środa, 21 czerwca 2023

KOLEKCJONER

ALEX KAVA

MAGGIE O'DELL tom 8

„Są takie straty, takie braki, których nie da się wypełnić i zastąpić.”

Powieści serii o Maggie O'Dell nie zaliczam do mocno trzymających w napięciu, jednak chętnie po nie sięgam. Sprawdzają się w funkcji przyjemnych przerywników między poważnymi tytułami, dostarczycieli mniej wymagających, lecz ciekawych przygód. Wiele się dzieje w sensacyjnych i kryminalnych nutach, chociaż przebieg akcji łatwo przewiduję. Intryga zgrabnie rozpisana, jednak biorę pod uwagę, że nie mogę uznać ją za rozbudowaną. Postaci atrakcyjnie sportretowane, czasami brakuje wyrazistości lub życiowej iskry, niczym szczególnym się nie wyróżniają, ale postawy i zachowania zbytnio nie drażnią. Narracja utrzymana w przyjaznym stylu.

Alex Kava oferuje lekką i niezobowiązującą powieść, w sam raz, aby lekko się zaangażować, zgrabnie przejść po fabule, poczuć delikatny dreszcz emocji. A wszystko osadza w presji zbliżającego się nad Florydę okrutnego, podstępnego, niszczycielskiego i śmiertelnego huraganu piątego stopnia. Jak to zwykle u autorki bywa, porusza w tle znaczący problem społeczny odkrywający mroczne zakamarki ludzkiej natury, pęd chciwości, bezgraniczność okrucieństwa i czerpania korzyści z cudzego nieszczęścia. Maggie O’Dell, agentka FBI i psycholog kryminalny, staje przed wzywaniem wyjaśnienia sprawy odnalezionych przez straż wybrzeża w Zatoce Meksykańskiej rybackiej lodówki wypełnionej częściami ludzkiego ciała. Śledztwo obejmuje szerokie spektrum osób, ale wobec zbliżającego się kataklizmu nie przykuwa uwagi miejscowych mediów i policji. I jeszcze dziwna choroba wśród żołnierzy bazy sił powietrznych marynarki wojennej. Sporo atrakcyjnych incydentów, ale również łatwych zbiegów okoliczności. Lubię sięgać po przygody czytelnicze związane z dochodzeniami prowadzonymi przez Maggie O'Dell ("Czarny piątek", "Łowca dusz", "Granice szaleństwa", "Zabójczy wirus", "Zło konieczne", "W ułamku sekundy") i sensacją z udziałem Rydera Creeda ("Złowrogie niebo", „W mroku lasu”, "Czerwony śnieg"), nie są mistrzowskie, ale sympatycznie umilają wieczór, bohaterowie przyciągają kłopoty.

3/6 – w wolnym czasie
sensacja, 252 strony, premiera 17.05.2023 (2010), tłumaczenie Katarzyna Ciążyńska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska.

8 komentarzy:

 1. Mój mąż czytał kilka książek Kavy i podobały mu się. Być może mu polecę i tę, choć on raczej nie lubuje się we zwłokach, zwłaszcza w lodówce :-D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój mąż czytał kilka książek Kavy i podobały mu się. Być może mu polecę i tę, choć on raczej nie lubuje się we zwłokach, zwłaszcza w lodówce :-D

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój autor. Książkę czytałam i naprawdę wciąga

  OdpowiedzUsuń
 4. Twórczość tej autorki traktuję jako lekki kryminalny przerywnik.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam żadnej książki tej autorki, może kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam okazji poznać jeszcze książek tej autorki, ale przyznam, że zapowiada się ciekawa seria.

  OdpowiedzUsuń
 7. Odnoszę wrażenie, że te serie to już takie tasiemcowate się robią :/ 1-2 książki z pomysłem, a potem byleby dalej wydawać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książki tej autorki traktuję wyłącznie jako lekkie lektury w roli przerywnika.

  OdpowiedzUsuń