piątek, 12 maja 2023

RADOŚĆ. POCZUCIE SZCZĘŚCIA, KTÓRE MASZ W SOBIE

OSHO

„Przyjemność jest zwierzęca, szczęście jest ludzkie, błogość jest boska.”

Przyznam, że tytuł nie przekonał mnie, miałam poczucie, że obracam się w stosunkowo mało pobudzającym intelektualnie materiale. Przemyślenia Osho nie tworzyły spójnej całości pod względem rozwinięcia myśli, a nawet często sobie przeczyły. Nie wiedziałam, czy to kwestia tłumaczenia, czy faktycznie Osho podmieniał znaczenia słów, ale zdecydowanie przeszkadzało mi to w odbiorze przesłań. Kilka razy musiałam wielokrotnie czytać akapit i wracać do wybranego miejsca z wcześniejszych stron, aby odpowiednio ułożyć kontekst i znaczenie, lecz nie zawsze z sukcesem. A przecież poruszana tematyka była szalenie interesująca, obejmująca całe życie człowieka, docierająca do jego sedna. Liczyłam na więcej, nawet jeśli miałabym się nie zgadzać z Osho, jak chociażby w przykładzie dziecka i zakazów, czy niekonsekwencji odczuwania lub nie szczęścia i nieszczęścia przez zwierzęta i rośliny, polemika również wiele wnosi do przemyśleń wartych uwagi. Czy faktycznie musimy dokonywać ostatecznego wyboru, ekstremalnych odrzuceń i ufnej akceptacji?

Osho omawiał przyjemność, szczęście, radość i błogość. Pokazywał, które wynikają z czynników zewnętrznych, a które mają źródło w wewnętrznej sferze człowieka. Przybliżał aspekty zmiany charakteru a zmiany świadomości. Pochylał się nad neurotycznością społeczeństwa. Zwracał uwagę na odpowiedzialność za nieszczęście. Ukazywał czego się wystrzegać, a co wzmacniać, by trwać w mocy indywidualności i wolności od ciężaru tłumu, zrzucić ograniczenia nałożone przez wzorce, normy i symbole, w ujęciu państwowym, społecznym, religijnym, kulturalnym, edukacyjnym i rodzinnym. Podkreślał znaczenie prawdy, świadomości i błogości. Uczulał na dwoistość szczęścia i nieszczęścia, dopowiadał o ekstazie, konieczności zlokalizowania i zrozumienia tego, co nam wyrządza krzywdę lub sami ją na siebie ściągamy. Współzawodnictwo, ambicja, pogoń za pieniędzmi, pragnienie zdobycia prestiżu i osiągnięcia sukcesu, kosztem utraty wewnętrznych wartości. Spoglądał na przyszłość jako projekcję przeszłości, podkreślał wagę cieszenia się teraźniejszością. Mówił o nauce dającej pragnienie i medytacji pozwalając je zrozumieć. Nie zabrakło anegdot, historyjek, opowieści, przypowieści, baśni. Zerknij na wrażenia po spotkaniu z "Intuicja. Wiedza wykraczającą poza logikę" i "Wolność. Odwaga bycia sobą".

3/6 – w wolnym czasie
psychologia, rozwój osobisty, 202 strony, premiera 22.02.2023 (1999)
tłumaczenie Magdalena Stefańczuk
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

13 komentarzy:

 1. Lubię psychologiczne książki, więc pewnie po tę proponowaną sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię tematykę pozwalającą lepiej zrozumieć dusze ludzką. Osho jakoś do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od razu przyznaję, przeczytałam co dziesiąte zdanie i bardzo powierzchownie- te litery są już dla mnie za małe. Jeśli można wnioskować o większe, to własnie czynię :)
  Wiem tylko, że Osho to pisarz ceniony, w którego twórczości wielu ludzi tzw zachodniego świata znajduje iskrę refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecę lekturę tej pozycji mojej mamie, myślę że jej się spodoba

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że skoro Ty czujesz się zawiedziona ja nie będę się za nią szczególnie rozglądać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym dała jej szansę, warto poznawać różne pozycje, nawet te nieco słabsze

   Usuń
 6. gdzieś już miałam okazję czytać o tej propozcyji, ja ostatnio sięgam po takie ksiązki, więc chetnie bym się z nią zapoznałą
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 7. Tym razem raczej nie jest to książka, po którą sięgnę w przyszłości. Czytam trochę inne pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książki w kategorii rozwoju osobistego, robią na mnie wrażenie i gdy mam okazję chętnie po takie sięgam

  Anszpi

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem myślę, że nie jest to publikacja dla mnie, nie tylko przez wzgląd na Twoją ocenę, ale też samą tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Odeszłam od czytania tego typu książek dawno temu, więc tym razem się nie skusze.

  OdpowiedzUsuń
 11. Odeszłam od czytania tego typu książek dawno temu, więc tym razem się nie skusze.

  OdpowiedzUsuń
 12. To zdecydowanie książka dla mnie. Zmieniłam nieco swój tryb życia i chcę iść w tym kierunku.

  OdpowiedzUsuń