niedziela, 20 grudnia 2015

UTOPCE Katarzyna Puzyńska 128/2015


LIPOWO tom 5

"Szaleństwo to tylko kwestia czasu."

Bardzo dobrze skonstruowany i zaprezentowany kryminał. Wciąga interesującą fabułą, poziom adrenaliny mocno się podnosi, świetnie relaksujemy się przy nim. Podoba mi się tło społeczne, osadzenie w polskich realiach, nadaje to książce dodatkowej wartości. Autorka z ogromnym wyczuciem i wyjątkową sugestywnością buduje napięcie grozy i niepewności. Uwielbiam w kryminałach taki złowieszczy i mroczny nastrój, momentami posępny i przerażający. Świetny thrillerowski pazur, wątek wampira, tajemnych mocy i nadprzyrodzonych sił. Jesteśmy w naturalny sposób trzymani w stanie nieustannego oczekiwania na to co wydarzy się za chwilę, z czym przyjdzie się zmierzyć. Chcemy za wszelką cenę rozwiązać detektywistyczną zagadkę, próbujemy odnaleźć się w tej mnogości motywów i możliwości popełnienia zbrodni.

Do żaru czytelniczej ciekawości podrzucane są intrygujące informacje, znaczące detale i istotne niedopowiedzenia. Czujemy się zaskakiwani na każdym kroku, momentami mocno skołowani wydarzeniami, zaczynamy budować nasze przypuszczenia, ale okazują się one bardzo nietrafione i zmuszeni jesteśmy do redefinicji wyobrażeń o prawdzie. Pojawiają się kolejne ważne tropy do zbadania. Postaci ukazują nam swoje drugie oblicze. Poznane fragmenty z przeszłych wydarzeń zwiastują przełom w naszych przypuszczeniach, jednakże kolejny raz okazują się fałszywe i prowadzą nas do ślepych zaułków. Trzeba przyznać, że autorka świetnie prowadzi tę grę z czytelnikiem, proponując niezwykle intrygujące tło dla zbrodni i oblicza towarzyszącego jej zła. Z wielkim wyczuciem i pomysłowością wplata w powieść wątki obyczajowe, przez co nabiera ona większej perspektywy, a co za tym idzie głębszego czytelniczego przeżywania.

Swobodne i trafne operowanie słowem. Czyta się bardzo lekko, zwinnie przebiegamy przez siatkę wydarzeń i sytuacji, dajemy się zaskoczyć w najmniej spodziewanych momentach. Wrażenie robi mocna dynamika akcji, perfekcyjnie zazębiający się podwójny plan czasowy, szczególna dbałość o wszelkie detale, psychologiczne rozpracowanie osobowości bohaterów, sympatyczny humor, a także klimat ludowych zabobonów, przesądów i wierzeń. Zakończenie powieści zaskakuje i wzbudza uczucie wielkiej satysfakcji czytelniczej. Książka wywiera mocne wrażenie, uwolniona zostaje bestia, którą wyjątkowo trudno ujarzmić. Czy uda się ta niełatwa sztuka policjantom z Lipowa? Każdy tom tej kryminalnej serii można czytać niezależnie od wcześniejszego, szybko odnajdziemy się wśród bohaterów i poprzednich wydarzeń.

5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał

Data premiery: 03.11.2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

14 komentarzy:

 1. Dawno żadnego polskiego kryminału nie czytałam... Pora nadrobić!
  Pozdrowionka,
  Smiley
  https://www.facebook.com/SmileyProjectPL/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To akurat przykład polskiego kryminału z górnej półki. Z pewnością się na nim nie zawiedziesz. :) Sympatycznego czytania! :)

   Usuń
 2. Uwielbiam kryminały! Chętnie przeczytam opisaną książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że udało mi się zachęcić do przeczytania, ale jak ktoś lubi kryminały to z pewnością ten jest idealną propozycją czytelniczą. :)

   Usuń
 3. :) Kasia Puzynska niewątpliwie 2015 był jej rokiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wielką przyjemnością i zainteresowaniem sięgam po książki tej autorki, potrafi stworzyć odpowiedni klimat i wciągnąć czytelnika w fabułę. :)

   Usuń
 4. To czego brakuje mi w życiu na obczyźnie, to dostęp do polskich książek. Kiedy ja nadrobię te zaległości?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, jak to jest tak mocno tęsknić za książkami. Choć nie miałam utrudnionego dostępu do nich, a ilość książek na półkach stale rosła, to jednak nie miałam zupełnie czasu na ich czytanie. Męczyło mnie to bardzo. Teraz nareszcie wpadłam w ten wir zaczytania. :) Książki to przyjaciele, którzy zawsze na nas zaczekają. :)

   Usuń
 5. To już druga tak pozytywna recenzja tej książki, którą czytam w ostatnim czasie. Mam wrażenie, że zaczyna mnie prześladować ;). Do tej pory czytałam tylko męskie kryminały, ale kilka tygodni temu Katarzyna Bonda wciągnęła mnie tak bardzo, że nie jestem w stanie się od niej oderwać. To chyba znak, żeby dać szansę także drugiej Katarzynie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak, książka zapewnia świetny relaks. Kiedyś rzadko sięgałam po polskich autorów kryminałów, a teraz bardzo chętnie po nich sięgam. :) Udało mi się już trafić na wiele bardzo dobrych książek. :)

   Usuń
 6. O, właśnie się utwierdziłam, że zaplanowanie Puzyńskiej na maj to dobry pomysł. Będę na bieżąco i załapię się na najnowszy tom:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Propozycja czytelnicza, którą z pewnością da się polubić i w nią wciągnąć. :)

   Usuń
 7. autorka znana mi tylko ze słyszenia, ale słyszałam, że warto po nią siegnąć ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie ta seria nie przekonuje, ale siostra jest z jej lektury bardzo zadowolona.

  OdpowiedzUsuń