czwartek, 2 czerwca 2016

EUFORIA Lily King 150/2016

"Ciekawe, że nieszczęście idzie sobie precz swoją drogą i znika, kiedy masz jakiś cel."

Jest w tej powieści coś urzekającego, ale w taki głębszy sposób, cudownie trafia słowem do serca czytelnika. Powoduje, że z wielką przyjemnością oddajemy się malowniczo opisanej historii poszukiwania siebie, swojego miejsca na ziemi, drugiej osoby, z którą możemy intelektualnie spasować się w przemierzaniu świata. Przyciąga nas swoją wrażliwością, wyczuleniem i zrozumieniem targających człowiekiem emocji. Sporo w niej odniesień do bolesnej samotności, niezrozumienia, niedopasowania. A także radzenia sobie ze śmiercią bliskich, często dostrzeganie istoty relacji z nimi dopiero po ich odejściu. Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, po którą z pewnością warto sięgnąć, zagłębić się w jej przesłanie i wybrać z treści to, co najbardziej w danym momencie do nas przemawia, skłania do przemyśleń i refleksji, powoduje, że mocniej utożsamiamy się z sobą samym, własnymi marzeniami, wybraną ścieżką szczęścia oraz elementami łączącymi nas z otaczającym światem.

Podobnie, tak jak każda kultura, tak i człowiek, jako jej elementarny składnik, ma swój smak, odmierza go kolejnymi porcjami życia, zabarwia najróżniejszą mieszanką gorzkości, kwaśności, słoności i słodkości. Potrafi delektować się najdrobniejszymi aspektami, dostrzegać to, co drażni, niepokoi, wywołuje ból i cierpienie, ale również to, co głęboko porusza, pomaga w samookreśleniu, poszukiwaniu pasji, realizowaniu pragnień. Określa indywidualny kolaż silnych emocji, wywołuje ulotne, a jednak niezwykle intensywne stany euforii, poczucie, że faktycznie przynależy do tego świata, jest z nim złączony, bierze, ale i daje coś z siebie, pozostawia w nim wiele śladów swojego istnienia. I tak na przestrzeni kolejnych wieków, w różnych miejscach na ziemi, wciąż próbujemy znaleźć istotę człowieczeństwa, choć osobowość i kultura w dużym stopniu zależą od kontekstu, to jednak niosą w sobie cykliczne schematy, wiele uniwersalnych prawd, powtarzalnych motywów zachowań i sposobów rozumienia świata.

Autorka rozpala w czytelniku zapał do zmierzenia się z trudnymi tematami dotyczącymi ludzkiego istnienia i moralnymi rozterkami. Ale także z szerszej perspektywy, skutkami przenoszenia wzorców jednej kultury na drugą, bezpośredniej ingerencji w uporządkowany świat różnorodnych plemion na krańcach świata, zaburzania odwiecznych rytuałów, wypaczania systemu potrzeb i przekształcania świata na własny styl, bo właśnie ta subiektywność ogranicza nas najbardziej. Książka wyzwala wiele emocji, jest mocno intrygująca, drażniąca nasze zmysły, być może przywołująca wiele wspomnień, ale też podkreślająca wagę teraźniejszości, tego co gości obecnie w naszych sercach i umysłach. Wyjątkowo ciekawa intelektualna przygoda w głąb nas samych.

A takim impulsem do rozważań staje się niezwykle plastycznie opowiedziana historia trzech antropologów, osadzona w egzotycznym świecie Nowej Gwinei, rozpoczynająca się w 1933 roku. Śledzimy ich podejście do pracy, życia, skomplikowane wzajemne relacje i targające nimi silne uczucia. Choć zdarzenia następują po sobie w szybkim tempie, to jednak ich zmysłowy opis, podkreślenie i wyróżnienie inspirującymi dialogami, powodują, że chętnie zatrzymujemy się, aby zmierzyć się z pewnymi myślami, sugestiami i propozycjami kreatywnych mentalnych wędrówek. Mocno satysfakcjonująca powieść, nietuzinkowa, potrafi oczarować, porwać w swój nurt, sprowokować, nakłonić do przedefiniowania pewnych spostrzeżeń i dotknąć istoty człowieczeństwa.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 06.04.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis. :)

41 komentarzy:

 1. Już gdzieś słyszałam o tej książce. Po przeczytaniu Twojej recenzji, wpisuję ją na moją Reading List. Podoba mi się "setting" tej powieści- Nowa Gwinea wydaje mi się świetnym tłem wydarzeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść urzekła mnie, cudownie czyta się takie książki, tyle z nich można wyciągnąć dla siebie. :)

