poniedziałek, 23 stycznia 2017

JAK LECZYĆ OSTEOPOROZĘ Jarosław Niebrzydowski 22/2016

"Wbrew pozorom wcale nie leki są w tej chorobie najważniejsze. Dużo większe znaczenie ma wyjaśnienie chorym, jak mają postępować w codziennym życiu, czego unikać i co robić dla poprawy stanu swoich kości."

Osteoporoza, choroba cywilizacyjna, w Polsce choruje na nią około trzech milionów ludzi, lecz leczy się niewiele ponad dwieście tysięcy. Mało kto zastanawia się, jakie są niezbędne składniki do budowy kości, albo jak ważną pełnią funkcje w naszym organizmie, że w początkowej fazie choroba nazywana "cichym zabójcą naszych kości" przebiega bezobjawowo. Książka bardzo przystępnie i rzeczowo przekazuje kompleksowe i wyczerpujące informacje dotyczące osteoporozy, wbrew powszechnej i nieprawdziwej opinii, chorobie jak najbardziej uleczalnej. Jednak, aby poradzić sobie z nią trzeba uzbroić się w odpowiednią wiedzę. Poradnik powstał z myślą o chorych, członkach ich rodzin i lekarzach pierwszego kontaktu. Z zainteresowaniem zapoznajemy się z przyczynami występowania choroby, klasyfikowanymi rodzajami, objawami, powikłaniami podczas przebiegu, możliwościami terapii, etapami i zasadami leczenia, najnowszymi uznanymi przez światowe grono lekarzy wspomagającymi metodami. Zamieszczono także użyteczny i wiele uświadamiający test ryzyka wystąpienia osteoporozy. Jarosław Niebrzydowski, specjalista reumatolog, przygotował jasne i zwięzłe przesłania dotyczące osteoporozy, stanowiące doskonałą bazę do świadomego wyboru diety, poprawy technicznych warunków w domu i w pracy, zmniejszenia ryzyka wystąpień złamań kości.

5/6 - koniecznie przeczytaj
medycyna, poradnik
data premiery: 30.09.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok. :)

57 komentarzy:

 1. Niestety na osteoporozę zaczynają chorować coraz młodsze osoby. A wszystkiemu jest winne złe odżywianie się - częste picie Coli, piwa (bo uwaga - obecnie piwo nie jest tak dobre jak kiedyś!) i zajadanie chipsów osłabia kości. I nie tylko kości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba uświadamiać, ten poradnik robi to w bardzo dobrym stylu, zwięźle i na temat, wiele się dowiadujemy o tej chorobie.

   Usuń
 2. Trzema mieć świadomość tej choroby... Na odzień zapominamy o tym, ale jedzenie i odpowiednia dieta mają ogromny wpływ na nasz organizm, w tym i na kości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Żeby się wyleczyć trzeba poznać przyczyny, podstawy.
  Byleby tylko nie stać się specjalistą od swojej choroby :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba wiedzieć, z czym mamy walczyć, to pomaga, co innego jest leczyć się na własną rękę.

   Usuń
 4. Warto o tym mówić, bo osteoporoza zaczyna nam coraz bardziej i coraz szybciej zagrażać. Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, a to niezwykle ważne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama nie mam (jeszcze) problemów, ale znam kilka osób, które powinny sięgnąć po tę pozycję. Odnoszę wrażenie, że jest to coraz większy problem w społeczeństwie prowadzącym siedzący tryb życia i nie dbającym o dietę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się bardzo przydatna :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety borykam się w jakmś stopniu z ta chorobą, więc książka jak dla mnie bardzo przydatna:-) Chetnie bym po nią sięgnęła :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa publikacja. Nie miałam pojęcia o tak znaczącym problemie osteoporozy..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że ja również nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele osób przez nią cierpi.

