Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wydawnictwo Galeria Książki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wydawnictwo Galeria Książki. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 28 maja 2018

TANIEC WDOWCA Rick Riordan

TRES NAVARRE tom 2

"Przeniosłem wzrok na niebieskiego cougara, gdzie wąska smużka dymu nadal wydobywała się przez okno tuż obok głowy panny Kearnes... Ogarnęło mnie przeczucie, że szybko się nie obudzi."

Kryminał w spokojnych rytmach, mało krwawych barwach, ale za to do szpiku kości przesiąknięty teksańskim klimatem, meksykańskimi nutami i dobrym humorem. Rewolwery, kowbojskie kapelusze, muzyka country, wyżynne krajobrazy, dominujące prerie. Rozwiązywanie zagadki detektywistycznej w takiej aurze sprawia sporo przyjemności i szybko się w niej odnajdujemy. Jednakże liczyłam na silniejsze napięcie, bardziej intrygujący splot wydarzeń, więcej zaskakujących zwrotów akcji. Tego mi zabrakło, aby uznać przygodę czytelniczą za naprawdę dobrą. Natomiast frapująco została wykreowana postać głównego bohatera, który z jednej strony często wystawia na sprawdzian cierpliwości, gdyż z uporem maniaka pcha się w najciemniejsze środowiska przestępcze, ale z drugiej ta właśnie cecha jest jego uroczym atutem. Uwielbia podnosić poziom adrenaliny, sprawiać wrażenie, że wszystko jest lepsze od nudy. Miłośnik wschodnich sztuk walki i kryminalnych zagadek, prywatny detektyw, ale jednocześnie doktor anglistyki, niemogący zdecydować się, w którą stronę podążać w życiu. Darzymy go sympatią, zwłaszcza za beztroskie usposobienie, umiejętne opisywanie rzeczywistości, trafne spostrzeżenia co do podejrzanych i wyłapywanie powtórzeń w zbiegach okoliczności.

W drugim tomie serii Tres Navarre przenika do branży muzycznej, gdzie czyha sporo pułapek i niebezpieczeństw. Julie Kearnes, skrzypaczka, obiekt obserwacji Navarre, zostaje na jego oczach zastrzelona, nie ma żadnych poszlak, narzędzia zbrodni, świadków, zeznań wnoszących istotne informacje do sprawy. Krystalizuje się podejrzenie, że przyczyna morderstwa ma coś wspólnego z tajemniczą kasetą demo. Z kolei, Miranda Daniels to uzdolniona piosenkarka, o prowadzenie jej kariery rywalizuje dwóch agentów, a środki którymi się posługują, aby zwyciężyć w pojedynku, świadczą o determinacji, a nawet desperacji. Jak wiele łączy, a jak wiele dzieli, Julie i Mirandę? Czy uda się rozszyfrować złożone relacje między artystkami a menedżerami? Dlaczego Tres nie może odpuścić tej sprawie? "Taniec wdowca" okazał się mniej wciągającym tomem serii, jednak miło spędziłam z nim czas. "Big red tequila" tom pierwszy i "Ostatni król Teksasu" tom trzeci.

3.5/6 - w wolnym czasie
kryminał, 464 strony, premiera 02.02.2017 (1998), tłumaczenie Jacek Konieczny
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Galeria Książki.

sobota, 26 maja 2018

OSTATNI KRÓL TEKSASU Rick Riordan

TRES NAVARRE tom 3

"Oboje utkwiliśmy wzrok w słabym płomieniu zapalniczki, który rozbłysnął w szoferce pikapa po drugiej stronie ulicy, oświetlając na chwilę cygaro, parę obwisłych policzków i rondo kowbojskiego kapelusza."

