WIELKA EPOPEJA POLAKÓW, 1944-1946
GRZEGORZ HRYCIUK
”Ewakuacja ludności polskiej oznaczała konieczność dokonania wyboru między ojczyzną małą a ideologiczną, między więzią narodową a lokalną, a nawet rodzinną.”
Z zainteresowaniem sięgnęłam po książkę, od dłuższego czasu przymierzałam się do tematyki przesiedleńczej w niej omawianej, aby wypełnić poszatkowaną wiedzę. W obliczu ucieczki Ukraińców przed agresją rosyjską między innymi do Polski, chciałam sięgnąć do przeszłości, do tego, co działo się z Polakami w Galicji Wschodniej i Wołyniu, między czterdziestym czwartym a czterdziestym szóstym rokiem ubiegłego wieku.
Grzegorz Hryciuk zebrał solidną partię materiału, stawiającą na statystyczne detale, wspomnienia świadków wydarzeń, obszerną archiwalną, medialną i wydawniczą bibliografię. Rozpoczął od nakreślenia politycznego tła, wyznaczenia sztucznych granic, przekształceń narodowościowych w obszarach kresowych. Ukazał zmianę oblicza etnicznego, kulturowego, językowego, wyznaniowego, niejednoznacznego identyfikowania się. Poprowadził czytelnika politykę sowietyzacji i unifikacji, w tym terroru i aresztowań, deportacji i wysiedleń. Przeszedł do okupacyjnej polityki III Rzeszy, eksterminacji, egzekucji i wywózki na przymusowe roboty. Naświetlił przebieg ukraińsko-polskiego konfliktu etnicznego i masowych mordów na Polakach. Szczegółowo opisał etapy operacji przesiedleńczej. Uwzględnił wydawałoby się sporo zbędnych detali, ale to właśnie one dawały szerokie spektrum ujęcia nie tylko z perspektywy masowej, ale również indywidualnej. Publikację wzbogacały mapki, zdjęcia, tabele i przydatny indeks nazwisk.
5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura popularnonaukowa, historia, 660 stron, premiera 08.11.2023
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
Literatura popularnonaukowa to raczej nie mój gatunek, unikam tego typu książek
OdpowiedzUsuńale mój mąż pewnie już by chętnie przeczytał
dyedblonde
Ta propozycja może mnie zaciekawić, ponieważ tego typu wątki chętnie są przeze mnie czytane.
OdpowiedzUsuńCiekawy kawałek historii, na pewno warto sięgnąć po ten tytuł.
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie książki. Zdecydowanie o czasach najbliższych za mało sie mówi.
OdpowiedzUsuńchętnie się rozejrzę
OdpowiedzUsuń