wtorek, 21 czerwca 2016

SABAT CZTERDZIESTEK Anna Kleiber 165/2016

"Gdy się jest po czterdziestce i oczekuje... to chciałaś tego, babo, czy nie - starości dać się nie możesz, a wszelkie głupoty same z głowy wylatują, bo nie ma na nie czasu."

Lekka, sympatyczna, z przymrużeniem oka i nieco przekornie napisana książka. Bardzo szybko chwytamy przyjemny nastrój towarzyszący nam do końca przedstawianej opowieści. Trzeba przyznać, że autorka wykazuje się dużym poczuciem humoru, jeśli tylko potrafimy wpasować się w niego i nadawać na tych samych falach, lektura zapewni nam kilka godzin dobrego zaczytania z uśmiechem. Perypetie głównych bohaterek, ich spojrzenie na świat, przyjaźń, miłość, mężczyzn, bolesne doświadczenia życiowe, a także towarzysząca im wielka pomysłowość, ciekawość i dociekliwość, powodują, że chętnie przyglądamy się ich zabawnym przygodom i dialogom. Pozytywnie zakręcone kobiety, którym ani wiek, ani bolesne doświadczenia życiowe nie przeszkadzają, aby przez kilka letnich dni, ponownie poczuć się nastolatkami, złapać wiatr w żagle i cieszyć się życiem.

Ewa i Kamila, czterdziestolatki świeżo po rozwodach próbują nabrać zdrowego dystansu do przeszłości, zerwać z przykrymi wspomnieniami, zebrać siły na kolejne lata. A nie jest to łatwe, gdy ma się niskie poczucie wartości, niewystarczającą wiarę w złapanie szansy na prawdziwe szczęście, spore trudności z pogodzeniem się z upływającym czasem i urodą. Zdesperowane decydują się wyruszyć w daleki świat w poszukiwaniu nowych miejsc, ludzi, przygód i inspiracji. Zanim udadzą się w upragnioną podróż na drugi koniec świata mają jeszcze do załatwienia ważną sprawę w maleńkiej wsi Zadole. Przybywając do niej nieświadome są czekających na nie zaskakujących zdarzeń i ciekawych zbiegów okoliczności. Dlaczego tak mocno angażują się w tylko z pozoru spokojne wiejskie życie? Jakie znajomości nawiążą z wydawałoby się życzliwymi mieszkańcami wsi? Czy odświeżone wspomnienia potrafią zmienić nastawienie do przeszłości i rzutować na teraźniejszość? Jak bardzo postrzeganie świata zmienia się w zależności od wieku, a może niewiele ma z tym wspólnego? Czyż łapać szczęście i spełniać marzenia nie powinno się nieustannie? Lektura na dobry relaks, oderwanie się od nużącej codzienności, przywołanie dobrego nastroju. Czyta się bardzo szybko, płynnie przechodzimy do kolejnych wątków, a pod koniec powieści angażujemy się w zabawną kryminalną intrygę.

4/6 - warto przeczytać
literatura współczesna

Data premiery: 25.04.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu BIS. :)

25 komentarzy:

 1. Jest na mojej liście, jestem jej bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytam, bo mnie zaciekawiłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo dobrego słyszałam o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem pozostaje sięgnąć po nią i cieszyć się lekturą. :)

   Usuń
 4. Brzmi jak przyjemna powieść, ale jak dla mnie troszkę za bardzo szablonowa. Już wiele było o tym, jak to rozwódki wyjeżdżają na wieś i tam zaczynają nowe życie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnych schematów trudno uniknąć, jednak w niczym nie umniejsza to przyjemnego zaczytania. :)

   Usuń
 5. haha, szkoda, że nie ma sabatu trzydziestek :) tak byłoby idealnie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo pięćdziesiątek, również mogłoby być bardzo interesująco. :)

   Usuń
 6. Uwielbiam takie książki! Z chęcią po nią sięgnę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaglądam do takich propozycji czytelniczych, szukając radości w sobie. :)

   Usuń
 7. Już wiem że będzie moja, wkońcu jestem czterdziestką ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka wydaje się lekturą dobrą dla dojrzalszych kobiet, chociaż ta kryminalna intryga bardzo mnie zaciekawiła. Możliwe, że sięgnę po tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabawne perypetie bohaterek powieści, pozytywne zwariowanie :)

   Usuń
 9. Jestem uprzedzona co do książek o kobietach świeżo po 40. Niestety dwa razy się zawiodłam. Czytając wynurzenia kobiet, które po 40 zachowywały się nieomalże jak gimnazjalistki. Może do trzech razy sztuka? :D pozdrawiam i zapraszam czytambozyje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami życie tak daje w kość, że właśnie uśmiech i zabawne zachowania pozwalają nam odreagować. :)

   Usuń
 10. jeszcze nie do końca moje czasy, ale myślę, ze dorosnę do tej książki ;-)

  OdpowiedzUsuń