Powieść w teksańskich klimatach, nasycona gangsterskimi porachunkami, szemranymi interesami, przestrachem panującym w tylko pozornie opuszczonych mrocznych zaułkach i spowitych tajemnicami ciemnych uliczkach San Antonio, wzbogacona elementami meksykańskiej kultury i mentalności. Autor umiejętnie podgrzewa atmosferę niepokoju i niepewności, wzbogacając kryminalny wątek elementami sensacji i lekkostrawnego męskiego humoru, choć z sarkastycznymi, ironicznymi i kąśliwymi nutami. Już w pierwszym tomie "Big red tequila" spodobał mi się styl narracji, sugestywny i przyjazny, kładący nacisk na detale, ale nieprzytłaczający opisami. Niewątpliwym atutem jest ciekawie wykreowany profil głównego bohatera, miłośnika wschodnich sztuk walki, doktora anglistyki, prywatnego detektywa, osobnika wręcz uwielbiającego przyciągać kłopoty i wpadać w sytuacje bez wyjścia. Darzymy go sympatią i chętnie śledzimy jego liczne perypetie w labiryncie ciemnych spraw wymagających rozwiązania.

W tej odsłonie serii Tres Navarre angażuje się w wyjaśnienie morderstwa mediewisty z Uniwersytetu Teksańskiego. Policja wytypowała już sprawcę i chce jak najszybciej zamknąć śledztwo, jednak detektywistyczna intuicja, zgromadzone dowody i mroczne incydenty upewniają Navarre, że nie wszystko jest takim jakim się wydaje. Wkraczamy w tętniący życiem półświatek, różnorodne przestępstwa, niejednoznaczne postaci, niewyjaśnione zdarzenia z przeszłości. Doświadczamy frapujących zwrotów akcji, odkrywamy sprzeczne motywacje bohaterów, snujemy mgliste przypuszczenia. "Ostatni król Teksasu" to dobra przygoda czytelnicza, atrakcyjna klimatycznie, dostarczająca wciągającej rozrywki i zaskakująca finalną odsłoną. I jeszcze przywołujące uśmiech na twarz zabawne kocie historie, Robert Johnson zdecydowanie rządzi.

4/6 - warto przeczytać
kryminał, 438 stron, premiera 14.03.2018 (2000), tłumaczenie Jacek Konieczny
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Galeria Książki.

wtorek, 17 kwietnia 2018

KSIĘŻNICZKA DINOZAURÓW Victor Milán

WŁADCY DINOZAURÓW tom 3

"Nawet jeśli zwątpienie mnie zawodzi, sarkazm nadal pozostaje skuteczny. A przynajmniej odpowiada na moje wezwania."

Z wielkim rozmachem napisana powieść, rozległy świat z licznymi krainami, zróżnicowanym krajobrazem, bogatą historią, złożoną mitologią, wielowarstwowym społeczeństwem. Napotkamy liczne postaci, obdarzone zwykłymi talentami lub nadprzyrodzonymi mocami, niejednorodne osobowościowo, kierujące się rozmaitymi hierarchiami wartości. Czarne charaktery, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, wzbudzające obawę i lęk, ale też pozytywne postaci, stojące po stronie dobra, uznające przyjaźń, wierność i oddanie, zdolne do braterskich i śmiałych heroicznych czynów.

Autor natychmiast przechodzi do szybkich rytmów przebiegu scenariusza zdarzeń, wiele się dzieje, mnóstwo fascynujących przygód z udziałem bogów, aniołów, nieśmiertelnych, demonów, ludzi i oczywiście dinozaurów. Mamy przedstawicieli gadów żyjących na lądzie, w wodzie i powietrzu, dzikie i przysposobione do służenia człowiekowi, niebezpieczne i przyjazne, kilkucentymetrowe i przerażające rozmiarami, siłą i potęgą. Każdy z nich świetnie opisany i doskonale komponujący się z powierzoną mu fabularną funkcją, prawdziwy czytelniczy smaczek, nie tylko dla miłośników jaszczurów.

