środa, 4 października 2017

RÓŻANIEC Rafał Kosik

"Prawo przede wszystkim służy utrzymaniu porządku, na drugim miejscu... obronie interesów grupy tworzącej owo prawo, a dopiero dalej mgliście rozumianej sprawiedliwości."

Podobała mi się zwłaszcza pierwsza część powieści, rewelacyjnie mi się ją czytało. Z dużo mniejszym entuzjazmem podchodziłam do drugiej, ale mocne zaczytanie wróciło w trzeciej. Książka nierówna, jednakże generalne wrażenie bardzo pozytywne, sympatycznie spędziłam z nią czas. Z uznaniem podchodziłam do intrygującej społecznej koncepcji zaprezentowanej przez autora, ciekawa byłam, jak rozwinie się scenariusz zdarzeń, w jaki sposób potraktowani zostaną bohaterowie, czy uda im się z sukcesem skonfrontować z systemem. Wiele pomysłów zaskakuje, przekonuje, nakłania do refleksji, a to czyni przygodę czytelniczą atrakcyjną, wciągającą i zapadającą w pamięć.

Ponura i przygnębiająca wizja Warszawy przyszłości po zagadkowej Przemianie, miasto pierścień, wyizolowane społeczeństwo, nowy porządek rzeczy, a jednak stałe elementy ludzkiej natury, które w każdych okolicznościach aktywują typowe cechy i modelowe wzorce zachowań. Polityczne machinacje, walka o władzę, dominowanie nad słabszymi, bezwzględne eliminowanie przeciwników i tych, którzy w przyszłości mogą stwarzać zagrożenie dla ustalonego porządku publicznego. Instytucje wnikliwie filtrujące i ściśle kontrolujące życie jednostek, przenikające przez każdą jego sferę, narzucające odgórnie kategorie i przyporządkowujące odpowiednie wartości dla słów, gestów, czynów, a wszystko w imię dobra ogółu ludzkości. Wsparte prawem i służbami bezpieczeństwa nieograniczone wręcz możliwości sterowania społeczeństwem.

Wcześniej czy później, w realiach niesprzyjających swobodzie i wolności jednostki, rodzi się zwątpienie, protest, opór i bunt. Zwłaszcza kiedy w rozgrywki i manipulacje wciągnięta zostaje osoba ze zdolnościami i umiejętnościami poszukiwanymi przez władzę i jej oponentów, mogąca pomóc zdobyć znaczącą przewagę, a którą poddaje się perfidnemu szantażowi, grożąc utratą najcenniejszej wartości w życiu. Jak skutecznie pokonać policyjny system, choć zaprojektowany do ochrony społeczeństwa, poprzez diagnozowanie potencjalnych przestępców, mający do dyspozycji bogatą bazę danych, to jednak pozbawiony nadzoru wewnętrznych procedur? Mnogość wątków, które ciekawie zazębiają się, nie na wszystkie znajdziemy odpowiedzi i wyjaśnienia w finalnej odsłonie powieści, jednak sprawiają, że jeszcze mocniej angażujemy się w czytelniczą rozrywkę. Dynamicznie, mrocznie, tajemniczo, ze sporą dawką przygód i napięcia, frapującym osobistym spojrzeniem bohaterów.

4.5/6 - warto przeczytać
science fiction, 512 stron, premiera 30.08.2017
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Powergraph.

29 komentarzy:

 1. Mój egzemplarz jak na razie czeka na stosiku, aż się za niego wezmę :D Ale chwile pewnie poczeka, bo zwykle czytam w miarę chronologicznie, jeśli o zakupy chodzi xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym móc czytać więcej książek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się bardzo interesująco. U Ciebie zawsze znajdę coś ciekawego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, zwłaszcza że dzieje się w Warszawie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesujący jest fakt, że akcja toczy się w Warszawie, ale póki co pozycje science fiction odkładam na później :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezwykle ciekawa recenzja, kusi do przeczytania, i jeszcze ta Warszawa 😊😍

  OdpowiedzUsuń
 7. Znam tego autora, ale raczej z książek dla młodzieży - seria Felix, Net i Nika. Uwielbiam ją, mimo, że pierwszy raz czytałam ją wiele lat temu :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Tym razem chyba to nie jest książka dla mnie, ale recenzja ciekawie napisana. :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. W tej chwili nie mam ochoty na taką tematykę, ale kiedyś może sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi intrygująco, lubię takie mroczne klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi całkiem interesująco, ale sci-fi jakoś łatwiej mi "wchodzi" w wersji filmowej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Dynamicznie, mrocznie, tajemniczo, ze sporą dawką przygód i napięcia..." to dokładnie takie połączenie jakich szukam w książkach :) Przekonałaś mnie, żeby mieć tą pozycję na uwadze.
  A czy uda się przeczytać... Oj jak będę czytać tak jak ostatnio to nie wiem :D
  Kompletnie nie umiem się skupić na czytaniu... Oby przeszedł mi ten okres w końcu! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawa książka! Muszę przeczytać :) Dziękuję za recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wydaje mi się, że ta książka by mnie jednak nie wciągnęła.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mimo, że to sf, gatunek, którego raczej nie tykam, brzmi całkiem interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Science fiction to nie mój gatunek, nie potrafię tego czytać, ale wiem, że ten gatunek ma liczne grono fanów.

  OdpowiedzUsuń
 17. SF dość rzadko u mnie gości, ale skoro Ty mówisz, że warto przeczytać "Różaniec" to ja się nie zamierzam spierać :) Chyba dość gęsta jest atmosfera w tej książce, pochłaniająca i oblepiająca czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wizja świata jest szczególnie interesująca :) Chyba warto sięgnąć po tę serię. W dodatku jest polska. Nie słyszałam wcześniej o tej książce; dobrze zrozumiałam, że jest to trylogia?

  OdpowiedzUsuń
 19. Może warto spróbować. Pomimo że bardzo rzadko biorę się za sf...

  OdpowiedzUsuń
 20. tafuturystyczna koncepcja wydaje mi się naprawdę ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawa, musze kiedys poszukac jej w ksiegarni lub empiku.

  OdpowiedzUsuń
 22. Zawsze gdy do Ciebie zaglądam, jestem pod ogromnym wrażeniem tego, ile czytasz książek ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. O! Nie wiedziałam, że Kosik pisze też dla dorosłych :) W takim razie warto spróbować tego cyklu

  OdpowiedzUsuń
 24. Mimo, ze to gatunek, który zazwyczaj omijam, chęetnie zrobię wyjątek.

  OdpowiedzUsuń
 25. Boję się takich książek. Boję się w ogóle ponurych technicznych wizji przyszłości. Staram się unikać nawet programów dokumentalnych na ten temat. Chyba się z ,,Różańcem" nie polubimy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Póki co nie mam ochoty na science fiction, więc nie będę się za nią rozglądać :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Autora kojarzę z serii o Felixie, Necie i Nice, więc może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 28. To już któraś recenzja z rzędu tej książki, jaką czytam i jestem coraz bardziej zaintrygowana. Chyba czas nabyć swój egzemplarz :)

  OdpowiedzUsuń