wtorek, 3 kwietnia 2018

ŻYCIE MRÓWEK Maurice Maeterlinck

[PRZEDPREMIEROWO]

"Mrówka jest niezaprzeczalnie jednym z najszlachetniejszych, najmiłosierniejszych, najbardziej oddanych, wspaniałomyślnych i altruistycznych wśród stworzeń, które bytują na naszej planecie."

Po rewelacyjnej i oczarowującej "Inteligencji kwiatów", wybornym i fascynującym "Życiu pszczół", nadszedł czas na "Życie mrówek". Kolejny raz jestem pod ogromnym wrażeniem uroczej i dbającej o najmniejszy szczegół szaty graficznej książki, w tym pięknych ilustracji idealnie korespondujących z omawianymi zagadnieniami. Jeden z rysunków mrówek jest dziełem szkicowników żyjących w siedemnastym wieku, przyglądając się mu, jak i pozostałym, czujemy dreszcz emocji związany z wielowiekową nienasyconą ciekawością człowieka odnoście otaczającego go środowiska. "Życie mrówek" to świadectwo zainteresowań i zdobyczy wiedzy z zakresu myrmekologii, zebranej do lat trzydziestych dwudziestego wieku, gałęzi entomologii badającej, obserwującej i poznającej mrówki w naturalnym i sztucznym środowisku.

Maurice Maeterlinck w sympatycznym stylu oprowadza czytelnika po świecie mrówek, żyjących we wszystkich niemal regionach Ziemi. Odkrywa tajemnice tych malutkich owadów, tajniki życia i fenomen zadziwiającego współdziałania członków społeczeństwa. Uświadamia, że ile gatunków mrówek, tyle odmiennych postaci, zabarwień, wielkości, a także rodzajów, sposobów, zwyczajów, charakterów i inteligencji. Spoglądamy na budowę ciała, konstrukcje mrowisk, praktyki zakładania nowych gniazd. Przekonujemy się, że mrówki miłują porządek, chętnie nie tylko pracują, ale też odpoczywają, uczestniczą w zabawach, a nawet zapasach sportowych. Mają wyraźne poczucie własności, stąd między innymi doskonale zorganizowana armia, zaawansowana obrona, toczenie gwałtownych wojen zaczepnych, pełnych forteli najazdów i przewlekłych wojen terytorialnych.

Ich niewątpliwym atutem jest sprawnie funkcjonujący system orientacji i porozumiewania się, elastyczność i talent przystosowania się do zastanych warunków, niezniszczalne zdrowie i niezwykła trwałość życia. Zaprzyjaźniamy się z wywiadowczyniami, zbieraczkami żywności, pasterkami mszyc, grzybiarkami, żniwiarkami, rolniczkami, ogrodniczkami, kopaczkami, prządkami i miodonośnymi. Autor niejednokrotnie odwołuje się do pokrewieństwa inteligencji ludzkiej i mrówczej, antropomorfizacja przenika przez tekst, ta perspektywa nadawania ludzkich cech i motywów postępowania rodzinie mrówkowatych oddziałuje na wyobraźnię czytelnika, pomaga dokonać porównań i wzbudzić szacunek wobec tych owadów. Książkę czyta się z przyjemnością i zaangażowaniem, choć nie ukrywam, że poprzednie bardziej mnie do siebie przekonały, bo oprócz popularnonaukowego charakteru miały w sobie sporą dawkę poetyczności, wytworności i elegancji, a za to mniej przytoczonych cytatów i odsyłaczy do innych publikacji.

4.5/6 - warto przeczytać
entomologia, 280 stron, premiera 04.04.2018 (1930), tłumaczenie Adam i Maria Czartkowscy
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG.

25 komentarzy:

 1. Ja kompletnie nie lubię tego typu książek :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś mnie jednak nie kręcą takie kdiazki, choć chętnie posłuchałabym najciekawszych faktów o mrówkach 😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna recenzja i bardzo ciekawa książka, ale nie wiem czy ja bym się wkrecila w jej klimat

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja bym po nią sięgnęła z ciekawości. Zawsze to coś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie czytałam żadnej książki tego typu, ale mam ochotę. Wszędzie je widzę. Modne ostatnio w księgarniach i na blogach. Zacznę pewnie od drzew.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja jako milosnik zwierzat bardzo cenie takie ksiazki i juz sobie wpisuje na moja liste do czytania <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak będzie życie węży to kupuję, bo córka się tym interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie dla mnie. Nigdy nie było mi po drodze z taką tematyką :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię książki z elementami przyrodniczymi, to bardzo wartościowe pozycje, z których realnie możemy się czegoś dowiedzieć o świecie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Intrygująca seria :) Na pewno warto sięgnąć po te książki i poznać ciekawe fakty, o których większość ludzi nie ma pojęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi interesująco, chociaż w tym wypadku ciekawią mnie bardziej ilustracje

  OdpowiedzUsuń
 12. To chyba nie na moją głowę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mrówki to bardzo ciekawe stworzonka, więc chętnie przeczytam tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zastanawiam się nad motywem autora do napisania książki w takowym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Takiej książki jeszcze nie czytałam :D Życie mrówek brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam przyrodę i chętnie sięgnę po tą książkę, juz samo czytanie Twojej recenzji wywołało u mnie zaciekawienie. Mrówki to fascynujące stworzenia i chętnie przyjrzę im się bliżej, czuję się zachęcona.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo intrygująca! Z chęcią dowiem się troszkę rzeczy o mrówkach.

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę, że mogłaby przypaść mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 19. No proszę, kolejna przyrodnicza książka, tym razem o mrówkach. Fajnie, że powstaje ich coraz więcej, ale zastanawiam się, jak długo jeszcze ta fala popularności się utrzyma. Mrówki zaciekawiły mnie po "Duchowym życiu zwierząt". Ta pozycja musi być naprawdę interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Muszę zerknąć na tą pozycję, bo aż jestem ciekawa ile ja jeszcze nie wiem o mrówkach;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Życie pszczół, życie mrówek... dużo o zwierzętach ostatnio książek :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Rzeczywiście - dużo książek o tematyce przyrodniczej jest obecnie na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 23. Z przyjemnością bym tę książkę przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń