sobota, 23 marca 2024

MIŁOŚĆ

HISTORIA PRZEDZIWNA W 50 ODSŁONACH

EDWARD BROOKE-HITCHING

„Miłość to płótno dane przez przyrodę, haftowane wyobraźnią.” Voltaire

Galeria szaleńca” tego autora utwierdziła mnie w przekonaniu, że to typ publikacji, w którym z przyjemnością przebywam i wiele się przy tym uczę. Doceniłam niecodzienne, daleko wykraczające poza konwencjonalne wzorce, podejścia do różnych dziedzin aktywności człowieka. Podobnie rzecz się miała przy poznawaniu „Miłości”. Satysfakcja czytelnicza i radość z zajrzenia w ciekawe zwyczajne i osobliwe twórcze odsłony uczucia, które jako wiodący sens życia zostało inspiracją sztuki już od pierwszych chwil jej powstania, cechującą się różnorodnością siłą ekspresji.

Edward Brooke-Hitching atrakcyjne i oryginalnie zestawił prace traktujące o fizycznej i psychicznej namiętności, tajemniczej sile napędowej ludzkiego uniwersum. Doniosłych i przełomowych dzieł, oraz zwykłych i codziennych przedmiotów. Świadectwa prób uchwycenia czegoś, co nie przyjmuje namacalnej formy a wiąże się z szerokim wachlarzem emocji. Zdjęcia, obrazy, mapy, ryciny, teksty, posążki, amulety, broszki, sarkofagi i budowle, od starożytności na trwałe weszły w sferę zainteresowania człowieka, opisywania i ukazywania ścieżek podążania miłości w ludzkich sercach i umysłach. Dowody powiązań miłości z każdą dziedziną aktywności człowieka. Ciekawie poznawałam przykłady miłosnych historii i obyczajów, wpływu na postrzeganie świata i siebie samego, nawiązania do małżeństwa i seksu, uchwycenia potęgi erotycznej zmysłowości. 

Atrakcyjne ciekawostki i anegdoty, fakty i opowieści, zderzenia z przeszłymi i współczesnymi interpretacjami. Miłość rządząca światem, mająca znaczący wpływ na historię, podkręcająca wyobraźnię, inicjująca dobre i złe czyny, bez względu na długość i szerokość geograficzną. Publikacja do poznawania w wolnych chwilach, rozdział za rozdziałem lub w dowolnej kolejności, na chybił trafił lub kierując się indeksem. Rewelacyjnie poznaje się teksty, tym bardziej, że towarzyszy im fascynująca oprawa graficzna. W moim odczuciu, znakomity pomysł na książkowy prezent, zainteresuje każdego, nawet osoby, które na co dzień mało mają styczności ze sztuką, wspaniała okazja do częściowego jej poznania z perspektywy kluczowego udziału miłości. 


5/6 - koniecznie przeczytaj
album, sztuka, 254 strony, premiera 05.12.2023, tłumaczenie Janusz Szczepański
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.

8 komentarzy:

 1. Brzmi bardzo ciekawie, Rebis potrafi wydawać naprawdę ładne albumy - ja wciąż jestem pod wrażeniem Nieba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że to bardzo ciekawa propozycja. Chętnie zapoznam się z tym albumem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czegoś podobnego na pewno jeszcze nie miałam w ręce. Może będę chciała to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takich tematycznych albumów na temat sztuki chyba jeszcze nie miałam w rękach. Ale prawdziwa uczta dla oczu!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna recenzja, zachęciłaś do przeczytania tej książki, widzę ze ilustracje piszczę oko

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja domowa biblioteczka jeszcze takiego albumu nie posiada, bardzo oryginalny i ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Faktycznie wygląda wyjątkowo ciekawie i nietuzinkowo, poszukam na pewno

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa propozycja! Chętnie przyjrzałabym się bliżej tej książce, to taka niecodzienna publikacja

  OdpowiedzUsuń