środa, 4 listopada 2020

POŁAWIACZE DUSZ

HANNI MÜNZER

RYBAK DUSZ tom 1

"Wspomnienie słodkiego zapachu kwiatu pozostanie na zawsze, nawet gdy cudowne naczynie życia przestanie istnieć."

Umiejscowienie akcji we Włoszech zawsze skusi mnie do sięgnięcia po książkę, garnę się niemal do wszystkiego co włoskie, zwłaszcza jeśli dotyczy mocnych sensacyjnych nut. Ochoczo wkroczyłam w thriller rozbudowany wątkiem kryminalnym, za to z lekką obawą jeśli chodzi o ubarwienie romantycznymi nutami. W wykonaniu Hanni Münzer mieszanka gatunków świetnie się sprawdziła, pomysł na fabułę okazał się ciekawy, intrygę zgrabnie zapleciono, a bohaterowie pokazali się z wyrazistej i przekonującej strony. Atmosfera napadów, porwań, spisków, fantastycznych opowieści, magicznie zaginionych przedmiotów, bezcennych znalezisk, to atrybuty, którymi zgrabnie napędzano akcję. Od pierwszych stron nakręcano spiralę zagadek, tajemnic, niewiadomych, niejasności, morderstw na zlecenie. Książki uznane na kościelnym indeksie za herezję, ich posiadanie często karane było śmiercią, ostatnie egzemplarze dzieł, które swego czasu uszły cało przed ogniem ignorancji, metalowe szkatułki z sekretną zawartością i mapa jakiegoś dalekiego kraju. Współczesne czasy, ale sięgające zacofanego, ponurego i mrocznego echa drugiej połowy osiemnastego wieku.

W powieści wiele się działo, wydarzenia następowały po sobie w szybkim tempie, było atrakcyjnie i spektakularnie. Z przyjemnością dawałam się zaskoczyć nagłymi zwrotami akcji. Do końca nie wiedziałam, kto tak naprawdę jest przyjacielem, a kto wrogiem. Incydenty weryfikowały charakter znajomości, choć potrafiły wyprowadzić w pole. Autorka nie bała się uśmiercać sympatycznych postaci, podgrzewała dramatyzm, zachęcała do poznania kolejnego tomu. Chętnie się za niego zabiorę, ponieważ przyjemne prowadzenie narracji, umiejętnie dozowanie napięcia, intrygujące rozpisanie tajemnic ocierających się o tajne stowarzyszenia, to pozytywy przygody czytelniczej. Zastrzeżenia mam jedynie w dwóch aspektach, pierwszy związany z naciąganą sceną seksu na tle poprzedzających ją wydarzeń, wyszło nieco farsowo i absurdalnie, drugi to sporo odniesień do odwiecznej polemiki ateistów i wierzących, a w tę tematykę praktycznie wcale się nie angażuję.

Remont w norymberskiej willi, należącej do bogato usytuowanej rodziny, właścicieli firmy prężnie działającej na rynku przemysłu zbrojeniowego, doprowadził do niespodziewanego odkrycia. Światło dzienne ujrzał poszukiwany od dziesięcioleci legendarny rodzinny skarb. W ciągu kilku dni, coś co miało być zachowane w milczeniu, przedostaje się do wiadomości publicznej. A od tego już krok, aby znaleziskiem zainteresowały się czarne charaktery. Co było tak cennego, że pragnienie pozyskania tego wprawiło w ruch machinę oszustw, pozorów, pościgów, śmiertelnych ofiar, w tym zabójstwa szanowanego biskupa katolickiego? Dlaczego zapomniana sprawa została odkurzona po ponad dwustu latach i zebrała krwawe żniwo? Przed jaką niebezpieczną misją stanęli młodzi członkowie rodu, jezuita Lukas i jego siostra bliźniaczka Lucie? W jaki sposób spotkanie z dawną przyjaciółką Rabeą zapaliło iskrę wielkich zmian w życiu głównych bohaterów?

4.5/6 – warto przeczytać
thriller kryminalny, 382 strony, premiera 02.09.2020 (2013), tłumaczenie Ewa Kowynia
Tekst ukazał się pierwotnie na Dużeka.pl

25 komentarzy:

 1. Patrząc na okładkę powiedziałabym, że to jakaś obyczajówka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z pozostałymi - okładka kompletnie nie w gatunku, lecz to czasem potrafi nieźle zmylić i pozytywnie nastawia się w trakcie czytania :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak to mówią, nie ocenia się książki po okładce, chcieli od razu nas zmylić ;-)

   Usuń
 3. Ech te skarby, że też w mojej rodzinie nie ma żadnego....

  OdpowiedzUsuń
 4. Odnaleziony skarb, który jest katalizatorem innych wydarzeń? niby trochę oklepane, ale wchodzę w to!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tę półkę na książki i już nie mogę doczekać się lektury.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się faktycznie ciekawie. Dodatkowym wabikiem, tak jak dla ciebie jest dla mnie to, że akcja dzieje się we Włoszech :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Włochy to bardzo specyficzny klimat, ja na przykład wolałabym Barcelonę <3

   Usuń
 7. Ciekawe a zarazem dość tragiczne rzeczy dzieją w tej książce. Oszustwa, pościgi, ofiary, wiele się dzieje. Coś czuję, że bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla miłośników pewnie będzie ciekawa....
  krystyna

  OdpowiedzUsuń
 9. Całkiem ciekawa pozycja, być może po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Podoba mi się ze akcja toczyła sie szybko i dużo się działo.chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 11. fabuła nie dla mnie, ale moja mama jest zadowolona z takich polecajek ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Znowu nie dla mnie lektura, ale na pewno znajdzie swoich odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawie się zapowiada ta książka, choć to nie moje klimaty czytelnicze, chętnie bym ją przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja za to uwielbiam wszystkie książki, których akcja toczy się w małych wioseczkach. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest. Książka zapowiada się ciekawie i chętnie po nią sięgnę jak uporam się z tymi co leżą na półce koło szafki nocnej.

  OdpowiedzUsuń
 15. Skoro sugerujesz, że warto przeczytać to pewnie się skuszę. Lektura zapowiada się intrygująco i bardzo ciekawie. Podpowiem ją również mojej mamie.

  OdpowiedzUsuń
 16. W ogóle nie kojarzę tej publikacji i na razie mam w planach inne lektury.

  OdpowiedzUsuń
 17. NIe do końca jest to książka z gatunku, które lubię, aleeee tytuł zachęca ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Może być ciekawa książka. Lubię takie. Chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Może być naprawdę wciągająca lektura. Dla mnie to świetny początek serii.

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ciekawa powieść, coś zdecydowanie w moim klimacie, więc zapisuję na listę.

  OdpowiedzUsuń
 21. o kurczę zakochałam sie w okładce. Jak tylko przeczytam moje, które zalegają zaraz zabieram się za tą. Nie mogę się doczekać tej przygody. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 22. Tego typu intrygi i odgrzebywane po latach rodzinne tajemnice to zdecydowanie tematyka,jak mnie przekonuje i zachęca do zatopienia się w lekturze :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Jest jakis szal na tę książkę. W bibliotece ciągle o nią pytają.

  OdpowiedzUsuń