czwartek, 23 czerwca 2016

CZAS ZAKLĘTY Ałbena Grabowska 167/2016

ALICJA W KRAINIE CZASÓW tom 1

"Miara człowieczeństwa w tym właśnie się ustoi, kto dla najprostszych jaki będzie."

Cudowna, magiczna, pełna emocji podróż czytelnicza. Trudno oderwać się od książki, mocno przykuwa naszą uwagę, oczarowuje pięknym stylem, dużą wrażliwością i zmysłowością. Natychmiast wciągamy się w niezwykłą fabułę, poddajemy fantastycznie wykreowanemu światu, wyjątkowej atmosferze, wyrazistym i przekonywującym postaciom, również tym drugoplanowym. Spokojna dynamika akcji, dopracowane dialogi, robiące wrażenie opisy, zachowany duch epoki i mentalność ludzi. Wszystko świetnie ze sobą współgra, uzupełnia się, współtworząc cenną wartość dodaną powieści. Interesująca mieszanka historyczno-obyczajowa, zgrabnie, wdzięcznie i z lekkością usnuta, dająca możliwość pełnego zaangażowania się w towarzyszenie bohaterom w ich nietuzinkowych ścieżkach życia, odbioru najdrobniejszych detali powieści i odczuwania dużej satysfakcji czytelniczej.

Przenosimy się pod koniec dziewiętnastego wieku, do malowniczego podwarszawskiego dworku, gdzie na świat przychodzi dwoje dzieci hrabiego Jana Księgopolskiego, pana na Kodorowie. Chłopiec Gustaw i dziewczynka Alicja rodzą się z piętnem wypełniającym ich przeznaczenie. Czy można oszukać los, skorzystać na jego przewrotności, przeciwstawić się siłom fatum? Jaką mamy moc zmieniania biegu zdarzeń i stawiania czoła konsekwencjom podejmowanych decyzji? Czyż wszystko to, co dajemy światu od siebie, nie wraca później do nas ze zdwojoną siłą? Bardzo podobało mi się wykorzystanie w powieści nuty guseł, zabobonów, czarów, uroków i zaklęć, kontrastu wiary i nauki, wiejskiego i miejskiego klimatu. Ciekawie ukazane przywary, słabości i podwójna moralność wybranych postaci, również rozterki, niepewność, niezrozumienie, nienawiść, oddanie, miłość i ufność. Znajdziemy wiele odwołań do poszukiwania własnej tożsamości, miejsca w świecie, dążenia do samookreślenia, zbudowania silnego poczucia własnej wartości, ale także walki z uprzedzeniami, fałszywymi obietnicami, upokorzeniem, odrzuceniem i samotnością. Powieść podbiła moje serce, pozostawiła w mocno niecierpliwym wyczekiwaniu na drugi tom i możliwość śledzenia dalszych interesujących losów niezwykłej Alicji.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 18.05.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło. :)

37 komentarzy:

 1. Jestem zafascynowana tą książka :) szalenie mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też bardzo przypadła do gustu, podobnie jak "Lady M.". W najbliższych planach mam "Stulecie winnych", ciekawa jestem, jakie będą wrażenia. :)

   Usuń
 2. No jak tak polecasz to sięgnę :) 5/5 rzadko kiedy daję książkom, zawsze COŚ mam do zarzucenia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koncentruję się na moim odbiorze książek, wrażeniach, stopnia wciągnięcia w opowiadaną historię, a w tej powieści dostałam to, na co liczyłam, stąd 5.5/6. Przyjemnie się w niej zaczytałam i jak najbardziej zasłużenie bardzo wysoko oceniłam. :)

   Usuń
 3. Uwielbiam takie książki. Z pewnością po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale się tę powieść czyta, z niecierpliwością czekam na kolejny tom. :)

   Usuń
 4. Tak przeglądam Twojego bloga i się zastanawiam, ile tygodniowo czytasz książek? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam wywiad z autorka w Zwierciadle. Ciekawa kobieta, pytanie, czy ksiazka rownie ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie, bardzo. :) Takie smakowanie słowa i opowiadanej historii. :)