Militarne i szpiegowskie klimaty przeplatają się z sensacyjnymi akcentami, romantycznymi nutami i mistycznymi wątkami. Nie mogło zabraknąć również zaszczytnych zakonów i artefaktów wyposażonych w siłę rażenia. Przekonujące opisy zdrad, konfliktów i bitw, oraz ich konsekwencji dla głównych bohaterów, miejscowej ludności, obywateli cesarstwa i politycznych relacji. Jednak kilka scen, w moim odczuciu, zostało niepotrzebnie przedstawionych w pewnej odsłonie, zwłaszcza, że pozostał po nich lekki niesmak, ale to już kwestia wrażliwości czytelnika.

Rozdziały rozpoczynają się od przytoczenia fragmentu zapisu z powieściowej księgi prawdziwych nazw i opisów dla doskonalenia umysłów, z przyjemnością zagłębiamy się w uszczegóławiające informacje, dające możliwość głębszego wniknięcia w przedstawiany świat Cesarstwa Nuevaropy, jego władców, sprzymierzeńców i wrogów. Bezwzględne polityczne intrygi, niebezpieczne knowania, ścierające się siły, ludzkie słabości, wygórowane ambicje, bezpardonowe walki o przywództwo. Książkę czyta się szybko, trzeba przeznaczyć na nią więcej czasu, ale w zamian dłuższe przebywanie w świecie fantasy. Poprzednie tomy serii: "Władcy dinozaurów" i "Jeźdźcy dinozaurów".

4.5/6 - warto przeczytać
fantasy, 568 stron, premiera 15.02.2018, tłumaczenie Michał Jakuszewski
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Galeria Książki.

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

BIG RED TEQUILA Rick Riordan

TRES NAVARRE tom 1

"W San Antonio człowiek miał do czynienia ze światłem z prawdziwego zdarzenia - wyostrzającym wszystko, na co padało, wyodrębniającym każdy przedmiot z masy gorącego powietrza. Słońce nie spuszczało miasta z oka do ostatniej chwili przed zanurkowaniem pod horyzont."

Po serii mrocznych, ciemnych i krwawych kryminałów, zdecydowałam się sięgnąć po klasyczne i stonowane detektywistyczne rytmy, mniej mega spektakularnych wydarzeń, a więcej prawdopodobnych czynów w wykonaniu głównego bohatera. Książka zapewnia dobrą przygodę czytelniczą, frapującą sensację nasyconą morderstwami, spiskami, szantażami, mafijnymi odcieniami, ale również sporą dawką humoru, może bardziej kierowanego do mężczyzn, lecz i kobieta może się w nim odnaleźć, jeśli lubi sarkastyczne, ironiczne i kąśliwe nuty. Lekki i przyjazny styl narracji, zwrócenie uwagi na detale, uwypuklenie cech otoczenia, płynne zazębianie się wątków, to atuty powieści. Nie jest ona z tych, co trzymają czytelnika w wielkim napięciu i niepewności, jednak potrafi dostarczyć wciągającej rozrywki i zaskoczyć finalną odsłoną.

Teksas zajmuje sporo miejsca w fabule, poznajemy jego różne barwy, smaki i brzmienia, dzięki temu mamy wrażenie jakbyśmy faktycznie zagościli w tym stanie. I jeszcze sąsiedztwo meksykańskiej kultury, obyczajów, mentalności i przyzwyczajeń. Przenosimy się do dobrze rokującej, ale jakby zapomnianej, dzielnicy jednego z miast, do dość zamkniętej społeczności, szemranych grup interesów, politycznych manipulacji, tajemnic znanych wszystkim, lecz oficjalnie skrywanych za nawarstwiającymi się plotkami i nieprzeniknioną zmową milczenia. Ciekawym aspektem było ukazanie, że nawet w ciągu dekady miasto potrafi nieodwracalnie zmienić się, poddać wielkim przemianom za sprawą turystycznej inwestycji i rozwoju towarzyszących jej biznesów, zyskać sporo, ale jednocześnie stracić na indywidualności i charakterze.

