środa, 24 maja 2023

DLACZEGO PSY SIĘ OBWĄCHUJĄ?

NICK CRUMPTON

„Obwąchiwanie pup jest jak uścisk ręki i krótka rozmowa.”

Publikacja o edukacyjnym charakterze, wiele z niej można dowiedzieć się psach, bazuje na zbiorze krótkich ciekawostek poświęconych najpopularniejszym na świecie zwierzętom domowym. Coś na zasadzie, czy wiesz, że… Grupą docelową są już sześciolatki, które chętnie wyłapują w zaprezentowanej formie ciekawe informacje i cenne wskazówki, czyli wszystko to, co powinny wiedzieć o tych czworonogach. Narracja przyjemna i przyjazna, uwzględnia potrzeby młodych czytelników, zgrabnie inspiruje do zdobywania wiedzy. Sporo zabawnych okoliczności, sytuacji, wyjaśnień i tłumaczeń. Podoba mi się, że przez wszystko przebija się szacunek do zwierząt, zachęta do poznawania, rozumienia i akceptacji jakże niezwykłych nieraz obyczajów. 

Nick Crumpton zaczyna od potwierdzenia, być może dla dorosłych oczywistości, ale dla dzieci niekoniecznie, że psy tworzą wyjątkową więź z człowiekiem, są szalenie lojalne, wierne i oddane. Odpłacają się miłością, przydatnością w życiu codziennym, stróżowaniem i ostrzeganiem, pasterskimi obowiązkami, myśliwskim pomaganiem, ratowaniem ludzi, zwykłym towarzystwem. Ogromna różnorodność ras, wielkości i umaszczenia sprawia, że każdy znajdzie ulubieńców, którym może zapewnić życzliwy dom, pełną miskę i dobrą zabawę. Młodzi czytelnicy dowiadują się, co mówią ruchy psich ogonów, czy wszystkie psy potrafią pływać, dlaczego lubią gonić koty, czemu uwielbiają gryźć kości, w jakim celu z wielkim zapałem poświęcają się kopaniu w ziemi, albo co robią, kiedy pozostawiamy je same w domu. Nie brakuje nawiązań do obecności psów w mitologii, a nawet uświadamiania, jak ważnym jest sprzątanie psich kup przez właścicieli. Na końcu słowniczek psich słów i przydatny indeks. Przyjazna i zachęcająca oprawa graficzna, stanowi znakomite dopełnienie tekstu, zgrabna kreska i przekonująca kolorystyka. Publikacja przyciąga uwagę młodych czytelników, czasem rozbawia, kiedy indziej podkreśla wagę informacji, podnosi świadomość o wyglądzie, zachowaniach i nawykach naszych psich braciach mniejszych.

4.5/6 – warto przeczytać
literatura dziecięca, literatura popularnonaukowa, biologia, 48 stron, wiek 6+
premiera 22.02.2023 (2020), twarda okładka, format 21,0cm x 27,4cm
tłumaczenie Miłosz Urban, ilustracje Lily Snowden-Fine
Tekst powstał w ramach współpracy z DużeKa.pl

8 komentarzy:

 1. Tego typu książki moje córki uwielbiają. O psim życiu jeszcze nie mamy i czas to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla dzieci takie książki powinny być obowiązkowym elementem domowej biblioteczki. Chętnie ją zamówię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na prawdę ciekawa książeczka, idealna dla rodziców dzieci, które zadają wiele trudnych pytań. Jest na prawdę ładnie wydana i na pewno zachwyci wielu małych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tę książkę wypożyczyłam z biblioteki i z ciekawością zapoznałam się także z tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja o tej pozycji nie słyszałam wcześniej, a lubię poznawać różne tytuły, więc czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawa propozycja, myślę, że znajdzie swoich zwolenników, no i piękne są tutaj ilustracje
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że sam tytuł jest na tyle ciekawy że wiele dzieci sięgnie po te książkę i pozna odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że tego typu książki często ciekawią nie tylko najmłodszych czytelników.

  OdpowiedzUsuń