czwartek, 4 maja 2017

ŚCIANA BURZ Ken Liu

POD SZTANDAREM DZIKIEGO KWIATU tom 2

"Nauczyciel, który zbyt wiele wymaga od swych uczniów, jest jak rolnik ciągnący za kiełki w nadziei, że w ten sposób szybciej urosną, lecz w rzeczywistości osiąga efekt przeciwny do zamierzonego."

Przyznam, że z dużą niecierpliwością wyczekiwałam drugiego tomu cyklu "Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu". Pierwszy "Królowie Dary" sprawił mi ogromną satysfakcję czytelniczą. Również "Ściana Burz" okazała się niezwykłą przygodą, szalenie porywającą i fascynującą, zagłębianie się w takie właśnie książki to prawdziwa uczta czytelnicza. Wrażenie robi rozmach, z jakim napisano powieść, jej niespiesznie prowadzenie, fenomenalne dopracowanie szczegółów, obejmujące ciekawy i precyzyjny opis światów, wyjątkowo przekonującą kreację wieloplanowych bohaterów, wnikliwą znajomość ludzkiej natury, a przede wszystkim mnóstwo nietuzinkowo wytyczonych losów i zaskakujących scenariuszy zdarzeń. Wszystko zgrabnie i płynnie połączone z pierwszą odsłoną cyklu, odnoszące się do niej, a ponadto oferujące nowe epizody, postaci i wizje.

Doskonała narracja, umiejętność przyciągnięcia uwagi czytelnika, mocnego zaangażowania w opowiadaną historię, lekkość w odmalowywaniu często sprzecznych emocji silnie targających bohaterami, przybliżaniu wielu perspektyw barwnego tła stojącego za marzeniami, pragnieniami, aspiracjami, postawami, czynami i zachowaniami. Zanurzamy się w powieści zmysłowo, uwodzicielsko, nieco filozoficznie, refleksyjnie, z orientalnymi nutami, egzotycznymi klimatami i dalekowschodnimi tradycjami. Nawiązania do wierzeń, legend, przepowiedni, poezji, mądrości przekazywanej z pokolenie na pokolenie, uniwersalnych wartości, prawdziwego honoru i nadrzędności oddania ojczyźnie, nawet kosztem poświęcenia życia rodziny.

Mnóstwo się dzieje, wiele postaci wzajemnie na siebie oddziałuje, wykorzystują słabości przeciwników, ich pychę i arogancję, ale również polegają na własnych mocnych stronach, przeświadczeniu o słuszności sprawy i możliwości usprawiedliwienia wątpliwych etycznie czynów. Żywiołowa walka dobra ze złem, niejednoznaczna, niejasna, kręta i zawiła. Intrygi, zdrady, sprzeniewierzenia, sprowokowane rebelie wymykające się spod kontroli, lecz i solidarność ponad podziałami klasowymi, wierność ideałom, wiara w sprawiedliwość. Bitwy morskie i powietrzne, spiski i knowania na lądzie, bojownicy atakujący na skrzydlatych bestiach, naukowcy dokonujący przełomowych odkryć, politycy mierzący się z nieznanymi dyplomatycznymi uwarunkowaniami. Zwykli mieszkańcy wsi i miast próbujący odnaleźć się w burzy grożącej dareńskiej cywilizacji.

Cesarstwo Dary staje do walki z bezwzględnym i brutalnym najeźdźcą, o którym przestrzegały pieśni i legendy. Niebezpieczeństwo zagraża wyspom, nie wiadomo jak się przed nim bronić, zachęcać lud do boju o wolność, zaprzestać wewnętrznych sporów, zaniechać osłabiających narodową wspólnotę rywalizacji wśród arystokracji i królestw. Przetrwanie zależne od dostrzeżenia prawdziwej mądrości, w dużym stopniu przebiegłości, poświęcenia, zapomnienia o urazach i współdziałania w obronie niezależności terytorialnej i politycznej. Jakie bohaterskie i heroiczne historie napiszą mieszkańcy Dary swoimi czynami? Jak długie cienie rzucą przez przeszłość i teraźniejszość na przyszłość? Jak głośną usłyszą muzykę swoich serc? Czy dumnie kroczyć będą ku przeznaczeniu, towarzyszących mu serii przypadków, a może nawet i boskich ingerencji?

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
fantasy, 766 stron, premiera 11.04.2017, tłumaczenie Agnieszka Brodzik
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu SQN. :)

78 komentarzy:

 1. Czytałem tom pierwszy i byłem bardzo zadowolony. Nie mogę się doczekać tomu 2, a wiem, że będzie bardzo dobry. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również lektura obu dostarczyła sporej satysfakcji czytelniczej, lubię zanurzać się w takich klimatach, w ten sposób ujętych. :)

   Usuń
  2. ja mam dopiero w planach, mam nadzieję, ze znajdę chwilę :-)

   Usuń
 2. Także znam Tom1 i byłem bardzo zadowolony! Czekam na vol.2!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze pierwszego, ale kuszą mnie te dwa tomy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto sięgnąć po te przygody czytelnicze. :)

   Usuń
 4. "Nauczyciel, który zbyt wiele wymaga od swych uczniów, jest jak rolnik ciągnący za kiełki w nadziei, że w ten sposób szybciej urosną, lecz w rzeczywistości osiąga efekt przeciwny do zamierzonego."

  To zdanie z kiełkami - z tego co pamiętam, to jest chyba chińskie przysłowie. Co nie dziwi, zważywszy na osobę autora tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam wprost takie przysłowia, sformułowania, porównania, pokarm dla mojej czytelniczej duszy. :)

   Usuń
 5. Kurde, zainteresowałaś mnie, lecę szukać w jakiejś internetowej księgarnii :D
  Zaoraszam też do siebie: http://iskraczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam kiedyś okazję kupić "Królów Dary" po bardzo atrakcyjnej cenie i co, i klops. Nie kupiłam. Widzę, że przegapiłam coś naprawdę epickiego, skoro widzę, że drugi tom też trzyma poziom ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim odczuciu, zdecydowanie warto skusić się na ten cykl. :)

   Usuń
 7. Moja siostra ostatnio czytała tą ksiażkę i ona była zachwycona. Muszę od niej pożyczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej, jestem przekonana, że powieść Cię wciągnie i to bardzo. :)

   Usuń
 8. Poluję od jakiegoś czasu na ten tytuł:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Najpierw muszę dopaść pierwszą część. Niby rzadko sięgam po tego typu powieści, ale coś mi mówi, że z tych historii będę zadowolona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdanie, książki spełnią Twoje oczekiwania, przynajmniej mnie szalenie się spodobały. :)

   Usuń
 10. Widzę, że taka z rozmachem ta druga część:) musiałabym sięgnąć po pierwszy tom najpierw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym cyklu koniecznie najpierw trzeba zapoznać się z pierwszym tomem. :) Polecam gorąco, pierwszej odsłonie wystawiłam maksymalną notę. :)

   Usuń
 11. Tą książką byłby zainteresowany mój mąż. Szkoda tylko, że on nie zna polskiego. ;-( No cóż musze zacząć go uczyć. :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam pierwszy tom. Po drugi chętnie sięgnę, ale jak będę miała trochę więcej czasu, bo to niezły grubasek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grubasek, to prawda, ale ile czytelniczej radości w sobie ma. :)

   Usuń
 13. Świetna seria, ogromnie przypadła mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Okładka od razu przyciągnęła moją uwagę i chociaż o pierwszej części nie słyszałam ta zapowiada się bardzo ciekawie. Widać, że styl autora i jego działania przypadły ci do gustu. A takie wzajemne oddziaływanie na siebie bohaterów pod kątem który opisałaś jest jak najbardziej dla mnie dlatego zapisuje sobie tytuł i w wolnej chwili czytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo sobie cenię jak autor z szacunkiem podchodzi do czytelnika, oferując mu dopracowaną i wciągającą przygodę czytelniczą. :)

   Usuń
 15. Ale spora cegiełka :) Nie znam tej serii i jak na razie nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki temu dłużej możemy pobyć z ulubionymi bohaterami, głębiej zanurzyć się w ich świat. :)

   Usuń
 16. Zafascynowała mnie już sama recenzja, dlatego muszę sięgnąć po pierwszy tom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej polecam, spora dawka świetnego zaczytania. :)

   Usuń
 17. Nie słyszałam o tej książce wcześniej, zaintrygowałaś mnie tą recenzją.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie wiem, jak się odnieść do tej książki - bo z jednej strony to nie moje klimaty, a z drugiej ma w sobie coś intrygującego i kuszącego :) Kto wie...Może znalazłabym w niej jakieś interesujące wątki dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sięgnij po książkę, a przekonasz się, że wciągnie Cię i to bardzo. :)

   Usuń
 19. Kusisz! Ale nie wiem czy to książka dla mnie, choć czasem warto skusić się na literaturę inną niż ta czytana na co dzień. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że książka Ci się spodoba, ma w sobie to coś, co powoduje, że ciężko się od niej oderwać. :)

   Usuń
 20. Fantasy inspirowane dalekim wschodem wydaje się bardzo zachęcające, choć odrobinę przeraża mnie rozmach i rozmiar tej książki. Będę jednak miała na oku pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam takie cegiełki, przyznam, że chętnie po nie sięgam, tym bardziej jak tak dobra jakościowo treść się w nich kryje. :)

