poniedziałek, 21 grudnia 2015

SZEŚĆ ŚWIATÓW HAIN Ursula K. Le Guin 129/2015"Jak odróżnić legendę od prawdy na światach niewyobrażalnie dalekich? Na bezimiennych planetach, zwanych przez swoich mieszkańców po prostu światami, planetach bez historii, gdzie przeszłość to sprawa mitu, gdzie powracający badacz stwierdza, że jego czyny sprzed kilku lat stały się gestem boga."

Z wielką przyjemnością kolejny raz wybrałam się w daleką podróż do światów wspaniale wykreowanych przez Ursulę K. Le Guin. W jednej książce zebrano aż sześć części cyklu "Ekumena" - „Świat Rocannona”, „Planeta wygnania”, „Miasto złudzeń”, „Lewa ręka ciemności”, „Wydziedziczeni” i „Słowo las znaczy świat”. To niesamowita przygoda czytelnicza, wyobraźnia autorki przenosi nas w niezwykłe miejsca, do interesujących ludów, postaci, zwierząt. Mocno wnikamy w fascynujące sfery, chętnie oddajemy się refleksjom i poszukujemy odpowiedzi na pytania dotyczące całej ludzkości, jej zaawansowanych problemów, przystosowania do diametralnie odmiennych środowisk, wizji wykorzystania zasobów naturalnych i społecznych oraz możliwości rozwoju i przetrwania bogatych cywilizacji.

Z kart książki przebija wielka znajomość społecznych, psychologicznych i socjologicznych praw w znacznym stopniu wpływających na postawę i postępowanie rasy ludzkiej. Pomimo zindywidualizowania jako jednostki, przyjmujemy wspólne typy zachowań w grupie i większej społeczności, silnie uzależnione od środowiska i poziomu rozwoju społeczeństwa w danym okresie historycznym. Jak silnie i nieodwracalnie ulegają zmianie mechanizmy ludzkich zachowań w zależności od czynników zewnętrznych? Kim są spadkobiercy wcześniejszych cywilizacji? W jakim stopniu jesteśmy w stanie wykorzystać naszą kilkuwiekową wiedzę i doświadczenie? Czy tolerancja wobec odmiennych ras jest naszą silną a może słabą stroną? Jaką cenę płacimy za brak zrozumienia i nieposzanowanie inności?

Poddajemy gruntownym przemyśleniom wiele wątków zasugerowanych przez autorkę. Jak bardzo ewolucja gatunku ludzkiego zdeterminowana jest przez środowisko przyrodnicze? Czy potrafimy jako ludzie zachować własną tożsamość i wytrwale stanąć w jej obronie? Czy wobec wspólnego wroga jesteśmy w stanie podjąć współpracę z odmiennymi kulturowo i środowiskowo narodami? W jakim stopniu nasza konfliktowa natura rzutuje na postrzeganie świata? Czy instynkt przetrwania nie zawodzi nas? Czy odmienne etapy rozwoju technologicznego, sposoby komunikacji, różnice płciowe, kulturowe, historyczne i filozoficzne, uniemożliwiają nam nawiązanie trwałych i solidnych porozumień? Jak bardzo powstałe i nagromadzone instytucje społeczne zmieniają nasz model cywilizacji?

Doskonała książka, w której klimat stopniowo wczuwamy się, mocno nas wciąga, dajemy ponieść się wyobraźni i niezwykle przyjemnie spędzamy czas. Wspaniała intelektualna podróż. Brak tu wartościowania, oceniania, opowiadania się za danym modelem cywilizacji, narzucania jedynie słusznych prawd, prostych lub skomplikowanych odpowiedzi na poruszane zagadnienia, a inspirujące źródło, bodziec, zachęta do przemyśleń i odniesień na podstawie życiowych doświadczeń, zdobytej wiedzy, systemu wartościowania, światopoglądu. Prostota i elegancja to dwie główne cechy stylu autorki powodujące, że z ogromną ciekawością wnikamy w wyreżyserowany przez nią fantastyczny i baśniowy świat, pełen barwnych, nietuzinkowych i przekonywujących bohaterów, niesamowitych miejsc. Podziwiamy spójność i siłę przekazu narracji, dużą dynamikę akcji, umiejętnie podsycane napięcie, sugestywne opisy i naturalne skłanianie nas do refleksji.

5/6 - koniecznie przeczytaj
science fiction

Data premiery: 03.11.2015.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)


18 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. To niecodzienna dawka wspaniałej lektury. :) Uwielbiam twórczość U.K. Le Guin, można czytać wielokrotnie i zawsze znaleźć nowe intelektualne inspiracje. :)

   Usuń
 2. Ja nie przepadam za science fiction, ale ta książka wyglada super! Na długie zimowe wieczory - czemu nie :)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo długie zimowe wieczory, pozycja ma blisko 1000 stron. :) Ale czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem. Do każdego świata można zaglądać przez kilka dni. :)

   Usuń
 3. Uwielbiam Science Fiction :D Zdecydowanie przeczytam. A papierowa wersja tez jest, czy tylko ebook?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dostępne są obie wersje, tradycyjna papierowa i ebook. :) Cieszę się, że zaciekawiłam i sympatycznej lektury życzę. :)

   Usuń
 4. Generalnie trudno mi jest wczuć się w science fiction, ale Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre gatunki literackie bardziej a inne mniej nas wciągają, czasem jeden autor może przesądzić, że polubimy pewien typ książek. Mnie właśnie między innymi Ursula K. Le Guin przekonała do szeroko rozumianej fantastyki. :)

   Usuń
 5. Bardzo lubię science fiction a i twoja recenzja bardzo zachęca☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, nie ma to jak świetna fantastyka. :) Sympatycznego czytania! :)

   Usuń
 6. Ogólnie nie przepadam za fantastyką, znacznie bardziej wolę powieści psychologiczne. Jednak z Twojego wpisu wnioskuję, że TA książka zawiera i tego rodzaju wątki? Brzmi zachęcająco!
  Dawid

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wielką przyjemnością sięgam po książki, które mają psychologiczne wątki, a ta niewątpliwie do nich należy. :)Miłego zaczytania! :)

   Usuń
 7. Muszę pomyśleć o jakimś kursie szybkiego czytania, bo nie starczy mi życia żeby przeczytać wszystkie fajne książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać, że kurs szybkiego czytania bardzo się przydaje, ale ja i tak celowo spowalniam czytanie, aby nacieszyć się każdym słowem, nastrojem, klimatem. :) A lista książek do przeczytania rośnie w zastraszającym tempie, przyjemne uczucie, kiedy wiemy, że tyle ciekawych książek czeka na nas. :)

   Usuń
 8. Bardzo bym chciała wreszcie zabrać się za twórczość tej autorki, ale są to naprawdę grube tomiska i muszę jakoś wygospodarować czas. Cieszę się jednak, że są one pozytywnie oceniane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego ja dzielę sobie zazwyczaj je na kolejne porcje zaczytania. :) Dzięki tej autorce pokochałam takie klimaty. :)

   Usuń
 9. jej twórczość jeszcze na mnie czeka, ale ja już nie mogę się doczekać aż ją poznam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ostatnio słyszałam, że są plany ekranizacji jej twórczości, tylko jeszcze nie wiem której ;-)

   Usuń