Jackson Navarre (Tres) jako nastolatek był świadkiem brutalnej egzekucji na swoim ojcu pełniącym funkcję szeryfa. Mocno przeżył tragedię, nie potrafił pogodzić się z wątpliwymi ustaleniami policji i służb FBI, uciekł do San Francisco, zdeterminowany pozostawić za sobą przeszłość. Teraz za namową dawnej sympatii powraca po dziesięciu latach do San Antonio, gdzie wciąż czeka na niego nierozwiązane śledztwo w sprawie morderstwa ojca. Obecność Tresa nie podoba się grupie osób, próbującej odwieść go od dochodzenia, nastraszyć, wyeliminować. Zaciskają się kleszcze wokół jego osoby, zaś prawda, zaufanie i nadzieja stają się towarami deficytowymi. Czy miłośnik wschodnich sztuk walki, doktor anglistyki, nielicencjonowany detektyw, dawny chłopiec z sąsiedztwa, poradzi sobie z podejrzanymi osobnikami i ich prowokacjami? Czy nie będzie żałował, że spotkał się z mrocznymi cieniami dawnych lat?

4/6 - warto przeczytać
kryminał, 460 stron, premiera 06.02.2016 (1997), tłumaczenie Jacek Konieczny
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Galeria Książki.

niedziela, 21 maja 2017

LOSY TEARLINGU Erika Johansen

KRÓLOWA TEARLINGU tom 3

"Przeczucie to twój najlepszy doradca...Możesz posiąść całą wiedzę tego świata, ale i tak najlepiej ufać intuicji."

Wspaniale przebiegło spotkanie z trzecim tomem niezwykłej serii, podobnie jak z pierwszym "Królowa Tearlingu" i drugim "Inwazja na Tearling", dostarczył mi sporej satysfakcji czytelniczej. Szkoda, że barwne, wciągające i osadzone w nietuzinkowym klimacie przygody Królestwa Tearlingu już za mną. Z przyjemnością oddajemy się takim lekturom, z niecierpliwością przewracamy kolejne strony, nie możemy doczekać się, co ciekawego i porywającego przygotowała autorka.

Pomysłowo skonstruowana fabuła, dokładnie przemyślana i zajmująco podana. Scenariusz zdarzeń, który potrafi mocno zaangażować i niejednokrotnie zaskoczyć, wartka akcja, ale bez pomijania opisów znaczących szczegółów. Fantastycznie wykreowane powieściowe postaci. Warto sięgnąć po tę trylogię, wielkie emocje, dreszczyk niepokoju o losy ulubionych bohaterów, przyciągające uwagę magiczne elementy i ujmujące spojrzenie na ludzką naturę.

Podobało mi, że każdemu z wiodących bohaterów autorka poświęcała wiele uwagi, nie tylko opisując jego intrygujące losy, ale również wnikając w źródła postaw i czynów, odmalowując zmiany w nim zachodzące pod wpływem złożonych wyzwań, nie zawsze zwycięskie walki z wrogiem i samym sobą. Do końca trzymani byliśmy w napięciu i niepewności, do jakich czynów każdy z nich jest zdolny, czemu potrafi się przeciwstawić, a co poświęcić w imię zwycięstwa.

Fascynujące zazębianie się przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, odkrywanie historii po kawałku, umiejętne drażnienie wyobraźni i podsycanie ciekawości. Walka dobra ze złem, jednak niejednoznaczna i nieprzewidywalna, nieprzechylająca szali na żadną ze stron, niezłomna potęga wiary i nadziei, wierności i oddania, oraz spektakl odwiecznych ludzkich przywar. Intrygi i spiski, zdrady i zabójstwa, zazdrość i żal, ból i cierpienie. Zakończenie jakże inne od tych zazwyczaj oferowanych przez podobne klimatycznie powieści, z łatwością przekonało mnie do siebie.