   Usuń
 6. Myśle, że jest już na mojej liście czytelniczej ��

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka opisuje czasy, które bardzo mnie interesują. Zawsze jak wchodzę na Twojego bloga mam taki cień zazdrości, że zajmujesz się akurat czytaniem beletrystyki. Mi niestety totalnie brakuje na to czasu, a jeśli już go mam to mój wewnętrzny Adaś Miauczyński każe mi czytać klasykę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjdą dni, kiedy tego czasu będzie więcej i można się będzie z radością zagłębić w lekturze. :)

   Usuń
 8. Od dawna chcę poznać twórczość Pani Grabowskiej, może zacznę od tej powieści:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaczęłam od Lady M, teraz w planach Stulecie winnych, przekonuje mnie taki warsztat pisarski, klimat i historie. :)

   Usuń
 9. O Ałbenie Grabowskiej już słyszałam i to w samych pozytywach - "Stulecie Winnych" jest jedną z głównych pozycji na mojej liście "must read". Teraz oczywiście, dopisuję do tej listy też "Czas zaklęty".

  Pozdrawiam,
  http://faaantasyworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już niedługo mam nadzieję na przyjemne zaczytanie w Stuleciu winnych, czekam na te trzy książki z niecierpliwością. :)

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. Wspaniale jest móc z mnogości tytułów wybrać coś dla siebie. :) W końcu, nie wszystko jesteśmy w stanie przeczytać. :)

   Usuń
 11. Po lekturze "Lady M" mam chęć na poznanie innych książek autorki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie takie same miałam odczucia zanim zabrałam się za Czas zaklęty, po nim wciągnęłam się jeszcze bardziej w twórczość tej autorki, bardzo mi ona odpowiada. :)

   Usuń
 12. XIX wiek? No to zapowiada się super ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przeczytam na pewno i podrzucę Mamie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żałuję tylko, że muszę czekać na drugi tom, chciałabym już teraz móc się z nim zapoznać. :) Taka czytelnicza niecierpliwość się we mnie uaktywniła. :)

   Usuń
 14. Tak wysoka ocena chyba oznacza jedno, super ciekawą książkę! Nie wiem czy akurat mi osobiście książka by przypadła do gustu, jednak fabuła wydaje się być bardzo intrygująca. Zapisuję sobie tytuł, prędzej komuś ją dam w prezencie niż sama przeczytam. Ale dobrze wiedzieć, ze nasi polscy autorzy dają radę! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dowiesz się, dopóki po nią nie sięgniesz, już od pierwszych stron wciąga. :)

   Usuń
 15. Super recenzja. Warto sięgnąć po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak, potwierdzam, bardzo przyjemne zaczytanie. :)

   Usuń
 16. Dziękuję Ci ogromnie. Dzisiaj skończyłam czytać "Behawiorystę" Mroza i zamarzyła mi się jakaś ciepła obyczajówka. Panią Ałbenę uwielbiam za "Stulecie Winnych" jeżeli nie czytałaś to musisz koniecznie to zrobić. Tamta saga była tak zachwycająca, że po zakończeniu jednej z części napisałam do autorki aby zdradziła mi co będzie dalej :) przypuszczam, że w przypadku tej powieści będzie podobnie. Kończę przeglądanie blogów i siadam do czytania. Na szczęście mam taką genialną aplikacje, że jednym kliknięciem mam książkę na telefonie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Stulecie Winnych" jak najbardziej czytała i wysoko oceniłam, świetnie się mi tę trylogię czytało. :) Sympatycznego zaczytania i oczywiście czekam na wrażenia po przeczytaniu kolejnych tomów. Mnie pozostaje cierpliwie czekać na trzeci. :)

   Usuń
 17. ciekawi mnie to poszukiwanie własnej tożsamości, zwłaszcza w perspektywie obecnych czasów...

  OdpowiedzUsuń