niedziela, 25 listopada 2018

IGRZYSKA ŻYCIA I ŚMIERCI. SPORTOWCY W POWSTANIU WARSZAWSKIM Agnieszka Cubała

"Cofanie się myślą służyć ma tylko wyciąganiu wniosków, a nie rozpamiętywaniu." Kazimierz Leski "Bradl" 

Chętnie sięgam po książki autorki, zapewniają dawkę historycznej wiedzy podanej we wciągającym stylu. Ze względu na rodzinną przeszłość fakty z Powstania Warszawskiego z tysiąc dziewięćset czterdziestego czwartego roku zawsze będą leżały blisko mojego serca. Z zainteresowaniem do nich powracam, uzupełniam wiedzę, zdobywam nową perspektywę, pielęgnuję wspomnienia pokolenia, które w nim uczestniczyło. Dlatego i ta publikacja zwróciła moją uwagę, a po poznaniu także przychylność i sympatię.

Autorka przedstawia trzydzieści cztery wspaniale zapowiadające się kariery sportowe wstrzymane i przerwane przez wojenne zawirowania. Udało się znakomicie ukazać już nie tylko zmagania z własnymi słabościami, przekraczanie fizycznych granic organizmu, kształtowanie woli i wytrwałości, ale przede wszystkim przeniesienie ciężaru walki na niepodległość, wolność, prawo do realizacji marzeń, odrzucenie uprzedzeń, oraz na najważniejszą wartość, jaką jest życie. Uprawianie zorganizowanego sportu podczas niemieckiej okupacji to propagowanie idei patriotycznych, bunt wobec ciemiężenia polskiego narodu, negacja obłożenia sportu klauzulą nielegalności. Z trudem czyta się o bolesnej powstańczej rzeczywistości sportowców, młodych zawodników przymuszanych do wyzbycia się pasji, własnej tożsamości, wywożonych do obozów koncentracyjnych. Mimo wszystko duch sportowy nie umiera, schodzi do podziemi, krystalizuje się w postaci udziału w konspiracyjnych działaniach i mistrzostwach.

Poprzez losy powstańców, przybliżenie sylwetek sportowców, patrzymy na wzmocnienie szczególnych cech osobowości, rozwój duchowy i kulturalny, a także wydźwięk straconych szans na karierę mistrzowską i olimpijską. Zaprezentowano postaci z różnych dyscyplin sportowych, także tych, które w dwudziestoleciu międzywojennym zyskały na popularności i prestiżu. Kobiety i mężczyźni, zawodnicy i trenerzy, aktywiści i popularyzatorzy sportu, każdej osobie warto poświęcić uwagę. Książka dostarcza nie tylko materiał do zdobywania horyzontów, poznawania ludzkich charakterów, utrwalania retrospekcji, zachowania w pamięci, ale też do przemyśleń i refleksji. Przejrzyście skonstruowana, bogato ilustrowana, z licznymi przytoczeniami wypowiedzi, oraz praktycznym indeksem osobowym. Inne książki Agnieszki Cubały to "Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i... Warszawa" i "Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944".

4.5/6 - warto przeczytać
literatura faktu, 376 stron, premiera 01.08.2018
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Napoleon V.

33 komentarze:

 1. Ta książka na pewno zainteresuje moją drugą połówkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Historia, II Wojna Światowa, Powstanie Warszawskie są szczególnie interesującymi mnie tematami zarówno w literaturze faktu, jak i beletrystyce. Historię tworzą ludzie nie tylko ci podziwiani. Wielu z nich podjęło walkę, a niewielu wygrało. Jestem ogromnie wdzięczny za tę propozycję i świetną recenzję. Pozdrawiam ciepło mimo chłodnego poranka :) Może zainteresuje Panią opowieść o Baronównie https://krainslowa.blogspot.com/2018/04/tytu-baronowna.html ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie po drodze mi ze sportem. Moja koleżanka byłaby zachwycona tą książką ze względu na historyczne aspekty. Myślę też, że wielu panów sięgnęłoby po ten tytuł.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. To musi być ciekawa książka. O tamtych czasach pisze sie w kontekście wojennym, walki z okupantem, a to może byct ciekawe podejscie do tematu

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa historia, można jeszcze dodać opowieść o tych sportowcach, którzy w czasie wojny występowali w barwach Niemiec. Niestety trochę ich było.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem ciekawa jednego: czy w książce znajdziemy także pozytywy, czyli jak wysportowane ciało, zwinność czy siła pomogła im przeżyć te ciężkie czasy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa dla zainteresowanych ❤

  OdpowiedzUsuń
 8. Pozycja raczej dobra chociaż nie moje klimaty. Myślę, że bardziej spodoba się mojemu mężowi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo, ale to bardzo potrzebna książka i na pewno warta przeczytania, nawet jeśli ktoś nie interesuje się sportem. Myślę, że po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta pozycja byłaby idealnym prezentem dla jednego z członków mojej rodziny. Zapisuję tyutuł

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak, to jest lektura, którą koniecznie muszę przeczytać, bo to jest temat, który bardzo mnie interesuje.

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 12. wow, książka inna niż wszystkie!

  OdpowiedzUsuń
 13. To jest książka którą czuje że czytała bym z wielką chęcią, bo temat wojny zawsze mnie interesował

  OdpowiedzUsuń
 14. 400 stron, tak szybko!!! Czy Ty jesteś po jakimś kursie szybkiego czytania? :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Oj literatura faktu chyba nie jest dla mnie :-) W książkach szukam zapomnienia i chcę się przy nich zrelaksować :-D

  OdpowiedzUsuń
 16. ciekawa propozycja dla miłośników sportu

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo lubię czytać książki związane z tematyką II wojny światowej, tym bardziej bliskich powstania warszawskiego.W czasie tej okrutnej wojny Polska straciła wielu sławnych naukowców, aktorów czy właśnie sportowców. Wielu z nich też działało czynnie w walce z okupantem. Bardzo ciekawa pozycja. Muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo interesująco opisałaś ten tytuł, myślę że to wartościowa pozycja aby poznać inne oblicze II Wojny Światowej. Z chęcią po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie, nie przeczytam. Wiem, że ta rzeczywistość była faktem, ale dla mnie zbyt dużo jest takich przytłaczających lektur.

  OdpowiedzUsuń
 20. Naprawdę obiecujący tytuł, zapisałam sobie właśnie.Mysle,że to idealna książka na prezent świąteczny dla kogoś szukając

  OdpowiedzUsuń
 21. Często czytam książki odnośnie II wojny światowej

  OdpowiedzUsuń
 22. Podrzuciłaś mi świetny pomysł na prezent! Zresztą sama chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 23. I u nas to będzie prezent - tym razem dla szwagra :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Taka literatura to raczej nie dla mnie, ale może mój mąż by się zainteresował :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Interesujący temat, na który nie mam zbyt wielkiego pojęcia - ale chętnie się dokształcę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i psikus...Powyższy komentarz miał być do innego wpisu - ale omyłkowo pojawił się tutaj. O powstaniu warszawskim oczywiście mam pojęcie - i uważam, że taka tematyka powinna być poruszanaa, żeby ludzie o niej nie zappmnieli.

   Usuń
 26. Tą książkę chce natomiast bardzo przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 27. bardzo lubię poznawać takie historie, jednak życie tworzy najlepsze scenariusze ;-)

  OdpowiedzUsuń