piątek, 25 sierpnia 2017

NAWET ZDZICZAŁE PSY Ian Rankin

INSPEKTOR REBUS tom 20

"Chcą się pokazać. Chcą, żeby się rozeszło, że szukają kogoś lub czegoś. W ten sposób właściwa informacja być może sama do nich trafi i nie będą musieli jej szukać."

Satysfakcjonująca przygoda czytelnicza, czytanie tak zgrabnie i zręcznie napisanej powieści kryminalnej to duża przyjemność. Mocno wciąga w śledzenie rozwoju zdarzeń, nakłania do wysuwania własnych domysłów i przypuszczeń, a przy tym oferuje zaskakujące rozwiązanie zagadki detektywistycznej. Autor pierwszorzędnie zbudował intrygę, opierając ją na kilku równoległych wątkach, sprytnie przeplatających się, podkręcających atmosferę niepewności i napięcia, a w finalnej odsłonie obdarzających czytelnika zaskakującymi rozstrzygnięciami i rozwiązaniami.

Oprócz znakomitej konstrukcji fabuły, wspartej lekką narracją, sugestywnymi i obrazowymi, choć nierozbudowanymi opisami, szybko dostrzega się wybornie wykreowane profile powieściowych postaci. Różnorodni bohaterowie, z ciekawym bagażem odmiennych wad i zalet, nawykami i przyzwyczajeniami, mniejszym lub większym przywiązaniem do rutyny czy okazywaniem spontaniczności. Sympatyzujemy z nimi, rozumiemy intencje kierujące ich działaniami, choć często wymykają się przewidywaniom. Nawet wśród czarnych charakterów jesteśmy w stanie znaleźć ulubieńców, dostrzec wielość odcieni bieli, czerni i szarości. Świat policjantów i świat przestępców, wzajemnie przenikające się, infiltrujące, rozszyfrowujące swoje tajemnice, starające się wyprzedzić, zdobyć i umocnić przewagę. Weryfikacja idealnych schematów, wpajanych zasad etycznych, poprzez codzienną rzeczywistość i wymogi sytuacyjne.

John Rebus, od miesiąca detektyw emeryt, próbuje odnaleźć spokojniejszy rytm w życiu, jednak dawnych schematów nie udaje się tak łatwo przełamać, tym bardziej, że właśnie rozpoczęło się frapujące śledztwo prowadzone przez Sioban Clarke, ambitną i bystrą detektyw, oraz Malcolma Foxa, byłego śledczego wydziału spraw wewnętrznych. Dotyczy ono tragicznego finału włamania do mieszkania Davida Menzies Mintona, Lorda Adwokata, oskarżyciela w najsłynniejszych procesach karnych, który dziesięć lat temu, u szczytu kariery, wycofał się z zawodu. Działania edynburskiej policji utknęły w martwym punkcie, kolejne dramatyczne zdarzenia wskazują nowe kierunki, którym trzeba się dokładnie przyjrzeć, zaś przeszłość starannie zamazuje wszelkie tropy, czyni je mglistymi i niewyraźnymi. Rebus angażuje się w dochodzenie jako konsultant, a jego metody działania balansują na granicy prawa i politycznej poprawności.

Mimo, że dopiero teraz wkroczyłam w tę wielotomową serię, to jednak swobodnie i naturalnie się w niej odnalazłam. Wszystkie informacje, które potrzebne mi były, aby to zrobić, otrzymałam w pełnej i interesującej formie. Książkę przeczytałam na jedno posiedzenie, spodobała mi się na tyle, że zrezygnowałam z kilku nocnych godzin snu, chciałam jak najszybciej połączyć elementy detektywistycznej łamigłówki w logiczną całość. Chętnie sięgnę po kolejne tomy, licząc, że będą to tak udane spotkania z książką, jak właśnie to przeze mnie opisane. Polecam zwłaszcza osobom, które cenią klasyczne podejście do kryminału, lubią szkockie klimaty, gangsterskie potyczki i szczyptę ironicznego humoru. Tego w tej powieści z pewnością nie brakuje.

5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał, 464 strony, premiera 19.07.2017, tłumaczenie Andrzej Szulc
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros. :)

51 komentarzy:

 1. Znów będę miała debet na karcie, zawsze tak mam! Przeczytam kilka Twoich recenzji A potem koszyk mam pełny i półkę także .

  OdpowiedzUsuń
 2. Leci do kolejki do przeczytania :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie kryminaly to ja lubie. Musze zabrac sie za ta serie:-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Taki gangsterski kryminał to moje klimaty:) A do tego musiał być bardzo wciągający skoro poświęciłaś jakże nam potrzebny sen:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli świetnie napisana powieść, to nie mogę się od niej oderwać, nawet jeśli nocna pora. :)

   Usuń
 5. Oooo, to świetna recenzja, bo sama w bibliotece widziałam kilka tomów, ale nigdy pierwszego i stąd cyklu sobie odmawiałam, mimo że słyszałam już wcześniej bardzo pozytywne głosy. Teraz wiem, że niesłusznie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niesłusznie oczywiście sobie odmawiałam, a nie niesłuszne pozytywne głosy rzecz jasna! :D

   Usuń
  2. A ja właśnie poszukuję pierwszych tomów. :)

   Usuń
 6. Książka raczej nie dla mnie, tym bardziej, że czasu brak :)
  daughterofholygod

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. Rozumiem, nie każdy lubi powieści kryminalne, ale ja tak, więc takie książki dla siebie wybieram. :)

   Usuń
 8. Już okładka mnie przyciągnęła - wpisuję ją na listę książek do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 9. Iza, nie jestem wprawdzie specjalną fanką tego gatunku, ale zaintrygowalaś mnie wątkiem, że chodzi o włamanie do mieszkania VIP-a :) A galerię charakterów prześledzę z prawdziwą przyjemnością :)
  Biorę to! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem mocnych wrażeń czytelniczych. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 10. Mam wrażenie, że powieść mogłaby mi się podobać, ale bardzo nie lubię czytać serii bez zachowania chronologii. Nadrobienie cyklu raczej nie jest możliwe, bo u nas wydano tom pierwszy, a potem piąty i dopiero resztę... Strasznie dziwaczne to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem i na takie serie trafiam, też wolę od początku do końca przeżywać przygody czytelnicze, ale czasem wchodzę w środek, by się przekonać, czy będzie mi odpowiadać. Okazało się, że jak najbardziej. I to cieszy, bo mnóstwo przygód kryminalnych na mnie czeka z tej serii. :)

   Usuń
 11. Uwielbiam Rankina, klimat jego opowiesci i ludzkosc postaci. Na 100% przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam, więc trudno mi się wypowiedzieć, ale okładka robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie załam do tej pory, sięgnę z ciekawością. Dzięki za recenzję!

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi interesująco, ale jednak czegoś mi brakuje, jakaś taka za sucha ta fabuła się wydaje.

  OdpowiedzUsuń
 15. Już się jaram jak trafi w moje rece :D
  #dominik

  OdpowiedzUsuń
 16. Zdecydowanie moje klimaty! Jeszcze fakt, że to seria tylko wzbudza dodatkowe zainteresowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie czytałam żadnego kryminału z tym bohaterem, trzeba nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 18. Odpowiedzi
  1. Też się zdziwiłam, ale po tak interesującej przygodzie czytelniczej, cieszy, że tyle innych wciąż obiecująco kusi. :)

   Usuń
 19. Nie moje klimaty, ale brzmi ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. coś czuję, że mimo braku czasu tej książki nie ominę :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie kojarzę, a to tom już 20ty!! ^.^ Z ciekawości zerknę jaki jest pierwszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Weszłam w tym momencie w serię, część poprzednim tomów już na mnie czeka. :)

   Usuń
 22. ciekawe połączenie, to musi być interesująca historia :-)

  OdpowiedzUsuń