   Usuń
 21. Chociaż spotykam wiele pozytywnych recenzji książek tego autora, to jakoś nie mogę się przełamać, aby sięgnąć po jego dzieła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przekonasz się inaczej niż sięgając po książki. :)

   Usuń
 22. Nie wiem skąd mam niechęć do czytania książek tego autora, nawet tak doskonała recenzja jak Twoja nie dała rady mnie przełamać, tym razem się nie skuszę na tą książkę, nie moje klimaty, niechęć za duża....
  http://wiezakomentuje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A szkoda, bo to naprawdę fascynująca przygoda czytelnicza. :)

   Usuń
 23. Już sama okładka jest dla mnie strasznie intrygująca. Ale za nim sięgnęłabym po ten tytuł musiałabym zapoznać się z pierwszym tomem.
  I to na pewno z czasem uczynię.


  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Twoje recenzje są tak kapitalne, że w ciemno można wspomniane książki czytać! Gorzej, że czas jest ograniczony i trzeba wybierać! A wybór jest wyjątkowo trudny! Klaudia J

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo wiem na temat konieczności wyborów, ale cóż, choćbyśmy nie wiem jak chcieli, nie zdołamy wszystkiego przeczytać, trzeba wybierać według własnego uznania. :)

   Usuń
 25. Czytałam 1 tom i nie przypadł mi do gustu. Nie czułam tam orientu, zawiodłam się. Raczej drugiego też nie przeczytam :)

  Pozdrawiam,
  https://czytelniczyzamet.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami i tak bywa, co dla jednych satysfakcjonujące, dla innych niekoniecznie. :)

   Usuń
 26. Gdy czytam o doskonałej narracji, o której wspominasz to zaczynam żałować, że książka ma tylko 766 stron :) Bardzo mnie urzekł cytat na samej górze - wyrafinowany :) A "wnikliwa znajomość ludzkiej natury" to coś, co byłoby mnie w stanie dodatkowo zachęcić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. :) Czasem książka ma i tysiąc stron, a i tak nie chce się, aby się kończyła. :)

   Usuń
 27. "Ściana burz" jeszcze nie urzekła mnie bezpośrednio, lecz mocą Twych słów stała się jasnym punktem moich czytelniczych zamierzeń. Mam nadzieję, że będę mogła w przyszłości delektować się kunsztem perfekcyjnie dopracowanego świata, misternym splotem zdarzeń i urokiem pełnokrwistych bohaterów, ukazanych na wspaniałym, wielowymiarowym tle. Uwielbiam książki sugestywnością zapierające dech w piersiach i właśnie ta wydaje się należęć do tej szlachetnej klasy. Przyjemność z pewnością potęguje fakt, że mamy do czynienia z cyklem, co przedłuża przyjemność książkowego hedonisty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie się w niej odnalazłam, właśnie wszystkie wymienione przez Ciebie aspekty, spowodowały, że wysoko ją oceniam w skali przyjemności czytelniczej. :) Jestem przekonana, że i Tobie ta lektura sprawi wiele radości, jak i zaowocuje źródłami do różnych refleksji. :)

   Usuń
 28. Brzmi jak doskonała rozrywka! Jestem na tak, objętość mnie absolutnie nie zniechęca, tyle, że z pewnością muszę zacząć od pierwszego tomu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tę przygodę czytelniczą trzeba zacząć od pierwszego tomu. :)

   Usuń
 29. Koniecznie muszę sięgnąć po tę serię :) Twoje recenzje, jak zwykle doskonale napisane, sprawiły, że mój apetyt czytelniczy na tę powieść, jak i całą serię został bardzo pobudzony :) Dziękuję bardzo. Dzięki Tobie wiem, że nie zabraknie mi pomysłów na to, co przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, kiedy czytam takie serdeczne słowa, wzmacniają moją pasję wędrówek z książkami. :)

   Usuń
 30. Zaintrygowana...może mój umysł przyjmie coś więcej niż kryminały Gerritsen :) Wpisuję na listę lektur oczekujących

  OdpowiedzUsuń
 31. Aaaa...! Końcówką mnie rozwaliłaś. Tyle pytań, tyle poszukiwań odpowiedzi. Książka całkowicie w moim klimacie. Uwielbiam i już nie mogę się powstrzymać! <3

  OdpowiedzUsuń
 32. Pierwszy raz widzę, ale bardzo ciekawy wpis! :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Hmm nie czytałam pierwszego tomu ale bardzo mnie zaciekawiłaś.

  OdpowiedzUsuń
 34. Świetne wprowadzenie. Namówiłaś, tym bardziej, że to fantasy 😍

  OdpowiedzUsuń
 35. Świetne wprowadzenie. Namówiłaś, tym bardziej, że to fantasy 😍

  OdpowiedzUsuń
 36. Książki zapowiadają się ciekawie. Cytat na początku postu do zapamiętania !

  OdpowiedzUsuń