wtorek, 12 kwietnia 2022

WOJNA CUKIERKOWA

BRANDON MULL

WOJNA CUKIERKOWA tom 1

"Znaczenia tej misji nie można przecenić. Musi się powieść bez względu na koszty."

Powieść fantastycznie napakowana przygodą, mnóstwo sensacyjnych motywów, podkręcają dynamizm akcji, pracują na dobro zwrotów akcji, nie pozwalają młodym czytelnikom nudzić się. Każdy rozdział szykuje coś specjalnego szykuje, prowadzi po różnych incydentach, sprawia, że chce się natychmiast poznać kolejne strony. Walorem książki jest też niezwykła magiczna atmosfera. Za słodkościami kryją się osobliwe niebezpieczeństwa, a sieć manipulacji umysłami i sercami młodych postaci rozpościera się i gęstnieje w aurze kłamstw, oszustw, majaczeń, i oczywiście zaskakujących koszmarów. 

Wyobraźnia Brandona Mulla rozwija skrzydła w cudownie wciągający sposób. Doskonale wie, czego potrzebuje młody czytelnik, aby całkowicie oddać się temu, co dzieje się wokół członków towarzystwa poszukiwaczy skarbów z detektywistycznym zacięciem. Oferuje mnóstwo zwrotów akcji, szpiegowskie misje, tajemnicze wiadomości, podróże w czasie, lustrzane skoki, potężne klątwy. Zaprasza do poszukiwania ukrytych skarbów, odkrywania muzealnych eksponatów, zaglądania w zakamarki cmentarnych mroków. Uwzględnia sporo innych atrakcyjnych wabików. Godna podziwu szczegółowość w opisach właściwości rozmaitych w formie i składzie słodkości. Różnorodność osobowości i wyglądu bohaterów. Każdy czytelnik znajduje ulubieńca, któremu najbardziej kibicuje, równocześnie chętnie spotyka się z pozostałymi, a wielu do wyboru. Autor nie podaje gotowych wzorców na rozpoznanie dobra i zła, walkę z czynnikami krzywdy, naprawianie szkód. Pozostawia sporo przestrzeni do refleksji dla młodych odbiorców. Co sprawia, że postaci pakują się w tarapaty? Komu można ufać? Jak interpretować zachowania rodziców? Na czym polega przyjaźń? Dokąd może zaprowadzić odwaga? Dlaczego warto słuchać głosu serca?

Narracja płynna i gładka, zgrabne zrównoważenie barwnych opisów i pełnych energii dialogów, duże poczucie humoru, elastyczność w kształtowaniu niepewności i napięcia. Książka spodoba się nastolatkom, dysponuje mocą przyciągania uwagi, angażowania się w scenariusz zdarzeń, przeżywania szerokiej palety emocji. Już prolog wysoko ustawia poprzeczkę napięcia i ożywienia. Dalej jest równie efektownie. Chwytajcie za "Wojnę cukierkową", wchodźcie w zagadkowy świat czarodziejskich cukierków. Zaprzyjaźnijcie się z Natem, Cheryl, Summer, Trevorem i Gołębiem. Poznajcie niesamowite perturbacje w życiu tych dziesięciolatków. Z niecierpliwością zabieramy się za drugi tom, liczymy na powtórkę satysfakcjonującego zaczytania i rozwijania wyobraźni. 

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, wiek 6+, premiera 13.10.2021 (2007)
miękka okładka, 408 stron, format 14,2cm x 20,2cm, tłumaczenie Rafał Lisowski
Tekst powstał w ramach współpracy z Szkrabajki.pl

13 komentarzy:

 1. Jestem ciekawa czy spodobała, by się moim dziewczynom. Teraz coraz chętniej wybierają długie, przygodowe książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czysta fantazja, jak ktoś lubi to i nawet tę książkę przeczytam, chociaż jak widać jest to książka dla dzieci... :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawe czy faktycznie ta propozycja spodobałaby się dzieciom, sama unikam książek o tematyce fantastyki ale wiele osób ją lubi

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podoba mi się ta propozycja i miło spędziłam z nią czas. Lubię twórczość tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Paulina Kwiatkowska14 kwietnia 2022 08:17

  Siostra lubi takie serie, więc ten tytuł też już zna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Autor potrafi tworzyć ciekawe pozycje i ta także taka jest.

  OdpowiedzUsuń
 7. O widzę, że bardzo wysoko oceniłaś, chętnie również przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa recenzja, jak zawsze. Moja lista się poszerza, tylko czasu nie ma aż tyle na czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa propozycja. Będę ją miała na uwadze, bo ostatnio szukam czegoś dla mojej sześciolatki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapisuje tytul, bo bardzo lubimy takie magiczne podroze : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam. I takie historie, i pióro autora!

   Usuń
 11. Myślę, że ta książka mogłaby się spodobać mojemu synkowi. Co prawda sam jeszcze nie potrafi dobrze czytać, ale z moją pomocą jakoś sobie poradzimy. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zakochałam siw w Basnioborze Mulla, wiec po to również siegne

  OdpowiedzUsuń