niedziela, 17 marca 2024

UPGRADE. WYŻSZY POZIOM

BLAKE CROUCH

„Inteligencja nie czyni człowieka nieomylnym. Jedynie bardziej niebezpiecznym.”

Wciągająca przygoda czytelnicza, od strony rozgrywanej intrygi i sporej partii materiału do snucia refleksji. Mnogość czynników, które sprawiają, że ludzkość powoli zmienia tożsamość, uwzględniających niesamowite przyspieszenie w rozwoju zaawansowanej technologii, determinuje wizje przyszłych zmian genetycznych w obszarach fizycznym i psychicznym. Blake Crouch frapująco bawi się z odbiorcą w symulowaną zabawę w boga, kiedy jednostka, w imię pozornie słusznych intencji, rozpoczyna szalenie niebezpieczną drogę ku ulepszeniu człowieka. Sposób, w jaki autor to robi, nie należy do innowacyjnych, jednak naukowe uwzględnienia terminologii sprawiają, że wchodzimy na wyższy poziom fabularnej medycyny. 

Połowa dwudziestego pierwszego wieku z pewnością uruchamia wyobraźnię odnośnie tego, co będzie działo się z naszą intensywnie dewastowaną planetą, jakie będą stały wyzwania przed ludzkością, w którą stronę będzie zmierzać. Obserwujemy w opowieści dokonujące się w szybkim tempie zmiany w kluczowej postaci za sprawą ingerencji genetycznej, począwszy od drobnych wydawałoby się ulepszeń, poprzez intensyfikację nadzwyczajnych umiejętności, kończąc na aspektach powiązanych z relacją między racjonalnością a emocjonalnością. Chociaż edycja genów to przestępstwo federalne, nie brakuje szaleńców, którzy w niej upatrują szanse na ratowanie gatunku ludzkiego, przeprowadzanie śmiałych modyfikacji biologicznych, tworzenia czegoś unikalnego, nie w imię szczytnej misji a czystej zabawy, dla wymuszania okupu, wprowadzenia na rynek modyfikowanych inżynieryjnie produktów, sztucznego wywołania pandemii. Pisarz wykorzystuje pomysły pojawiające się w książkach z gatunku fantastyki i produkcjach filmowych, lecz umieszcza je w ciekawej i atrakcyjnej otoczce klimatycznej. 

Szybka dynamika akcji, często zmieniające się sceny, zaskakujące zwroty akcji, różnorodność bohaterów do końca niewykładających kart znaczonych dobrem i złem. Logan Ramsay, kluczowa postać, agent specjalny FBI tropiący tajne laboratoria genetyczne, człowiek obciążony mroczną rodzinną przeszłością, staje wobec wielu dylematów moralnych i uczestniczy w niemal nie do wykonania misji. Presja czasu i waga zadań rosną. Z jakimi niezamierzonymi i nieprzewidzianymi szkodliwymi genetycznymi skutkami ubocznymi spotyka się? Czy udaje się uratować człowieczeństwo? Pozostawić gatunek ludzki w niezmienionej formie? Zapewnić przetrwanie istoty natury homo sapiens? A może nadszedł czas na nienaturalną poprawę ludzkiej inteligencji, na homo deus, zdobycie boskich mocy tworzenia i niszczenia? Zakończenie historii rozczarowuje, nie idzie oczekiwanym tropem rozliczenia z osobliwościami, wybiera kierunek gładkiej i liniowej sensacji, ale inni czytelnicy mogą być zadowoleni właśnie z takiego obrotu spraw.

4.5/6 - warto przeczytać
science fiction, fantastyka naukowa, 354 stron, premiera 20.02.2024 (2022)
tłumaczenie Paweł Wieczorek
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

10 komentarzy:

 1. Zdecydowanie nie moje klimaty. Jednak recenzja jak zawsze na wysokim poziomie. Dlatego mimo, że nie zawsze znajduję książki dla siebie. Lubię tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytając recenzję, odruchowo wspominałam film "Biedne istoty", gdzie też nastąpiła ingerencja w geny i mózg. Ciekawe, czy the end w książce choć trochę przypomina ten filmowy?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiem, komu mogłabym polecić ten tytuł! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fabuła na pewno jest wartościowa i ma przekaz, myślę, że mąż byłby nią zachwycony.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie, że w książce jest szybka dynamika. To ważne, bo przynajmniej czytelnik się nie nudzi

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny cytat z książki wybrałaś. Podoba mi się tematyka tej książki. Chyba będzie w niedługim czasie i na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń

 7. Twoja recenzja "Upgrade. Wyższy poziom" Blake'a Croucha sprawia, że jestem niezwykle ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba latami nie sięgałam już po książki z tego gatunku. Może czas to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten tytuł wcześniej nie wpadł mi w oko. Muszę sprawdzić czy jest dostępny w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 10. inteligencja to przydatna cecha jednak bez moralności i empatii ...

  OdpowiedzUsuń