czwartek, 9 czerwca 2016

UROKLIWY I PORAŻAJĄCY Michał Jackowski 156/2016

[PRZEDPREMIEROWO]

"Ambicja bywa destruktywna."

Ciekawy horror, zupełnie inny od dotychczas czytanych przeze mnie. Początkowo nie bardzo się w nim odnajdywałam, jednak z czasem coraz bardziej wciągał mnie w swój mroczny, potworny i bezwzględny świat. Wiele w nim zła, brutalności, krzywdy, krwawych i przerażających scen. Jednak mają one mocne uzasadnienie w intrygującej fabule umiejętnie wzbogaconej elementami psychologicznymi. Niejednoznaczne i nieuchwytne demony kryjące się w starym i opuszczonym domu, poszukujące pokarmu dla swojej duszy, umotywowania własnego istnienia. Wydają się czerpać siłę z bólu, cierpienia, wyrzutów sumienia, odrzucenia i braku akceptacji. Z rozkoszą przyglądają się kłamstwu, poniżeniu, zdradzie, morderstwu, wykorzystywaniu innych, rozpadowi więzi międzyludzkich, upadkowi wartości rodzinnych. A do tego, czas nie ma dla nich znaczenia, przeszłość miesza się z teraźniejszością i przyszłością, co tylko potęguje wrażenie zagubienia i niebezpieczeństwa grożącego głównym bohaterom.

Pewnego dnia, chłopiec Jarvis znika za drzwiami tego budynku, kiedy nie wraca, na jego poszukiwanie wyruszają rodzice, znajomy matki i policjanci. Dom żyje własnym życiem, gra na zmysłach, tworzy iluzje, rozprasza wspomnienia, przeinacza obecne zdarzenia, przyciąga fałszywymi obietnicami. Nie ma z niego ucieczki, kto przekroczy jego próg znika bezpowrotnie dla świata ludzi. Dlaczego budynek nie pozwala nikomu wydostać się z niego? Co w nim tak osobliwego, że potrafi ściągać do siebie wybrane osoby? W jaki sposób dają się one opętać drzemiącym w nim potężnym siłom? Jakie mroczne sekrety i głęboko skrywane tajemnice ujawniają się podczas pobytu w nim? Skąd wrażenie, że dom wydaje się czerpać przyjemność z niszczenia przebywających w nim ludzi? Co tak naprawdę obrazuje i symbolizuje? Przenikliwe odniesienia i odwołania do ludzkiej natury, znaczących konsekwencji podejmowanych decyzji i zachowań, silnej wzajemnej współzależności i twardej walki dobra ze złem. Książka oparta na nietuzinkowym pomyśle, który skłania czytelnika do refleksji, nabrania przekonania, że to co oferujemy od siebie światu, wcześniej czy później wraca do nas, w innej formie, ale z równą siłą i natężeniem.

4/6 - warto przeczytać
horror

Data premiery: 06.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res. :)

17 komentarzy:

 1. Oj, książka, którą koniecznie chcę przeczytać! Totalnie w moim guście! Podobne klimaty, z tego, co czytam, jak u mojego ulubionego Koontza!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mrocznie i mocno, w takiej postaci też lubię horrory. :)

   Usuń
 2. Niestety, nie lubię horrorów :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Horrorów się boję, chyba żadnego nie obejrzałam w całości, ale ta historia przyprawia o dreszcze, a przesłanie jest mądre i zmusza do refleksji. Gratuluję recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię tak od czasu do czasu trochę się strachu najeść w tym wykreowanym przez autorów świecie. :) Pozdrawiam serdecznie. :)

   Usuń
 4. Przyznam, ze nie czytam horrorow, ale ta fabula na tyle mnie zaciekawila, ze chetnie bym siegnela po te ksiazke.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś więcej czytałam horrorów, teraz rzadziej do nich zaglądam, jednak sentyment pozostał. :)

   Usuń
 5. Hm.... 4/6 ...a ja się już napaliłam. Podobnie miałam z Millenium. Pierwszych 20 czy 30 kartek nie mogłam przełknąć... i byłam wściekła, każdemu się tak podobało, tylko ja jestem jakaś dziwna. Ale zmusiłam się. I dzisiaj uważam, że to najlepsza książka ever wśród kryminałów. Taka podstawa. Być może podobnie będzie z tą pozycją. Dobrze, że szczerze o tym piszesz, od razu wiem czego mogę się spodziewać. Przekartkować trochę i się nie rozczaruje. A horrory wciągam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka wciągała mnie powoli, jednak ostatecznie przekonała do siebie. :)

   Usuń
 6. Skoro warto przeczytać, to dam jej szansę, bo nie brzmi najgorzej :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie rozliczenie ze słabościami ludzkimi, wadami, grzechami... ciekawe ujęcie. :)

   Usuń
 7. Przyda mi się na urlop taka książka...a może polecisz mi jakiś mocny kryminał? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio sporo kryminałów było u mnie, zerknij, z pewnością coś wybierzesz dla siebie. :)

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. Niedługo zaczytywać się będę w kryminałach Piotra Schmandta - Pruska zagadka, Fotografia, Fabryka pokory. Dam znać, jakie wrażenia czytelnicze. :)

   Usuń
 9. wszystko sprowadza się do ludzkiej natury, pytanie tylko, co się w niej kryje

  OdpowiedzUsuń