wtorek, 17 kwietnia 2018

KSIĘŻNICZKA DINOZAURÓW Victor Milán

WŁADCY DINOZAURÓW tom 3

"Nawet jeśli zwątpienie mnie zawodzi, sarkazm nadal pozostaje skuteczny. A przynajmniej odpowiada na moje wezwania."

Z wielkim rozmachem napisana powieść, rozległy świat z licznymi krainami, zróżnicowanym krajobrazem, bogatą historią, złożoną mitologią, wielowarstwowym społeczeństwem. Napotkamy liczne postaci, obdarzone zwykłymi talentami lub nadprzyrodzonymi mocami, niejednorodne osobowościowo, kierujące się rozmaitymi hierarchiami wartości. Czarne charaktery, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, wzbudzające obawę i lęk, ale też pozytywne postaci, stojące po stronie dobra, uznające przyjaźń, wierność i oddanie, zdolne do braterskich i śmiałych heroicznych czynów.

Autor natychmiast przechodzi do szybkich rytmów przebiegu scenariusza zdarzeń, wiele się dzieje, mnóstwo fascynujących przygód z udziałem bogów, aniołów, nieśmiertelnych, demonów, ludzi i oczywiście dinozaurów. Mamy przedstawicieli gadów żyjących na lądzie, w wodzie i powietrzu, dzikie i przysposobione do służenia człowiekowi, niebezpieczne i przyjazne, kilkucentymetrowe i przerażające rozmiarami, siłą i potęgą. Każdy z nich świetnie opisany i doskonale komponujący się z powierzoną mu fabularną funkcją, prawdziwy czytelniczy smaczek, nie tylko dla miłośników jaszczurów.

Militarne i szpiegowskie klimaty przeplatają się z sensacyjnymi akcentami, romantycznymi nutami i mistycznymi wątkami. Nie mogło zabraknąć również zaszczytnych zakonów i artefaktów wyposażonych w siłę rażenia. Przekonujące opisy zdrad, konfliktów i bitw, oraz ich konsekwencji dla głównych bohaterów, miejscowej ludności, obywateli cesarstwa i politycznych relacji. Jednak kilka scen, w moim odczuciu, zostało niepotrzebnie przedstawionych w pewnej odsłonie, zwłaszcza, że pozostał po nich lekki niesmak, ale to już kwestia wrażliwości czytelnika.

Rozdziały rozpoczynają się od przytoczenia fragmentu zapisu z powieściowej księgi prawdziwych nazw i opisów dla doskonalenia umysłów, z przyjemnością zagłębiamy się w uszczegóławiające informacje, dające możliwość głębszego wniknięcia w przedstawiany świat Cesarstwa Nuevaropy, jego władców, sprzymierzeńców i wrogów. Bezwzględne polityczne intrygi, niebezpieczne knowania, ścierające się siły, ludzkie słabości, wygórowane ambicje, bezpardonowe walki o przywództwo. Książkę czyta się szybko, trzeba przeznaczyć na nią więcej czasu, ale w zamian dłuższe przebywanie w świecie fantasy. Poprzednie tomy serii: "Władcy dinozaurów" i "Jeźdźcy dinozaurów".

4.5/6 - warto przeczytać
fantasy, 568 stron, premiera 15.02.2018, tłumaczenie Michał Jakuszewski
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Galeria Książki.

26 komentarzy:

 1. Tematyka zupełnie nie w moim stylu, ale lubię sposób w jaki recenzujesz książki. Czuję, że mogę zaufać Twojej opinii. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak z rozmachem, to super;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze niedawno natknąłem się na drugą część tomu czyli The Dinosaur Knights. Zaciekawiła mnie, tym bardziej, że spotykam się po raz pierwszy z jeźdźcami na dinozaurach. Wydało mi się to trochę przesadą, lekkim przerostem formy nad treścią, ale Twoja recenzja przekonała mnie. Myślę, że przynajmniej spróbuję sięgnąć po tom pierwszy.

  OdpowiedzUsuń
 4. niestety nie jestem fanką takich pozycji, ale bardzo ciekawy opis:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie przepadałam za mitami i chyba mi to pozostanie do końca życia :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. pierwszy raz nie jestem do końca przekonana czy chce i czy nie chce daną książkę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie niekoniecznie, ale być może kiedyś mój starszy syn po nią sięgnie. Jest fanem dinozaurów ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mi się poprzednie dwa tomy podobały i trzeci mam już na półce. Postaram się po niego sięgnąć w nadchodzących miesiącach, bo uwielbiam brutalność i bezwzględność w książkach Milana. Szkoda, że więcej już spod jego pióra powieści nie wyjdzie...

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie bym przeczytała tę książkę, ba, całą serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cytat na początku wpisu jest bardzo zachęcający! Lubię fantastykę, także cieszę się, że polecasz coś w moim typie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta tematyka nie należy do moich ulubionych natomiast dla mojego męża - byłaby idealna! Podsunę mu te książkę

  OdpowiedzUsuń
 12. Zastanawiam się nad tą serią, ale jak coś raczej z biblioteki pożyczę :).

  OdpowiedzUsuń
 13. Kiedyś miałam wielką ochotę na tę serię, a potem o niej zapomniałam :o

  OdpowiedzUsuń
 14. Niestety nie jest to moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie czytam takich książek, ale poczułam się zainteresowana :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Mistyczny świat mnie bardzo pociąga. Stwory, dinozaury to jest to co lubię.

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka ta kojarzy mi się z przeniesieniem dziecięcych fantazji na temat dinozaurów na kartki powieści :P Nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Szkoda że to jednak nie dla mnie książka ::(

  OdpowiedzUsuń
 19. Takie książki jak wiesz nie znajdują się w spectrum moich zainteresowań - ale zawsze chętnie polecam je kilku znajomym osobom :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Cześć! dziękuję za świetną inspirację. Będę musiała zaczynać od początku, ale może uda się po nią sięgnąć w nadchodzących tygodniach. :-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Militarno szpiegowskie klimaty to dla mnie, ale dinozaury to już przesada. ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie mój klimat, choć znam osoby którym z pewnością przypadnie do gustu

  OdpowiedzUsuń
 23. Sarkazm dobry na wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetny opis ! Książka nie w moim stylu ale opisujesz super !

  OdpowiedzUsuń
 25. Poleć mi coś fantasy takiego wow! Oczywiście poza władca pierścieni czy wiedzminem ;)

  OdpowiedzUsuń