sobota, 28 października 2017

RUCHOME PIASKI Malin Persson Giolito

"Nigdy nie uniknę pytań, a ludzi nie będą interesować moje odpowiedzi, bo już zdecydowali, kim w ich oczach jestem."

Ciekawa przygoda czytelnicza, powoli wciągająca w intrygującą fabułę, choć mało dynamiczności i spektakularnych akcji, a więcej analiz, rozważań i przemyśleń, to jednak frapująca i trudna tematyka potrafi przykuć uwagę, wyzwolić emocje i skłonić do refleksji. Warstwa po warstwie docieramy do prawdy, z jednej strony bolesnej i ponurej, a z drugiej strony oczyszczającej i wywalającej. Wspólnie z główną bohaterką odtwarzamy przeszłość, przyglądamy się jej szczegółowo, pragniemy zrozumieć zawikłane motywy kierujące postaciami, poznać skomplikowane uwarunkowania postaw i przekonań. Ale przede wszystkim staramy się odnaleźć odpowiedź na dręczące pytanie, dlaczego doszło do przerażającej tragedii, śmiertelnej strzelaniny w szwedzkim liceum?

Narracja prowadzona oczyma osiemnastolatki oskarżonej o zabójstwa, staranne ich planowanie, usilne nakłanianie i bezduszne wykonanie. Autorka potrafiła zręcznie przeniknąć do umysłu młodej dziewczyny, dostosować styl myślenia i wysławiania się do profilu postaci, mistrzowsko oddać dylematy dojrzewania, momentami infantylne postrzeganie świata, uzależnienie od rówieśników, zgubne w skutkach zaburzenia życiowych priorytetów. Poznajemy też Maję Norberg z wrażliwej strony, opiekuńczej, uczuciowej i sentymentalnej. Zanurzając się głęboko w dramatyczną historię licealistki zdajemy sobie sprawę, jak bardzo cienka jest linia między byciem ofiarą a oprawcą, jak niewiele potrzeba, aby iskra zła zapłonęła silnym blaskiem, jak trudno odnieść się do zaistniałych niepokojących sytuacji, wkroczyć w odpowiedniej chwili z właściwym przekazem i pomocą.

Mistrzowsko oddana złożona społeczna otoczka, rutynowe podejście do uczniów przez grono pedagogiczne, niesprawdzające się trendy wychowania upowszechnione wśród rodziców, intensywna presja rówieśników na płynięcie z prądem niekoniecznie dobrych i prawidłowych wzorców. Uzależnienia zmieniające osobowość człowieka, szkodliwe efekty poluzowania norm, przymykania oczu na drobne naganne zachowania, które kumulowane i integrowane mogą szybko przeobrazić się w niebezpieczną broń, zarówno psychiczną jak i fizyczną. Duszna i mroczna atmosfera, frapujący przebieg sądowego procesu, splot tajemnic i niewiadomych, adwokackie sztuczki i kombinacje, niejednoznaczny portret pozwanej, napór środków masowego przekazu.

Kryminał dobrze się czyta, interesująca psychologiczna oprawa, pozornie wszystko wiemy już na początku, ale w miarę poznawania kolejnych odsłon scenariusza zdarzeń przekonujemy się, jak mylne mogą być oficjalne policyjne wersje, graniczące z pewnością przypuszczenia mediów i opinii publicznej. Powieść wyróżnia się na tle innych, z pewnością warto zwrócić na nią uwagę, ciekawe przeżycia czytelnicze. Zakończenie nie do końca ułożyło się po mojej myśli, podążałam w odmiennym kierunku barw finalnej odsłony, jednakże zaproponowana przez autorkę wersja z pewnością spełni oczekiwania większości odbiorców stawiających na takie właśnie rozwiązanie.

4.5/6 - warto przeczytać
kryminał, 452 strony, premiera 02.08.2017, tłumaczenie Wojciech Łygaś
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

49 komentarzy:

 1. Zaintrygowałaś mnie tą pozycją czytelniczą. Choć i już sam tytuł oraz okładka zachęcają, aby sięgnąć po tę książkę. Fakt, że historia dotyczy młodej kobiety, chciałoby się rzec dziewczyny i skomplikowanych relacji, poszukiwania odpowiedzi jeszcze bardziej sprawia, że chcę ją poznać. Świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele emocji wyzwala ta powieść, z wielkim zainteresowaniem zagłębiamy się w kolejne rozdziały, zdecydowanie lubię takie przygody czytelnicze. :)

   Usuń
 2. Uwielbiam książki zmuszające do myślenia niestety dzień sie rozciagnac nie chce i nie mam kiedy ich czytac nad czym strasznie ubolewam :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny cytat, bardzo zachęcający :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mocno prawdziwy, niestety ludzie tak szybko oceniają innych, nawet bez znajomości faktów.

   Usuń
 4. Może nawet sięgnę po tę pozycję :) teraz, na jesienne wieczory jak znalazł :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie zapisuję do swojej listy książek do przeczytania :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już sama okładka intryguje... chyba przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka może stać się mroczną przygodą.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio kryminałów u mnie po prostu dostatek i zaczynam przełamywać to innymi książkami ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo tak właśnie trzeba, aby móc później jeszcze bardziej je chłonąć. :)

   Usuń
 9. świetnie napisana recenzja, czuje sie zainteresowana książką

  OdpowiedzUsuń
 10. PO Twojej recenzji, zapragnęłam przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się naprawdę ciekawie! Muszę koniecznie po nią sięgnąć :)

  Read With Passion

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja wolę książki, w których jest więcej akcji, a mniej przemyśleń ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo złożona lektura. Zaciekawiłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, że udało mi się zwrócić Twoją uwagę na tę powieść, warto się z nią zapoznać. :)

   Usuń
 14. Czytałam inny kryminał pisarki i to była masakra i zraziłam się do jej książek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem i tak bywa, może tematyka fabuły niezbyt Ci podeszła.

   Usuń
 15. Już sam cytat bardzo mi się podoba - i uważam, że (niestety) jest bardzo prawdziwy. Cała książka intryguje równie mocno !

  OdpowiedzUsuń
 16. Zawsze gdy do ciebie zaglądam żałuję, że doba jest taka krótka

  OdpowiedzUsuń
 17. Recenzja powalająca, świetnie napisana. Nie czytuję takich książek ale zostałam zachęcona. Temat, z którym nigdy się nei zetknęłam w literaturze.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo udana recenzja, nie zdradzająca zbyt wiele, ale zachęcająca do przeczytania. Świetnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Tytuł idealny dla mojego męża ;-)

  OdpowiedzUsuń
 20. Już sama okładka zachęca, a co to dopiero dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Lubię kryminały, a o tej książce nie słyszałam. Będę musiła ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń