poniedziałek, 15 maja 2017

INTELIGENCJA KWIATÓW Maurice Maeterlinck

"Zerwijmy jakiekolwiek źdźbło rosnące przy drodze, w pierwszej lepszej kępie trawy, a przekonamy się, że mamy przed sobą mikroskopijny intelekt zajęty pracą wytrwałą, świadomą celu, niestrudzoną i zdumiewającą w rezultatach."

Pierwsze czym zauroczyła mnie publikacja, to wyjątkowo bogata, dopieszczona i urocza oprawa graficzna, idealnie skomponowana, prezentująca rośliny w przepięknym stylu. Niesamowite ilustracje, wykonane z dbałością o każdy detal, przypatrywanie się im daje wiele przyjemności i możliwości uchwycenia prawdziwych cudów natury. Książka napisana sto dziesięć lat temu, a wciąż zachwyca barwnym, obrazowym i malowniczym stylem, wyrażającym ogromny szacunek, podziw i uznanie dla świata roślin.

Cudowny esej przyrodniczo-filozoficzny, poddajemy się wyjątkowemu klimatowi, refleksyjnym nutom, z zainteresowaniem zagłębiamy się w imponującą wiedzę o życiu roślin, porównując ją z naszymi obserwacjami, choćby podczas spacerów czy wędrówek. Znajdujemy odniesienia do osiągnięć cywilizacyjnych człowieka, motorów postępu technicznego i zjawisk społecznych. Oczywiście, dokonano już od tamtego czasu rozwoju w rozumieniu kwiatów, jednak główne idee pozostały podobne, dlatego z dużym zaangażowaniem i ciekawością spędzamy czas z książką. A ponadto, wzbogaca nas w dodatkową wartość w postaci możliwości spojrzenia na nieustanną fascynację człowieka przyrodą, wzorowaniu się na niej, poszukiwaniu wyrazów jej doskonałości i wspaniałości, jakby potwierdzenia naszej honorowej przynależności do niej.

Zachwycamy się konsekwentnym pędem życia roślin ku światłu i świadomości. Ich rozsądkiem, przezornością, sprytem, uciekaniem się do sztuczek, podstępów i forteli, a nawet genialnej twórczości, zdumiewających pomysłów, przynoszących efekt w postaci czegoś na kształt wynalazków mechanicznych. Potrzeba ruchu i łaknienia przestrzeni, nieustanna terytorialna ekspansja, nadrzędność misji utrzymania i rozmnażania organizmów, jakby wyposażenie w rozum i wolę. Zharmonizowana inteligencja roślin, potwierdzona przez podchwycone i przetworzone na różne sposoby patenty wyjątkowych rozwiązań, precyzyjnych, udoskonalanych w szczegółach i poddawanych modyfikacji w procesie przystosowania do zmiennych warunków środowiska.

Maurice Maeterlinck pokazuje świadectwa bohaterskich starań duszy kwiatów w przetrwaniu, wyraża admirację dla stopnia ich wysiłków ewolucyjnych, wspaniale o nich opowiadając, zgrabnie wplatając żargon botaniczny, nadając mu fascynującego kolorytu i uroczych zdobień w narracji. Ale również wskazuje na ciekawe przykłady prób, szukania po omacku, błędów, pomyłek, wahań, zmian, nawrotów, zawodów i rozczarowań przyrody. Po zaznajomieniu się z książką, obraz świata roślin staje się jeszcze bogatszy, piękniejszy, bardziej świadomy i niesamowity. Podobnie jak autor, utwierdzamy się w geniuszu tkwiącym w gatunku i życiu, wykraczającym daleko poza umiejętności pojedynczych osobników, kwiatów, liści, łodyg i korzeni.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
botanika, 192 strony, premiera 30.05.2017 (1907), tłumaczenie Franciszek Mirandola
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG. :)

71 komentarzy:

 1. Okładka zdecydowanie przyciąga :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kto by pomyślał, że roślinki mają takie bujne życie:) widziałam u mojej kolezanki książkę "Sekretne życie drzew" i podobno też super

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sztuka dostrzegania szczegółów, obserwowania świata. :)

   Usuń
 3. Jeśli w środku jest dużo zdjeć to na pewno do niej zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już sama okładka przyciąga i zachęca do tej cudownej podróży!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie moje klimaty, ale może i mimo to warto zaglądnąć :-D

  OdpowiedzUsuń
 6. Grafika z okładki wręcz uwodzi!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka od jakiegoś czasu mnie intryguje, bo niby nie rozumiem, czemu miałabym czytać na roślinkach, ale jest tak piękna... Twoja recenzja mnie przekonała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepięknie napisana, wspaniała wędrówka wśród kwiatów. :)

   Usuń
 8. Myślę, że mógłby to być cudowny prezent dla osób kochających kwiaty :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem odpuszczę, jakoś mnie nie przekonuje taka forma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że zmienisz zdanie, jak tylko weźmiesz książkę do ręki. :)

   Usuń
 10. Jaką ta książka ma piękną okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w środku też mnóstwo tak pięknych niespodzianek na czytelnika czeka. :)

   Usuń
 11. Zaciekawiłaś mnie. Ciągle usiłujemy nadążyć z czytaniem lit. współczesnej zapominając o tej starszej...niesłusznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam taki właśnie styl pisania, piękny, dopieszczony, sugestywny, przywołujący emocje i refleksje. :)

   Usuń
 12. Okładka zdecydowanie dwuwymiarowa i bardzo przyciąga wzrok. Temat również interesujący i przyznam szczerze, że rozglądam się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 13. Intrygujące połączenie filozofia+ botanika, zaciekawiłaś mnie, Takie ukojenie duszy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Maeterlincka chciałam przeczytać już dawno, dlatego ta książka jest dla mnie lekturą obowiązkową - może nie w najbliższym czasie, ale kiedyś na pewno. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto, przyznam, że uśmiecham się, kiedy mam okazję spotkać się z taką książką. :)

   Usuń
 15. ostatnio jest chyba jakiś trend w literaturze nad tworzeniem charakterów ze świata organicznego...sekretne życie drzew, zwierząt, i teraz kwiaty :) fajnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka napisana sto dziesięć lat temu, a wciąż nas niesamowicie zachwyca, wspaniale, że teraz możemy nacieszyć się jej nowym wydaniem. :)

   Usuń
 16. Czytałam o drzewach, a teraz kwiaty. Uwielbiam je, więc po książkę sięgnę. A recenzja mnie do tego namówiła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, bo szkoda by było przeoczyć taką cudowną publikację. :)

   Usuń
 17. Piękna okładka i interesująca recenzja :) Zaintrygowała mnie i zachęciła, aby sięgnąć po tę pozycję, gdy nadarzy się ku temu sposobność :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wszystko co zwiazane z przyroda jest interesujace. Nigdy nie slyszalam o tej ksiazce, a po Twojej recenzji mam ochote ja przeczytac.

  OdpowiedzUsuń
 19. Już sama okładka jest piękna :) Rzadko czytuję takie książki, ale ta się wydaje taką perełką :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Maeterlincka znam głównie z mistrzowskich dramatów, które czytałam jeszcze na studiach. Dobrze byłoby poznać eseistyczną stronę jego twórczości, szczególnie, że wydanie "Inteligencji kwiatów" jest przepiękne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco zachęcam, jestem przekonana, że spodoba Ci się. :)

   Usuń
 21. Muszę się zgodzić, że okładka jest naprawdę piękna :) Jednak po samą książkę nie sięgnę, bo jakoś mnie nie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będąc w księgarni zerknij do jej środka, zobaczysz, jakie wspaniałe wrażenie na Tobie wywrze. :)