Jak rozstrzygnie się ostateczna rozgrywka młodej Królowej Terlingu, Kelsei Glynn, z jej odwieczną rywalką Szkarłatną Królową? Ile z dziedzictwa owianego ogromną legendą Williama Teara uda się zachować jego potomkom, słynącym z inteligencji, uczciwości i niezłomnej stanowczości? Czy otaczająca ich aura szlachetności zdoła oprzeć się czarnej prastarej magii? Dlaczego tak trudno przetrwać marzeniu o doskonałym, bezkonfliktowym i równym społeczeństwie?

4.5/6 - warto przeczytać
fantastyka, 526 stron, premiera 11.04.2017, tłumaczenie Izabella Mazurek
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Galeria Książki. :)

piątek, 10 marca 2017

JEŹDŹCY DINOZAURÓW Victor Milán

WŁADCY DINOZAURÓW tom 2

"Niektórzy powiadają, że całkowite oddanie się pasji może dać człowiekowi nadnaturalne moce..."

Fantastyczny klimat i niesamowite przygody głównych bohaterów pierwszego tomu serii bardzo mnie przyciągnęły i zaangażowały w śledzenie porywającej akcji, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po kolejną jej odsłonę. Podoba mi się ciekawy pomysł z przeznaczeniem dużej przestrzeni powieści dla różnorodnych dinozaurów i militarnych zakonów składających się z rycerzy panujących nad potężnymi jaszczurami. Dinozaury to pełnowartościowy element intrygującej fabuły, z wiodącymi wątkami, mocno ją urozmaicający, w znaczący sposób nadający nietuzinkowego kolorytu i charakteru opowiadanej historii. Na początku każdego rozdziału znajdziemy ciekawy opis roślinożernych i mięsożernych reprezentantów dinozaurów, drobnych i masywnych, niebezpiecznych i przyjaznych, trenowanych do walk, przysposobionych do gospodarskich prac i hodowanych jako zwierzęta domowe.

Z uznaniem spotyka się również rozmach, z jakim napisała została powieść, mnogość postaci, podejmowanych walk, toczonych bitew, rodzajów broni, a także realistyczne odzwierciedlenie wykreowanej rzeczywistości. Cesarstwo Nuevaropy, składa się z pięciu królestw, władanych przez zasłużone rodziny, z których członków wybierany jest cesarz. Zanurzamy się w świat pełen intryg, kłamstw, knowań, spisków, nienawiści, słabości, wygórowanych ambicji politycznych, pragnienia zemsty i okrucieństwa. Obserwujemy nawiązywane sojusze i porozumienia. Nadprzyrodzeni słudzy wielkich stwórców, posiadający potężne moce, władający mistyczną bronią i przybierający straszliwą postać. Ale mamy także rasy nadnaturalnych istot sprzeciwiających się woli stwórców, wiodący ludzkość ku zgubie. Poznajemy leśnych ludzi, biegłych tropicieli, myśliwych i łuczników.

Autor z wielką drobiazgowością opisuje czytelnikowi dynamicznie następujące po sobie zdarzenia, umiejętnie buduje napięcie i podsyca ciekawość, choć nieco brakowało mi bardziej pogłębionych profili postaci, tak aby udało mi się nawiązać z nimi bliższą więź. Jednak z wielką przyjemnością przez kilka dni zagłębiałam się w wielowątkowo rozbudowaną intrygującą fabułę, niebezpieczną podróż po Cesarstwie Nuevaropy, intensywnie nasyconą wojennym klimatem i prezentującą jaszczury z właściwym dla nich wyobrażeniem i podziwem. Publikację wzbogacono atrakcyjną oprawą graficzną, mapkami, rysunkami, wyróżnionymi mitologicznymi opisami. Wyczekiwać będę kolejnej porcji satysfakcjonującego zaczytania w klimacie fantasy, która interesująco i misternie wykorzystuje motywy prehistorycznych stworzeń.

