poniedziałek, 28 grudnia 2015

MROCZNE SIEDLISKO Piotr Kulpa 132/2015

PAN NA WISIOŁACH tom 1

"W snach każdy może być, kim tylko zechce. Wtedy jest super. Niekiedy jest tym, kim być powinien. Wtedy już nie jest tak super. Najgorzej, gdy jest kimś, kim być nie chce. No, chyba że w konsekwencji okaże się to całkiem fajne."

Świetna książka. W niezwykle naturalny sposób wciąga do mrocznego, pełnego strachu, przerażenia i grozy świata. Swobodnie absorbuje czytelniczą uwagę od pierwszej do ostatniej strony. Wszystko zaczyna się niewinnie i spokojnie, małżeństwo Smuta i ich dziewięcioletni syn Czaruś decydują się na przeprowadzkę do wiejskiego domku odziedziczonego po dziadkach. Rodzina z zapałem i optymizmem spełnia swoje marzenia, stawia czoło nowym wyzwaniom, urządza dom, jednocześnie poszukuje ciszy i spokoju. Okazuje się, że we wsi mieszkają w zasadzie tylko staruszkowie, żyjący swoim rytmem, dla których strach, cierpienie i śmierć wydają się mieć inny wymiar. Z czasem zaczynają się oni zachowywać coraz bardziej tajemniczo i niepokojąco. 

Niemal niedostrzegalnie, z każdym dniem, członkowie rodziny Smuta przechodzą niezrozumiałą dla nich wewnętrzną metamorfozę. Dochodzą do głosu echa dawnych wydarzeń, nadziei, wspomnień, żalów, problemów, o których głośno się nie mówiło, a które teraz wyczekują na należne im zainteresowanie. Budzą się demony przeszłości, podejrzenia, domniemania, w ukryciu czai się zło. Dynamiczna akcja, rosnące napięcie grozy, zagadkowe kryminalne wątki, mnóstwo niedomówień, wyjątkowo dziwne zachowania mieszkańców wsi, bogactwo nieoczekiwanych przerażających scen, powoduje, że w pewnym momencie mamy już naprawdę niezłego pietra. Autor umiejętnie pobudza naszą wyobraźnię, podsyca ciekawość, skłania do interpretacji kolejnych wydarzeń.

Bohaterowie powieści to przekonywujące postaci, cechuje je ogromna wyrazistość i indywidualizm. Bardzo ciekawie psychologicznie sportretowani, niby normalni, ale drzemie w nich pewien stopień szaleństwa. Powieść oplata nić nierealności i magii, która obok szokujących informacji i nieprawdopodobnych wydarzeń, współtworzy podszyty dreszczykiem klimat. Już sama okładka obiecuje intrygującą, tajemniczą i groźną fabułę. Z ogromną ciekawością sięgam po drugi tom cyklu "Pana na Wisiołach" - "Krzyk mandragory".

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
powieść grozy

Data premiery: 24.03.2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Videograf. :)

19 komentarzy:

 1. Całkiem ciekawie zapowiada się ta książka :D Gdybym była mniej paranoicznie strachliwa, to bym przeczytala :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napięcie grozy potęguje się w tej powieści z rozdziału na rozdział, jednak nie jest to krwawy horror. Autor bardziej usidla nas w tym tajemniczym, nieco magicznym i mrocznym klimacie, mnóstwo niespodziewanych wydarzeń, nietuzinkowe postaci. Rewelacyjnie się czyta. :)

   Usuń
 2. Czyli w zasadzie gotowy scenariusz na film?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem bardzo ciekawa jakie wrażenia czytelnicze dostarczą mi kolejne tomy cyklu. Za kilka dni powinnam już zapoznawać się z nimi. :) Adaptacja na potrzeby filmu z pewnością warta zastanowienia. :)

   Usuń
 3. już sama okładka jest świetna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, magnetycznie przyciąga. Dzięki niej właśnie sięgnęłam po książkę, zaintrygowała mnie. :) Mocne pierwsze wrażenie. :)

   Usuń
 4. Bardzo specyficzna książka, ale faktycznie dobra. Mam za sobą dwa tomy i czekam na okazję do zapoznania się z finałem. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na mnie też wywarła bardzo dobre wrażenie, dostałam więcej niż się spodziewałam, a teraz pozostałam z głodem czytelniczym, nie mogę się doczekać kolejnych tomów. :)

   Usuń
 5. Także dodałam do półki "chcę przeczytać", którą mam na portalu lubimyczytac.pl . Chociaż na razie w domu czeka na mnie 12 książek, w tym Archipelag Gułag :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lista książek do przeczytania stale rośnie, ale to takie sympatyczne uczucie wiedzieć, że tyle książkowych znajomości na nas czeka. :) "Mroczne siedlisko" zasługuje na uwagę. Czytania z dreszczykiem! :)

   Usuń
 6. Nie pamiętam kiedy Przeczytała w całości coś z grozą! San początek - wyprowadzka - mnie zaciekawily bo lubie tak zaczynające się filmy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmiana środowiska, nadzieja na spokojniejsze życie, spełnienie marzeń, a tu... od razu chce się czytać takie książki i oglądać takie filmy. :)

   Usuń
 7. Lubię takie klimaty :) delikatny dreszczyk to podstawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie się z Tobą zgadzam, mnie również do takich książek mocno ciągnie. :)

   Usuń
 8. Tytuł i opis całkiem ciekawe. A jest może wersja filmowa?

  OdpowiedzUsuń
 9. lubię takie postacie, dlatego sama chętnie bym przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Seria swego czasu była bardzo popularna w blogerskich kręgach. Na razie jednak nie miałam okazji się z nią zapoznać. Może kiedyś nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czuję, że w tej książce jest spora dawka grozy, więc nie wiem czy bym się odważyła

  OdpowiedzUsuń