środa, 8 czerwca 2016

ZAGUBIONY AUTOBUS John Steinbeck 155/2016

"Norma przez chwilę milczała. Potem zapytała cichutko:
- Zobaczymy jak nam pójdzie, prawda?
- Taa, zobaczymy, jak nam pójdzie - rzekła Camille."


Do powieści wróciłam po wielu latach i natychmiast wychwyciłam w niej to, czego wcześniej nie potrafiłam lub mi umknęło, to takie przyjemne uczucie odkrywać nowe aspekty w dobrze znanej już rzeczywistości. Dostrzegam interesujące przesłania, wyjątkową wnikliwość, trafność spostrzeżeń, podoba mi się wielość perspektyw spojrzenia na ludzką naturę, usposobienie, charakter, zdolności i ograniczenia. Bardzo ciekawie zgłębia się motywy i zachowania bohaterów, ich różnorodne spojrzenie na świat. Ogromne wrażenie robi dbałość o najdrobniejszy detal w plastycznych opisach, dialogi w wyśmienity sposób oddające istotę kontekstu, współtworzące intrygującą atmosferę przypadkowych zdarzeń i spotkań. Książkę czyta się z dużą przyjemnością, fascynująco, niezmiernie łatwo dajemy się zaangażować w zawarte w niej opowieści. Zapewniła mi popołudnie pełne wciągającego zaczytania i mnóstwa inspiracji do refleksji o naturze człowieka, ulotności i nieuchwytności pewnych wartości, a siły i potęgi innych. Niezwykła mieszanka różnorodnych i wielowymiarowych postaci, z których każda ma do opowiedzenia swoją historię, niby zwykłą i typową, a jednak jak bardzo indywidualną i osobistą. Wiele cech bohaterów dostrzegamy w sobie, w naszych bliskich i znajomych.

Wspólna podróż autobusem po kalifornijskich drogach to przecięcie się ścieżek życia pasażerów, pokonują oni krótki dystans w podróży na mapie, lecz znacząco ingerujący wzajemnym oddziaływaniem i postrzeganiem samego siebie. To autobus pełen silnych emocji, tęsknot, rozczarowań, niespełnionych pragnień, marzeń, zawiedzionych nadziei, zranionych ambicji, jak również poszukiwania szans, miejsca w świecie, uzasadnienia własnej wartości i znaczenia dla innych. Wskazanie kluczowych relacji i uzależnień od drugiej osoby, dominacji, podporządkowania, pozornej obojętności, samotności, przyzwyczajenia, trwania przy tym, co wygodne i bezpieczne. W pełnej odsłonie ukazują się ludzkie słabości, wady, kompleksy, żale wobec niesprawiedliwości losu, dokonywanych wyborów, własnej bezsilności, braku poczucia walki o należne prawa, niezrozumienie samego siebie. Wystarczy słowo czy drobny gest, aby zacząć postrzegać pewne sprawy w innym świetle, dać upust nieustannie przez lata trzymanym na uwięzi uczuciom. Niezwykle interesująca podróż czytelnicza, która trwa jeszcze długo po dotarciu do ostatniej strony powieści. Wciąż czeka nas wiele prób, sprawdzianów i wyzwań, które warto podjąć i stawić im czoło. Każdy z nas jest w mniejszym lub większym stopniu zagubiony wobec siebie i świata, jednak w pełni odpowiedzialny za życie i drugiego człowieka. Ciekawe, że to, co kiedyś wydawało mi się wadą powieści, teraz odebrałam jako jej wyjątkowy walor. Pomimo upływu siedemdziesięciu lat od napisana książki, wciąż nie traci ona na wartości i aktualności, zdecydowanie warto przyjrzeć się przytaczanym w niej uniwersalnym prawdom o człowieku.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna

Data premiery: 12.01.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

27 komentarzy:

 1. Muszę nadrobić, bo od dawna chciałam przeczytać Steinbecka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa przygoda czytelnicza. :) Przyjemnego zaczytania. :)

   Usuń
 2. Uwielbiam czytać. Sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie znam tego autora tytul taki nijaki, czy by msiegnela? nie wydaje mi sie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz pewnie nie, ale kto wie, jak później ukształtuje się Twój gust. :)

   Usuń
 4. To jak na razie jedyna powieść Steinbecka, którą poznałam, ale zachęciła mnie do tego, by autora poznać dużo bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam książki, ale chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam twórczości autora, ale muszę powiedzieć, że Twoja recenzja mnie zaciekawiła :) Z pewnością kiedyś sięgnę po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, książka warta tego, aby po nią sięgnąć. :) Miłego zaczytania. :)

   Usuń
 7. Ta książka nie pewno jest ciekawa. Koniecznie muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy o niej nie słyszałam. Sama nazwa już zachęca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tytuł w pełni komponuje się z treścią powieści, stanowi jej doskonałe uzupełnienie. :)

   Usuń
 9. Właśnie na tę powieść Steinbecka mam największą ochotę. Czytałam "Pastwiska niebieskie" oraz "Myszy i ludzie". Styl autora bardzo mi się spodobał. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja ten styl doceniałam stopniowo, sama się zaskoczyłam, jak bardzo zmienił się na plus mój odbiór tej powieści po latach. :)

   Usuń
 10. Ja takie historie to lubię oglądać na ekranie. Aktorzy wcale nie muszą dużo mówić, wystarczą mi obrazy. Czy sięgnę po tę książkę, pewnie nie :) Ale chętnie obejrzę film na jej podstawie, a może już jest? Tylko ja o tym nie wiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Filmy dostarczają nam mocnych wrażeń, jednak zdecydowanie wolę kształtować swój obraz, posiłkować się swoją wyobraźnią czytając książki. :)

   Usuń
 11. Po takiej recenzji to nic tylko przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie znam jeszcze twórczości tego autora, więc mam kolejną zaległość do nadrobienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też sporo zaległości do nadrobienia, czas w deficycie. :)

   Usuń
 13. uwielbiam książki, które są ponadczasowe, okazuje się, że niektóre rzeczy są stałe, chociaż świat zmienił się o 180 stopni

  OdpowiedzUsuń