sobota, 12 grudnia 2015

DIABELSKI WALC Jonathan Kellerman 121/2015


"Istnieją kłamstwa, cholerne kłamstwa i statystyka."

Niesamowity był ten walc, gorący, ostry, jak najbardziej diabelski. Taniec w rytm takiej książki maksymalnie wciąga, to prawdziwa czytelnicza przyjemność. Narracja umiejętnie podsyca naszą ciekawość, rozbudza emocje, porywa w wartki nurt niespodziewanych wydarzeń, interesujących wątków. A do tego, ten klimat nieustannego zagrożenia, niebezpieczeństwa i niepewności. Świetne połączenie thrillera medycznego z elementami psychologii, kryminału i sensacji, czyli wszystkiego tego co najbardziej rozpala nasze czytelnicze zmysły.

Alex Delaware, psycholog dziecięcy, stara się dociec przyczyn nagłych i niewytłumaczalnych medycznie zachorowań niespełna dwuletniej Cassie. Podejrzewa, że to ktoś z bliskich dziewczynki celowo wywołuje u niej chorobę. Czy to zespół Münchhausena per procura? Kim jest ten potwór, który w ten nienormalny sposób pragnie zwrócić na siebie uwagę otoczenia? Kto potrafi pod maską pozornego opanowania, troskliwości i opiekuńczości, tak doskonale kłamać, perfidnie zadawać cierpienie i z wyrachowaniem dążyć do śmierci dziecka? Jak trzeba mieć zaburzoną osobowość, aby podejmować tak karygodne i obrzydliwe działania?

Wydaje się, że Cassie jest szaleńczo kochana przez bliskich, jednak pod skórą czujemy ogromny strach i obawę przed niewytłumaczalnym, tak trudnym do zrozumienia, wręcz niewyobrażalnym celowym narażaniem dziecka na śmierć. Czasu do rozwiązania tej tajemniczej sprawy jest coraz mniej, bo stan zdrowia dziewczynki ulega znacznemu pogorszeniu. Pojawia się coraz więcej podejrzanych, nowe niepokojące informacje i wstrząsające zdarzenia. Dają o sobie znać mroczne tajemnice ludzkiej psychiki. Klimat grozy zagęszcza się. Trzeba działać szybko, ale też delikatnie, bo rodzina dziewczynki jest bardzo zamożna i wpływowa. Jesteśmy mocno zdeterminowani, tak jak Delaware, aby jak najszybciej dojść do źródeł prawdy i uratować życie dziewczynki.

Poza głównym wątkiem powieści, pojawia się również aspekt stanu amerykańskiej służby zdrowia, dostępności do specjalistów medycznych, warunków pracy lekarzy, dofinansowania prac badawczych, komercjalizacji szpitali i nielegalnych profitów z tytułu funduszów pracowniczych. Stanowi to intrygujące tło dla rozgrywanej po mistrzowsku fabuły, wzbogaca ją i nadaje jeszcze bardziej medyczny koloryt, spojrzenie z szerszej perspektywy. Wszystko to mocno nami wstrząsa, przeraża, zdumiewa i szokuje. Buntujemy się. Na końcu akcja nieco wyhamowuje, jakby przygotowując nas na zakończenie. Znakomicie czyta się tę powieść.

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller medyczny

Data premiery: 07.10.2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska. :)


14 komentarzy:

 1. Jeszcze nigdy nie czytałam thrillerów medycznych, ale po Twojej recenzji widzę, że powinnam nadrobić to zaniedbanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie takie thrillery ja ten, medyczne z psychologicznym wątkami, lubię najbardziej. :) Połączenie thrillera z kryminałem też chętnie skubnę. :)

   Usuń
  2. Całkiem ciekawie się zapowiada. Dopiszę do mojej listy książek :)

   Usuń
  3. Książka mocno przykuwa uwagę czytelnika. :) Sympatycznej lektury. :)

   Usuń
 2. To musi być ciekawa książka, thriller medyczny - nigdy wczesniej nie czytałam... Zapiszę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka ma w sobie ten charakterystyczny dla thrillera medycznego pazur, którego obecność gwarantuje dobrą zabawę czytelniczą. :) Mocna książka, działająca na nasze zmysły wyjątkowo silnie. Świetnego czytania! :)

   Usuń
 3. Czekam na święta żeby nadrobić czytelnicze zaległości 😃

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to okres sprzyjający czytelniczym podróżom. :)Zwłaszcza jak i nasi bliscy uwielbiają spędzać czas z książką w ręce. :)

   Usuń
 4. Kusząca propozycja, ale na razie mam długą listę swoich książek do przeczytania, dlatego też ta musi poczekać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka, to wierny przyjaciel, poczeka aż znajdziesz dla niej czas. :)U mnie też długa kolejka książek do czytania. Świetnie, że mamy taki wybór. :)

   Usuń
 5. Przyznam, że mnie zaciekawiłaś. Aż się zaczęłam zastanawiać, kto stoi za tymi chorobami. A jak jeszcze książka ma dodatkową wartość, można powiedzieć reportażową, to z chęcią po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sięgając po książkę spodziewałam się nieco innego klimatu, a tu taka miła niespodzianka. :) Książka niesamowicie wciąga, choć momentami czujemy się mocno wyeksploatowani z emocji, pewne sprawy są nie do ogarnięcia i silnie je przeżywamy. Miłej lektury! :)

   Usuń
 6. trochę przerażają mnie thrillery medyczne, za dużo w nich grozy i realizmu

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje mi się, że czytałam jakąś książkę tego autora, a jeśli nie to z chęcią to zmienię.

  OdpowiedzUsuń