piątek, 11 grudnia 2015

ZAJMĘ SIĘ TOBĄ Mary Kubica 120/2015


"Co tak naprawdę można wiedzieć o drugiej osobie?"

Książkę czyta się fantastycznie, szybko, przyjemnie, mocno wciąga i jednocześnie dostarcza wielu powodów do refleksji. Rewelacyjnie poprowadzony thriller, oparty na psychologicznych wątkach. Rozpoczyna się bardzo powoli, autorka świadomie usypia naszą czujność, otrzymujemy zarys głównych bohaterów, nie ma spektakularnych zwrotów. Stopniowo fabuła nabiera tempa, zostajemy wplątani w mnogość wydarzeń, niejasne motywy postępowania bohaterów, przerażające fakty. Pod koniec książki, klimat zagęszcza się z niezwykłą siłą, wpadamy już w szaleńczy wir akcji, pojawiają się kolejne wątki, zaskakujące psychologiczne aspekty. Zamykając książkę towarzyszy nam uczucie dużej satysfakcji czytelniczej.

Świetna konstrukcja postaci, ich ciekawych osobowości, bogaty bagaż doświadczeń, różnorodny sposób radzenia sobie z niecodzienną sytuacją. Bardzo dobrze śledziło mi się wydarzenia z życia bohaterów, odmienne sposoby postrzegania tej samej rzeczywistości, zmieniające się oblicza prawdy, ukryte znaczenia i niedomówienia. A wszystko osadzone w kontekście niesamowitych splotów ludzkich losów, ogromnych konsekwencji tragicznych doświadczeń z przeszłości, potrafiących nadać zupełnie inny kierunek życiu, diametralnie zmienić przeznaczenie. Im głębiej sięgamy w fabułę, tym więcej czeka nas tajemnic, niepokoju, grozy, przerażenia, automatycznie uruchamia się mechanizm niedowierzania, nieufności, emocjonalnych rozterek.

Heidi, jedna z głównych postaci powieści, pracuje z osobami dotkniętymi ubóstwem, wtórnym analfabetyzmem. Ma w sobie ogromne pokłady empatii, wykazuje się wyjątkowym współczuciem wobec pokrzywdzonych przez los, jest wyczulona na potrzebę niesienia pomocy innym. Nic dziwnego, że pewnego dnia postanawia zaopiekować się samotną nastolatką i jej zaniedbanym dzieckiem. Ale czy była to słuszna decyzja? Jak to wpłynie na jej rodzinę, relacje z mężem i córką? Kim tak naprawdę jest dziewczyna i jej dziecko? Co kryje się w przeszłości bohaterów i będzie miało ogromne znaczenie dla rozwoju akcji i jej finału? Czy zawsze powinniśmy wyciągać do nieznajomych pomocną dłoń? Willow, nastolatka otoczona opieką przez Heidi, to bardzo tajemnicza postać, pełna sekretów i niewiadomych. Jak bardzo przeszłe zdarzenia mogą rzutować na nasz los? Jakie demony przeszłości zostaną obudzone? Kim dla młodej dziewczyny staje się jej opiekunka? I czego tak naprawdę boi się Willow?

Książka, aż prosi się o kontynuację, choć niemal wszystkie wątki i aspekty zostały w niej wyjaśnione, to jednak stanowi ona wielki potencjał do rozwinięcia dalszych losów postaci. Przyznam, że bardziej odpowiada mi polski tytuł niż oryginalny, zdecydowanie lepiej oddaje ducha powieści. Nie jest to thriller w czystej postaci, jednak niesamowicie trzyma w napięciu, elektryzuje swoim przebiegiem fabuły, dostrzegamy złożoność jego przekazu. Powieść z jednej strony mocno działająca na naszą ludzką wrażliwość, a z drugiej wywołująca mnóstwo niepokoju i strachu. Zdecydowanie polecam na udane czytelnicze popołudnie.

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller psychologiczny

Data premiery: 18.11.2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska. :)


7 komentarzy:

 1. Już ją mam i niedługo zabieram się za czytanie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie! :) Koniecznie daj znać, jakie wrażenie na Tobie wywarła. :)

   Usuń
 2. Jestem zainteresowana. Mam nadzieję, że znajdę tę pozycję w mojej bibliotece. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo lubię takie klimaty, więc sięgnę kiedy będę mogła :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety książka się jeszcze nie doczekała, ale stosik urósł już bardzo duży ;-)

   Usuń
 4. Wiem, że siostra swego czasu chciała się z nią zapoznać, ale w końcu nie pamiętam, czy to zrobiła. W razie co przypomnę jej o tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń