządzenia krzywdy komuś, i o czym tam naprawdę to świadczy. Uwzględniają nie tylko wymiar osobisty, ale również rodzinny i społeczny. Historie przyjemnie się czyta, zawierają wiele cennych prawd, łatwo wyciąga się lekcje o sobie samym, codzienności i życiu. Pomagają w odnajdywaniu odpowiedzi na zasadnicze pytania, podsuwają materiał do przemyśleń, umieszczają obraz w kontekście sytuacyjnym, podsuwają tropy bycia lepszym, przyjmowania funkcji architekta samego siebie, uczą świadomego śledzenia tego, co się nam przytrafia i skupiania się na teraźniejszości, radości z drobnych rzeczy każdego dnia, a także wiedzy, że bogactwo kryje się w dzieleniu z innymi, w tym talentem. Pracując nad różnorodnością, barwnością i pełnią życia, wywołujemy radość, poczucie spełnienia i sens istnienia. Książkę dopełnia atrakcyjna oprawa graficzna bezpośrednio łącząca się z zawartością tekstu.

5/6 - koniecznie przeczytaj z dzieckiem
literatura dziecięca, wiek 9+, premiera 26.04.2023 (2020), twarda okładka, format 18cm x 24cm
174 strony, tłumaczenie Katarzyna Kozioł-Galvis, ilustracje Albert Asensio
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu ToTamto.

7 komentarzy:

 1. Myślę, że warto zwrócić uwagę na tę książkę więc będę ją miała na oku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda na to, że to naprawdę wartościowa książka! Tematyka uniwersalna i życiowa, niezależnie od wieku. Super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mądra i ważna publikacja moim zdaniem. Czytamy właśnie i się zachwycamy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też uwielbiam sięgać po kolejne wydania z takiej kategorii. Są wspaniałe.

  OdpowiedzUsuń
 5. piękna propozycja dla nieco młodszych czytelników i ich rodziców
  wartościowa i życiowa, super
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudownie, że w książce zawartych jest aż 35 wartościowych historii.

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się pomysł łączenia edukacji z przyjemnością czytania, a także koncentracja na pozytywnych wartościach i lekcjach życiowych.

  OdpowiedzUsuń