"Władcy dinozaurów" tom 1

4.5/6 - warto przeczytać
fantasy, 548 stron, premiera 15.02.2017, tłumaczenie Michał Jakuszewski
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Galeria Książki. :)

poniedziałek, 8 sierpnia 2016

SYN Lois Lowry 215/2016

DAWCA tom 4

"Pragnęła tylko być ze swoim dzieckiem, czuć ciepłą miękkość jego szyi, gdy tuliło się do niej, szeptać do niego i wiedzieć, że z radością słucha jej głosu. Ale uczucia te... były niewłaściwe. Nienormalne. Niedozwolone."

Żal mi, że to już koniec tego cyklu, wspaniale się w nim odnalazłam, i choć kierowany do młodzieży, to jednak potrafi wciągnąć i starszego czytelnika. Czwarty tom fantastycznie spina klamrą poruszane wcześniej wątki, otrzymujemy wiele uzupełniających informacji z przeszłości bohaterów, poznajemy ich wzajemne powiązania i zależności, śledzimy na bieżąco wyzwania, jakie przed nimi stawia przeznaczenie. Mnóstwo przygód, zaskakujących wydarzeń, ciekawych zbiegów okoliczności, a przy tym różnorodne odcienie walki dobra ze złem, ścierania się ludzkich ułomności i wyjątkowych umiejętności, przebudzania się cech świadczących o złożoności charakterów, i to w świecie, w którym obowiązuje jednolitość i jednorodność, a indywidualizm i własne zdanie są niepożądane i eliminowane. To także fascynująca opowieść o sile rodzicielskiej miłości, odwadze przeciwstawienia się narzuconym regułom, oddaniu i poświęceniu. Dynamiczna akcja, sporo niespodziewanych zwrotów akcji, niebezpiecznych prób hartu ducha i śmiertelnych zagrożeń. Książka dostarcza wiele czytelniczej satysfakcji, lekka i swobodna narracja, wypełniona emocjami, umiejętnie stopniująca napięcie, zachęcająca do śledzenia fabuły, przeżywania wspólnie z bohaterami ich przygód, poznawania intrygująco wykreowanego świata.

Młodziutka Klara nie potrafi zapomnieć o synu, za wszelką cenę pragnie towarzyszyć mu w życiu, a nie jest to możliwe w społeczeństwie, które neguje intensywne uczucia, oferując bezbarwną rzeczywistość, bez koloru, muzyki i spontaniczności. Nie zna imienia chłopczyka, nie powinna nawet poznać jego płci, nie może go swobodnie przytulić, spędzić z nim radosnych chwil, nauczyć czegoś od serca i przekazać uczucia. W tym społeczeństwie nie ma uzasadnienia dla słowa kocham, nie dopuszczają do tego surowe zasady i pigułki przyjmowane przez członków osiedlowej społeczności. Za sprawą zaskakującego zbiegu okoliczności dziewczyna wyrusza wypełnioną bolesnymi przygodami i smutkiem podróż. Pragnie odnaleźć swoje dziecko, które zaginęło w zaskakujących okolicznościach. Czy morze i góry okażą się jej wybawieniem? Ile niebezpieczeństw na nią czeka? Dlaczego przyjdzie jej podjąć tak trudne życiowe decyzje? Jaką ofiarę poniesie w imię bezgranicznej i najczystszej miłości? Niezwykle interesująco rozwinięte zostały również losy Jonasza, Kiry i Gabiego. Z wielką przyjemnością ponownie spotykamy się z nimi, chętnie im kibicujemy i sympatyzujemy z nimi. Powieść napisana lekkim i sugestywnym stylem, z pouczającym przesłaniem subtelnie wplecionym w scenariusz akcji, wzruszającym i zmuszającym do refleksji. Ciekawa propozycja czytelnicza, z którą warto zapoznać się, podobnie jak z poprzednimi tomami cyklu.

"Dawca" tom 1, "Skrawki błękitu" tom 2, "Posłaniec" tom 3

4.5/6 - warto przeczytać
fantastyka

Data premiery: 18.11.2015

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Galeria Książki. :)