sobota, 21 stycznia 2017

METODYK Daniel Radziejewski 20/2017

"Z biegiem czasu coraz więcej pojedynczych myśli buntowało jego wnętrze i podważało pracę, która nadawała głęboki sens jego zawodowej egzystencji."

Ciekawie, wartko i wnikliwie opisana historia młodego nauczyciela języka angielskiego, rozpoczynającego pracę w gimnazjum i podejmującego studia doktoranckie. Maksymilian Koziołkiewicz przepełniony dumą z dotychczasowych osiągnięć marzy o rozwinięciu kariery naukowej. Wierzy, że świat stoi przed nim otworem, determinacja i ciężka praca zaowocują sukcesami, a entuzjazm i pasja staną się niezawodnymi sprzymierzeńcami. Z ogromnym zapałem podchodzi do wypełniania obowiązków zawodowych, stara się nawiązać jak najlepszy kontakt z uczniami, być wspaniałym wychowawcą. Starannie przygotowuje się do spotkań z promotorem na wyższej uczelni. Niestety, z czasem wszystko zaczyna się komplikować, obierać niebezpieczny kierunek, mężczyźnie trudno jest zapanować nad życiem, także w sferze prywatnej, jako młody ojciec i mąż.

Podobało mi się spojrzenie na kontrast między teorią a praktyką. Prawdziwa rzeczywistość znacznie różni się od zakładanej. Wzorcowa metodyka z podręczników wygląda inaczej niż stosowana w murach szkoły. Wnioski wysuwane z licznych konferencji naukowych nie znajdują potwierdzenia w realiach systemu edukacji. Autor interesująco przybliża kolejne wydarzenia z życia głównego bohatera, ukazując coraz mocniej zaciskającą się pętlę na śmiałych ambicjach, planach i wyzwaniach. Nawał pracy, chorobliwy perfekcjonizm, znamiona pracoholizmu i obsesja na punkcie kariery, zaczynają tworzyć wybuchową mieszankę zmęczenia, rozdrażnienia, frustracji, zwątpienia, bezsilności, otępienia i wyjałowienia. Ale to niestety nie jedyne problemy, z jakimi boryka się młody nauczyciel. Maksymilian, maksymalnie zafiksowany na sukces, Koziołkiewicz, uparty jak kozioł, zbuntowany, buńczuczny, idealista nie przyjmujący słów krytyki.

Klimat powieści, choć przygnębiający, to jednak wciągający, nakłaniający do refleksji nie tylko na tematy dotyczące indywidualnej natury człowieka, pogoni za zabezpieczeniem materialnym, pogubienia się w hierarchii wartości, szukania ukojenia w alkoholu, ale także specyfiki zawodu nauczyciela, środowiska pedagogicznego, warunków płacowych, postaw młodzieży. Nie brakuje umiejętnie wytworzonej niepewności, intrygujących wątków i dramatycznych zdarzeń. Narracja z kilku perspektyw zgrabnie uzupełnia się dając wyczerpujący obraz rozgrywanych sytuacji i wyzwalanych emocji. Zagłębiamy się w ponury i bolesny scenariusz losu jednego z młodych nauczycieli, zastanawiając się, jak wiele w nim analogii i nawiązań do rzeczywistości.

4/6 - warto przeczytać
literatura współczesna
data premiery: 2008

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res. :)

34 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe książki recenzujesz. Naprawdę trafiają w mój gust. To już bodaj trzecia, którą mam ochotę przeczytać (i co zrobię, kiedy moja półtoraroczna pannica zacznie wreszcie przesypiać noce, a ja przestanę padać a nos). Lubię takie psychologiczno-mroczne klimaty. W pierwszej chwili pomyślałam, że książkę napisał Daniel Radecki, mój kolega z roku, który też zaliczył już debiut literacki. :)

  Faktem jest, że praca naukowa to stygmat na całe życie. Nie da się od niej uwolnić. Na górze jest euforia i sukcesy, a na dole - frustracja i odbijanie się od ściany tak zwanej polskiej nauki. Niestety, większość naukowców jest na dole...

  ----

  www.dekozdrowia.pl - Blog o zdrowiu i profilaktyce raka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama miałam okazję zderzyć się po studiach naładowanych teorią z realnymi możliwościami i oczekiwaniami środowiska. Później starałam się wykorzystać wiedzę z obu perspektyw, urealniać oczekiwania i przemycać prawdziwą praktykę w naukowe prace. :) Bardzo się cieszę, że tak odbierasz moje spisywanie wrażeń po przeczytaniu książek, to tylko wzmacnia moją pasję. :)

   Usuń
 2. Książka wydaje się bardzo ciekawa. Obowiązkowo do przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to nawet niekoniecznie musi związane być z pracą nauczyciela, w wielu zawodach mamy podobny schemat.