   Usuń
 22. Czytałam już o tej książce i mam ją w planach. Piękna okładka :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Wszyscy zwracają uwagę na estetykę wydania, szkoda że się nie zdecydowałam na ten tytuł:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością będzie jeszcze okazja, aby delektować się tą książką. :)

   Usuń
 24. Tym razem podziękuję. Kompletnie nie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ta książka pod względem treści wydawałaby się być dla mnie z jednym ale... jedząc je zadajemy im śmierć. I tu jest dylemat :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak już natura ułożona jest, w swoje cykle i zależności. :)

   Usuń
 26. Kochana, muszę mieć tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wyobrażam sobie, abyś akurat Ty miała jej nie mieć w swojej biblioteczce. <3

   Usuń
 27. Znowu świetna recenzja i moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 28. Jako pasjonatką ogrodnictwa oczywiście znam książkę, także byłam zachwycona szatą graficzną:] Lubię takie refleksyjno naturalistyczne książki ;] Nie wiem czy znasz, ale polecam Sekretne życie drzew. Super pozycja ;]
  Pozdrawiam Martyna z www.wpuszczonawmaliny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 29. Nie lubię filozofujących książek - jedynym wyjątkiem są te odnoszące się do świata przyrody. :) Mogłabym czasem nie czytać nic innego. Zaciekawiłaś mnie, szczególnie że w książce są obrazki. Rany, czasem jestem jak małe dziecko... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjemnego spotkania z książką, zobaczysz, zachwyci Cię. :)

   Usuń
 30. Uwielbiam takie publikacje, które zabierają nas do najbardziej magicznego ze światów - świata natury. Z wielką przyjemnością się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak podejrzewałam, że i Ciebie książka bardzo zainteresuje. <3

   Usuń
 31. Zawsze lubiłam książki o przyrodzie, więc możliwe, że i tym razem dałabym się zachwycić, tym bardziej, że pojawiają się tu także filozoficzne rozważania.

  OdpowiedzUsuń
 32. I znalazłam prezent na urodziny mojego brata, jest architektem krajobrazu,wiec myślę, że książka mu się spodoba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł na prezent jak najbardziej popieram, sama chcę taki sprawić komuś. :)

   Usuń
  2. Nie no, nie dosyć, że przyrodnicza, cudowna treść to jeszcze ta okładka... Wspaniałe by wyglądała na półce 😍

   Usuń
  3. I jakie piękne ilustracje czekają na czytelnika w środku. :)

   Usuń
 33. Izabelo, za tę recenzję dziękuję Ci ze spotęgowaną mocą wdzięczności. Przyznaję, że próbowałam dotrzec do "Inteligencji kwiatów" już dawno temu, ale rozbijałam się o zupełną niedostępność wydawnictw, a teraz, kiedy już moje pragnienie niemal zmurszało, Ty pokazujesz to dzieło u siebie. Jestem nadzwyczaj ciekawa, jak Maeterlinck przeprowadza paralele pomiędzy najrozmaitszymi sferami, jak portretuje kwiaty - kunsztowne twory Natury, niespożyte w swym odwiecznym odradzaniu się, bujnym rozroście, chwilowym regresie, przeradzającym się w cud wegetacji i eksplozji witalności. Wyjątkowo kusząca jest jednocześnie wersja ciesząca oczy miłośników Piękna w jego najbardziej wdzięczej postaci - a więc upostaciowanego w kwiatach. Tak, tej książki będę gorączkowo poszukiwać.

  Dziękuję, Izabelo! Bukiet kalinowej wdzięczności dla Ciebie <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że książka Cię zachwyci, patrząc na wrażliwość Twoich prac fotograficznych, ta cudowna publikacja będzie dla Ciebie wspaniałym prezentem. :)

   Usuń
 34. Piękna okładka, która zachęca do poznania reszty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej tak, cieszę się, że książka do mnie trafiła. :)

   Usuń