niedziela, 27 grudnia 2015

DŁUGA DROGA DO DOMU Joanna Jax 131/2015

"Jeśli miłość robi z człowieka tego, kim nie jest, lepiej nie kochać wcale."

Fascynująca powieść, mocno wciąga, nie można się od niej oderwać. Autorka wspaniale maluje słowem, natychmiast odnajdujemy się w zaproponowanym przez nią świecie, chłoniemy ciepły i nasycony emocjami klimat, poddajemy się nastrojowi. Z ogromnym zainteresowaniem, z kartek pamiętnika, śledzimy burzliwe losy Antoniny Tańskiej na tle ówczesnych czasów, wojen, idei, tułaczki, ludzi i miejsc. Bardzo prawdziwe wpisy, naprzemiennie radosne i bolesne, odzwierciedlające przeobrażenia osobowości i światopoglądu. Niezwykłe zapiski wędrówki duszy, które uspakajały, porządkowały myśli i pomagały wyrzucać niechciane emocje.

Precyzyjnie przemyślana, harmonijna i wartka fabuła. Całkowicie oddajemy się wykreowanemu przez autorkę światu, jesteśmy w środku wydarzeń, mocno wnikamy w życie postaci. Celowo spowalniamy tempo czytania, przystajemy na chwilę, aby móc w pełni nasycić się smakiem szczegółów, przeanalizować zachowania bohaterów, uporządkować wypełniające nasze serca emocje, uchwycić i zdefiniować bogate przemyślenia. Jak jedna decyzja może wpłynąć na całe nasze życie? Czy w pełni korzystamy z prawa wolności kształtując nasze losy? Czym jest miłość, na czym polega, w którą stronę nas kieruje? Do jakiego stopnia namiętność może oślepić człowieka? Ile jesteśmy w stanie poświęcić dla bliskiej nam osoby? Jak mocno determinacja, zdecydowanie i wiara we własne poczynania świadczą o sile charakteru?

Antonina Tańska to bardzo wyrazista postać, pełna rozterek dusza, poszukująca zapomnienia, ukojenia, swojego miejsca na świecie. Bardzo obawia się samotności, odrzucenia i utraty miłości. Poznajemy jej dzieciństwo, młodość, dojrzałość i starość. Bohaterka wyrusza w podróż życia, przeżywa rozterki duchowe, dylematy moralne, zauroczenia miłosne. Dokonuje trudnych wyborów między życiem bez miłości a zabezpieczonym. Weryfikuje pragnienia i marzenia z realnymi możliwościami. Poszukuje własnej tożsamości nawet jeśli wiąże się to z pustką, upokorzeniem i porażką. Z pełną determinacją szuka recepty na szczęście, poczucie bezpieczeństwa i pełnego spełnienia. Bilansuje życie, spoglądając w przeszłość przez pryzmat własnych błędów, wyborów i przypadków. Z jednej strony ma poczucie mentalnego niedosytu, pustki, chaosu życia, nieprawdziwości idei, w które uwierzyła, a z drugiej wciąż napędza ją nadzieja i wiara na lepsze jutro. Czytelnicza przygoda z "Długą drogą do domu" na długo pozostanie w mojej pamięci. Książka oczarowała mnie. Z całego serca zachęcam do zapoznania się z nią. :)

6/6 - rozkosz czytania
literatura współczesna

Data premiery: 07.2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Videograf. :)22 komentarze:

 1. Świetna recenzja zachęca do przeczytania i może się skuszę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, bo książka zdecydowanie warta polecenia. :) Miłego czytania! :)

   Usuń
 2. Coś czuje, że świąteczne pieniążki pójdą na książki :P!

  Pozdrowionka,
  Smiley

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo dobry pomysł, takich książkowych przyjaciół warto mieć w domu jak najwięcej. :) Zaczytania! :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy post, fajnie się czytało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro post wydał Ci się interesujący, to tym bardziej dasz wciągnąć się książce. Niezwykle sympatycznie spędziłam z nią czas. :) Sympatycznego czytania. :)

   Usuń
 4. Recenzja napisana świetnie gratuluję ! Ale typ książki totalnie nie pod mój gust, będę wiedziała co omijać - a to też cenna wiedza ((: Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie. :) Cudownie, że bogactwo literatury wydaje się nieograniczone, mnogość gatunków literackich i czytelniczych preferencji pozwala nam na wybór książki, której tropem chętnie podążymy. :) Pozdrawiam z uśmiechem. :)

   Usuń
 5. Bardzo chętnie sięgnęłabym po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiem szczerze, że dawno nie słyszałam tylu zachwytów i superlatyw na temat jakiejkolwiek książki. Nawet na temat najnowszego zbioru Murakamiego pośród jego fanów z forum :P
  A w zasadzie przekonałaś mnie już jednym z pierwszych zdań: "autorka wspaniale maluje słowem". Już to mi wystarcza, chociaż dalej recenzja jest wspaniała. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam książki inspirujące czytelnika do głębszego zagłębienia się w nie, dające poczucie szczególnej więzi między słowem pisanym a naszą wyobraźnią i wywoływanymi emocjami. Pozostają ze mną długo jeszcze po ich przeczytaniu. Niosą wartość dodaną, której tak bardzo poszukuję. A ta książka taka właśnie jest. :)

   Usuń
 7. Lubię takie klimaty. Dodane do listy do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, w takim klimacie książki mogłabym czytać w wielkich ilościach. :) Trudno trafić na te najlepsze, ale jak już ma się okazję z nią zapoznać, na długo pozostaje w pamięci czytelnika. :) Miłej lektury! :)

   Usuń
 8. Wspaniała recenzja. Klimat już mnie wciągnął do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klimat zdecydowanie w moim stylu. :) Bardzo się cieszę i miłej lektury życzę. :)

   Usuń
 9. chętnie sięgnę, zwłaszcza, że mój stosik przez kwarantanne zadziwiająco się skurczył ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dodatkowo, autorka już gdzieś mi zasłyszana, więc tym bardziej jestem ciekawa :-)

   Usuń
 10. Niedawno odkryłam tę autorkę i podobają mi się jej książki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta autorka jest na rynku od dłuższego czasu, ale jeszcze nie miałam okazji przeczytać żadnej jej ksiązki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wow nie widziałam jeszcze, żeby jakakolwiek książka u Ciebie została oceniona tak wysoko. Ale rozumiem, że w takim razie należy ją zdobyć i przeczytać koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Twórczość tej autorki od dawna mam już w planach, jednak schodzi miesiąc za miesiącem, a ja nadal nic nie przeczytałam :)

  OdpowiedzUsuń