   Usuń
 2. Lubię kiedy wydarzenia dzieją się szybko, w równym tempie :) Bardzo mocno zachęciłaś mnie do tej książki. Koniecznie będę miała ją na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Za każdym razem, gdy widzę pozytywną opinię tej książki, cieszę się, jakbym to ja ją napisała :) O "Euforii" powinno być głośno! To mądra, pięknie napisana i elektryzująca powieść, z której można sporo wyłuskać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak bliskie są mi te rozważania, poczekam na tę książkę... Bardzo ładna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy o niej nie słyszałam. Zwłaszcza zaciekawił mnie jeden element, ale z powodów osobistych nie będę zdradzać który ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej powieści każdy znajdzie coś dla siebie. :) Sympatycznego zaczytania! :)

   Usuń
 6. Całkiem ciekawie się zapowiada, w wolnym czasie /trudna sprawa ale się postaram ;)/ przyjrzę się jej bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto, przyjemne chwile z książką w ręku. :)

   Usuń
 7. Nie słyszałam o tej książce, a z tego co czytam, to chyba powinnam była usłyszeć. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco zachęcam, bo książka bardzo dużo proponuje czytelnikowi. :)

   Usuń
 8. Bardzo lubię książki, które skłaniają do głębszych przemyśleń. Zapisze sobie ten tytuł, myślę, że bardzo mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo chętnie podążam takimi właśnie intelektualnymi ścieżkami, przyjemne zaczytanie. :)

   Usuń
 9. Nie słyszałam o tej książce, a wydaje się bardzo ciekawa. Kiedyś chciałam zostać antropologiem, więc na pewno ją kiedyś przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dodatkowy powód, aby sięgnąć po ten tytuł. :) Miłego zaczytania! :)

   Usuń
 10. Czy facetowi też byś ja poleciła? Bo wygląda na typowo "babską" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Odpowiedzi
  1. Intrygująca, pobudzająca, ciekawa, skłaniająca do intelektualnej wędrówki. :)

   Usuń
 12. ciekawa recenzja, zachęcająca do sięgnięcia po książkę :) pozdrawiam rekodzielo-kasi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść, z którą zdecydowanie warto się zaprzyjaźnić. :)

   Usuń
 13. Ta książka trafiła na moją listę do przeczytania 😃

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, bo wiem jaka wspaniała uczta czytelnicza Cię czeka. :)

   Usuń
 14. Zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek w tym roku. Przepięknie napisana, dodatkowo mocno zainteresowałam się pierwowzorem głównej bohaterki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, powieść zaliczam do najpiękniejszych jakie przeczytałam ostatnio. :)

   Usuń
 15. Bardzo podoba mi się tematyka i wątek konsekwencji przenoszenia wzorców jednej kultury do drugiej. Przeczytam z chęcią. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie powieści sprawiają, że chce się czytać jak najwięcej, przyjemne zaczytanie. :)

   Usuń
 16. Nowa Gwinea, antropologia, lata trzydzieste - to może mi się spodobać, z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem Twoich wrażeń po zapoznaniu się z nią. :)

   Usuń
 17. Sama okładka jest bardzo zachęcająca: )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, okładka idealnie komponuje się z treścią książki. :)

   Usuń
 18. Taki orientalny klimat, przenikanie się kultur może być ciekawym sposobem na głębszą analizę swojego miejsca na świecie.
  Tak swoją drogą, kiedy czytasz te wszystkie książki? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich właśnie tematów najbardziej poszukuję w literaturze, w tak pięknie podanej formie. :)
   A książki czytam w każdej wolnej chwili, nareszcie mam czas na swoją pasję. :)

   Usuń
 19. Ciekawie się zapowiada :)Przenikanie kultur, podróże, odległe zakątki hmnnn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam takie nietuzinkowe powieści, które potrafią nas w tak przyjemny sposób zaskoczyć, dać się ponieść emocjom i skłonić do refleksji. :)

   Usuń
 20. Trzeba przyznać, że okładka przyciąga wzrok. A swoją recenzją zachęciłaś mnie do zapoznania się z treścią tej książki. Być może w najbliższej przyszłości po nią sięgnę ;)

  litery-na-papierze.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka z tych, z którymi zdecydowanie warto się zaprzyjaźnić, mnóstwo satysfakcji czytelniczej. :)

   Usuń
 21. to książka zdecydowanie dla mnie, dobrze, że na nią u Ciebie trafiłam :-)

  OdpowiedzUsuń