wtorek, 5 kwietnia 2022

DAMA Z BLIZNĄ

IZABELA SZYLKO

"Prawdziwe oblicze ludzi najlepiej można poznać w chwili próby."

Pomysł na fabułę uznałam za atrakcyjny. Odpowiadała ciekawie rozbudowana intryga. Chętnie wchodziłam w klimat książki. Uzyskałam niepewność w przewidywaniu scenariusza zdarzeń. Doceniłam stopniowe podsuwanie tropów rozwiązania zagadki detektywistycznej. Kiedy wyrabiałam zdanie na temat bohaterów, na jaw wychodziły informacje skłaniające do modelowania opinii. Czułam, że w palecie postaci nic nie mogło być takim, jak się wydawało, lecz nie potrafiłam wskazać konkretu, a to bardzo pożądany efekt. 

Kilka elementów powieści uwierało. Przeniesiono polską scenę polityczną do książki. Stworzono fikcję mocno powiązaną z rzeczywistością. Nie chodziło o moje sympatie polityczne, a nawet stosunek do polityki. Chwytając za powieść kryminalną liczyłam na większe skoncentrowanie się na rozwiązywaniu zabójstwa niż na prezentację tego, co czynili dawni lub obecni przedstawiciele polskiej władzy. Polityka jako tło mi nie przeszkadza, lubię takie podłoże dla intrygi w sensacji, wolę jednak kiedy nie wysuwa się na pierwszy plan w kryminale, chcę detektywistycznej zabawy.

Styl budowania napięcia przekonywał, ale niepotrzebnie skracano punkty kulminacyjne, mało się nimi nacieszyłam. Nie mogłam uwierzyć w całkowitą niewiedzę o sztuce wystąpień publicznych u kandydata na prezydenta. Nie pasowała szalenie pobieżna rozmowa prowadzącego śledztwo ze świadkiem incydentu. Za nic nie dałabym się wciągnąć w podpisanie czegokolwiek in blanco, nawet gdyby to miał być dowód na niewinność. Szkoda, że nie uwypuklono większego żalu za stratą bliskiej osoby w dramatycznych okolicznościach, a zamiast tego scena z kanapkami.

Wymieniłam kilka potknięć jednak zachęcam do poznania książki. Pokazała ekscytujący pazur intrygi, namieszała w interpretacji zdarzeń, dała materiał do refleksji. Plus za podsumowanie kondycji mediów funkcjonujących w Polsce, zwrócenie uwagi na znaczne odejście od właściwych wzorców sztuki dziennikarstwa i poważne naruszenie etosu pracy. W tym zakresie całkowicie zgadzam się z autorką. Podobne wnioski wysuwam po trzydziestoletnim funkcjonowaniu w public relations, obserwowaniu tego, co było kiedyś, i tego, co jest teraz, od środka i od zewnątrz.

Walorem była różnorodność bohaterów. Ekspert do spraw kreowania wizerunku rewelacyjnie sportretowany, kilku typków działających w tym stylu miałam okazję poznać w zawodowym życiu. Adela znakomicie poszła w tajemniczość. Marek zupełnie nie ujawniał kart. Natomiast komisarz Lesław Hardy zawiódł, jego profil nie pokrywał się z tytułem jednego z najlepszych śledczych. "Dama z blizną" nie była doskonała, podobnie jak zbrodnia w niej opisana, ale frapująco się nią poznawało, zaś dla wielu zakończenie mogło okazać się dającą do myślenia niespodzianką.

4/6 - warto przeczytać
kryminał polityczny, 314 stron, premiera 10.06.2021
Za możliwość przeczytania książki i dedykację dziękuję Autorce.

22 komentarze:

 1. Widzę, że pomimo paru niedociągnięć w fabule wystawiłaś książce pozytywną ocenę - a na Twoich rekomendacjach zawsze można polegać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, będzie się na co skusić w wolnym czasie.

   Usuń
 2. Chyba nie czytałam jeszcze nigdy kryminału politycznego, może być interesujący!

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że doba nie chce się wydłużyć i nie mam więcej czasu na czytanie książek w ciągu dnia. Zaciekawiłaś mnie tą lekturą, może kiedyś po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że bohaterowie są różnorodni. To na pewno też zaleta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Paulina Kwiatkowska5 kwietnia 2022 10:55

  Czuję się zainteresowana tym tytułem i dziękuję za opinię.

  OdpowiedzUsuń
 6. Będę miała ją na uwadze na przyszłość. Może akurat uda mi się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dość często sięgam po kryminał, więc to pozycja idealna dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten tytuł polecę siostrze, książka powinna jej się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Miło można spędzić czas z taką lekturą i tak zrobię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie mówię nie, może w przyszłości dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kryminały polityczne często są fenomenalne i mega ciekawe. Ta książka mnie zaciekawiła, a po twojej opinii chętnie się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja raczej polecę ją siostrze, powinna jej się spodobać.

   Usuń
 12. Rzadko sięgam po ten gatunek, ale już sam opis bardzo mnie zaciekawił :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię kryminały, ale politycznych jeszcze nie miałam okazji czytać. Zaciekawiłaś mnie tą książką...

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie znam tej książki, nawet o niej nie słyszałam wcześniej. Bardzo interesująca okładka i teść zapowiada się również ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawa książka moim zdaniem warto przeczytać.
  https://inspiracjepatrycjil.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 16. Także oczekiwałabym rozwiązania zagadki kryminalnej na pierwszym planie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, ale czasami oczekiwania odbiegają od rzeczywistości.

   Usuń
 17. Unikam wątków politycznych w książkach. Dość jej mam z mediów oraz gazet. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę, że bohaterowie są kwintesencją większości powieści, dlatego nawet jeżeli inne rzeczy nie są perfekcyjne, to warto dać takiej książce szansę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mimo dobrej recenzji nie przepadam za politycznymi kryminałami...
  Jakoś mi to nie pasuje...

  OdpowiedzUsuń