środa, 10 maja 2023

OPERACJA TAJEMNICA ZAMKU

JØRN LIER HORST

OPERACJA tom 27

"(Tiril) pociągnęła psa za sobą i schowała się pod podłogą werandy. Oliver rzucił się za nią w samą porę, bo po chwili otworzyły się drzwi zamku.”

Seria fantastycznie wciąga młodych czytelników, pełna niezwykłych i niesamowitych przygód, tajemniczych zdarzeń i detektywistycznych zagadek. Każdy tom oferuje mnóstwo wyśmienitej zabawy i różnorodnych łamigłówek. „Operacja Tajemnica zamku” kręci się wokół starego porzuconego domu przypominającego zamczysko. Budowla niezamieszkana, jednak Tiril i Oliver, oraz towarzyszący im pies o wyjątkowych talentach tropiących Otto, dostrzegają, że ktoś pojawił się w budowli, co wydaje się podejrzane, tym bardziej, że dzieją się tam osobliwe rzeczy. Uczestnicy Biura Detektywistycznego Nr 2, podejmujący się wszelkich ciekawych i niebezpiecznych zleceń, rezygnują z przedłużenia wycieczki nad staw i wędkowania, w zamian przystępują do wyjaśnienia dziwnej sytuacji z zamczysku. Nie jest łatwo, sprawy komplikują się i przybierają groźny obrót.

Wciągająca i intrygująca historia z pakietem detektywistycznych zagadek. Wskazówki i tropy właściwych rozwiązań ukryte na każdej stronie. Trzeba być spostrzegawczym, aby je wyłapać. Przyda się biegłość w snuciu domysłów, umiejętność tworzenia skojarzeń, szybkie odczytywanie wiadomości, wprawne rozeznanie w planach zamkowych pomieszczeń. Jeśli nie będzie się ostrożnym, szczególny klucz może prowadzić na manowce. Nie można bać się zajrzeć do podziemi, gdzie skrywa się prawda o tym, co tak naprawdę się dzieje. Potrafi być mrocznie, zwłaszcza jeśli młodzi detektywi wejdą w drogę komuś, kto za wszelką cenę pragnie bogactwa. Czy uda się Oliverowi i Tiril zapobiec działaniom poza prawem? Czy zdołają odgadnąć, co skusiło nieznajomych do złodziejstwa i kombinowania? Czy trafią na miejsce ukrycia tajemnych drzwi?

Narracja ciepła i przyjazna, szybko mknie się po słowach, duża czcionka ułatwia samodzielne czytanie przez młodych pasjonatów książek. Liczne przygody, z nieoczekiwanym przebiegiem i różnorodnością incydentów, angażują odbiorców w szukanie śladów przestępstwa. Oczekuje się, że dostrzegą znaczące detale w części ilustracyjnej. Oprawa graficzna ciekawa i przyjemna, zwraca uwagę i podtrzymuje zainteresowanie, znakomicie koresponduje z treścią, stanowi barwne uzupełnienie. Tradycyjnie, nie brakuje zestawu zleceń detektywistycznych dla Ottona. Zerknij na wcześniejsze tomy serii ("Operacja rupieciarz", "Operacja bałwan", "Operacja rower", „Operacja księga czarodzieja”). Sympatyczne propozycje na udane rodzinne czytanie, z lekko prowadzonym kryminalnym pazurem, szczyptą dobrego humoru, ciekawymi zagadkami. Trafione prezenty dla dzieci pragnących poćwiczyć pracę szarych komórek i czerpać z tego satysfakcję.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura dziecięca, literatura detektywistyczna, wiek 6+, 64 strony, premiera 22.02.2023 (2018)
twarda okładka, format 210mm x 260mm
tłumaczenie Katarzyna Tunkiel, ilustracje Hans Jørgen Sandnes
Tekst ukazał się pierwotnie na DużeKa.pl

11 komentarzy:

 1. Świetna seria! Córka przeczytała chyba wszystkie tomy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę że seria nadaje sie na świetny prezent dla młodego odbiorcy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna seria dla młodych czytelników
  Dzięki takim książkom dzieci kochają czytanie

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi super. Chetnie zamówię któryś z tomów dla mojej córki, która uwielbia czytać. Może to ją zainteresuje 🥰

  Zuzja

  OdpowiedzUsuń
 5. Seria sprawia wrażenie ciekawej, ale wygląda na to, że jest też bardzo długa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Propozycja wydaje się bardzo fajna i na pewno znajdzie zwolenników wśród dzieci
  Dobrego dnia dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam i potwierdzam. Dzieciaki uwielbiają takie detektywistyczne historie z rówieśnikami w roli głównej

   Usuń
 7. Seria idealna dla moich córek. One uwielbiają takie klimaty w książkach. Zapisuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kilka razy natknęłam się na tę serię. Wydaje się na prawdę ciekawa, szczególnie dla młodszego czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam zapoznawać się z przygodami tych bohaterów, bo nigdy nie mogę domyślić się zakończenia.

  OdpowiedzUsuń
 10. U nas detektywistyczne książki jeszcze nie zostały odkryte przez córkę, ale wszystko przed nami

  OdpowiedzUsuń