   Usuń
 3. Widzę, że to książka dla mnie :) "Prawdziwa rzeczywistość znacznie różni się od zakładanej. Wzorcowa metodyka z podręczników wygląda inaczej niż stosowana w murach szkoły. " - tak rzeczywiście jest i każdy nauczyciel dla którego zawód jest misją, musi się z tym zmierzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego tak bardzo cenimy osoby, które potrafią bronić swojej misji, często muszą iść na ustępstwa, wyważyć to co odpowiednie, aby walczy o najwłaściwszy trzon.

   Usuń
 4. Na dniach się za nią zabieram.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oh widzę, że bardzo wymagająca lektura!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię takie zderzenia teorii z praktyką, szczególnie że doskonale znam to z własnego doświadczenia - również szłam do szkoły z głową pełną ideałów przekonana, że oto niosę "kaganek oświaty". Długo sobie nie mogłam poradzić z tym, że są tacy uczniowie, których ten kaganek zupełnie nie interesuje, a liczy się tylko zaświadczenie do ZUS o kontynuowaniu nauki. Musiałam sporo przepracować w sobie, żeby znów móc pracować, bowiem po pół roku zrezygnowałam. A powróciłam dopiero po dwóch latach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na kilka lat zrobiłam sobie przerwę, czułam to wypalenie, a nie wyobrażałam sobie, aby móc tak dalej funkcjonować. Teraz pozostali mi tylko studenci i też ciekawe spostrzeżenia. :)

   Usuń
 7. Lubię takie ksiażki. Zapisana do przeczytania ;) Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze na studiach powtarzano mi, że całą potrzebną wiedze zdobędę dopiero w pracy :) nie zawsze życie jest takie, jakim je sobie wyobrażamy. Myślę, że książka jest warta przeczytania choćby właśnie dlatego, ze porusza ten temat ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy zawód wnosi konieczność poszerzania własnych horyzontów, zdobywania nowej wiedzy i praktycznych umiejętności, inaczej nie da się być dobrym w tym, co się robi i odnieść sukces połączony z zawodowym spełnieniem. :)

   Usuń
 9. Nie przepadam za takimi książkami, ale czasami warto zaryzykować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie zaintrygował opis na okładce, skusiłam się i nie żałuję, mnóstwo wspomnień się odświeżyło. :)

   Usuń
 10. Zaciekawiłaś mnie tą recenzją. Rzadko czytam książki obyczajowe,ale ta wydaje się interesująca, szczególnie, że sama jestem nauczycielem i mogłabym pewnie znaleźć w niej trochę "mojego świata".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie można by było jeszcze tam wiele rzeczy wrzucić, dodać własne doświadczenia i przemyślenia, a i w odwrotną stronę. :)

   Usuń
 11. Coś czuję, że to nie jest książka dla mnie. ;/ Tym razem odpuszczę. ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musi być ten właściwy moment, aby po nią sięgnąć, może kiedyś. :)

   Usuń
 12. Lubię książki nakłaniające do refleksji, dlatego ta pozycja jest jak najbardziej na Yes :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niestety, ale zazwyczaj się sparzam na książkach tego wydawnictwa, więc raczej nie przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja znajduję ciekawe propozycje, czasem coś nowego, kiedy indziej pokrywającego się z moimi zainteresowaniami. :)

   Usuń
 14. Do mnie to niestety nie przemawia. Zderzenie teorii z praktyką wypróbowałam na sobie :) Tym razem odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też weszłam w powieść ze swoim bagażem nauczycielskich doświadczeń, dlatego wydała mi się interesująca. Dobra propozycja czytelnicza. :)

   Usuń
 15. Oba środowiska opisywane w książce znam aż za dobrze. Wiedząc, czego można się spodziewać zarówno po pracy w szkole, jak i po próbie walki o karierę na uczelni obawiam się, że przewidzenie treści nie sprawi mi problemu. Ale wydaje mi się, że to dobra książka dla wszystkich tych, którym wydaje się, że łatwo jest pracować w szkole :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakończenie zaskakujące, choć chciałam, aby poszło w tym kierunku. :) Szkoda, że zawód nauczyciela nie cieszy się takim prestiżem jak kiedyś, ale na to składa się wiele czynników.

   Usuń