   Usuń
 9. Dla mnie nie koniecznie, ale musze tą książkę sprawić babci i mamie, będą miały co robić :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiedzy nigdy zbyt wiele. Reumatolog, ostatnio się właśnie dowiedziałem, że kolejka do tego specjalisty w mojej okolicy jest kilkumiesięczna. Pozostaje wiedza z mądrych książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lekarz nie ma czasu każdemu pacjentowi dokładnie wyjaśniać, na czym polega ta choroba, dlatego taki poradnik pełni funkcję uzupełniającą. :)

   Usuń
 11. u mnie w rodzinie, u kobiet przede wszystkim osteoporoza jest czesta. Licze sie z tym, ze i ja moge zachorowac, dlatego czesciej sie ruszam i racjnalniej odzywiam. Mam nadzieje, ze to przyniesie efekt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytanie tej książki ma także sens w przypadku profilaktyki, wiele przydatnych informacji zawiera.

   Usuń
  2. I mnie podobnie, i Mama i Babcia mają osteoporozę. Może faktycznie zrobię sobie badania. Tak prewencyjnie, bo czytałam, że jesli wykryje się ja wcześnie, to można uzupełnić braki🙂

   Usuń
  3. Okazuje się, że na każdym etapie można, jednak oczywiście, im wcześniej, tym lepiej. :)

   Usuń
 12. 3 mln chorych, a tylko dwieście tysięcy się liczy... smutne bardzo :(

  OdpowiedzUsuń
 13. Aż wstyd, ale nie wiedziałam, że osteoporoza jest uleczalna...

  OdpowiedzUsuń
 14. Osobiście także nie wiedziałam, że osteoporoza jest uleczalna, więc chętnie zajrzę do tej pozycji. Na pewno statystyki mnie zaskoczą i coś czuję, że wiele faktów będzie interesujących.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnóstwo przydatnej wiedzy, przystępnie napisane kompendium wiedzy o osteoporozie.

   Usuń
 15. Jeśli chodzi o motto na początku wpisu, to można to zastosować praktycznie do każdego stanu chorobowego. Najważniejsze, to wiedzieć, jak postępować w chorobie, czego unikać, a leki są tylko drugim planem. Odpowiednie podejście, ruch i odpowiednia dieta to większa część sukcesu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie to odpowiednie podejście wydaja się być istotą sprawy. :)

   Usuń
 16. Czasem warto sięgnąć po konkretną literaturę, zanim udamy się do lekarza. Takiej wiedzy nigdy za dużo ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poradnik napisany przez lekarza, który zebrał własne spostrzeżenia, jak i pytania pacjentów odnośnie tej choroby.

   Usuń
 17. Dobra książka, przystępnie podane najważniejsze informacje na tema osteoporozy, która nie jest już tylko chorobą osób w starszym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 18. Zła postawa jest przyczyną coraz częstszych problemów ortopedycznych. Myślę, że ta pozycja dla wielu okaże się bezcenna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze, że wiele rzeczy można w miarę prosty sposób niejako naprawić. :)

   Usuń
 19. Jestem czesciowo przeciwna takim ksiazkom - czesto pacjenci zaczynaja sluchac ich bardziej niz lekarza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę napisała lekarz specjalista, dla swoich pacjentów. :)

   Usuń
 20. ja bym takiej książki nie przeczytała, nie interesuje mnie taka tematyka

  OdpowiedzUsuń
 21. Muszę zwrócić na to większą uwagę bo ja ostatnimi czasy odczuwam ból właśnie w dwóch najważniejszych miejscach ze zdjęcia... a lepiej działać wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Moja Mama leczy dietą i suplementami 🙂 Z niezłym skutkiem ❤️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam, że choroba jest uleczalna, zawsze wydawało mi się, że jedynie możemy opóźnić jej tempo. :)

   Usuń
 23. Twoje zainteresowania czytelnicze są bardzo rozległe:) Z czego się cieszę :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Doskonale wiem, jak ciężko żyje się z osteoporozą. Nie wiem czy słyszeliście, ale aktywność fizyczna zwiększa gęstość kości, co przekłada się na zmniejszenie objawów osteoporoza :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Osteoporoza to wbrew pozorom poważna sprawa, która wiele nam utrudnia, dlatego warto się leczyć i przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, żeby robić badania.

  OdpowiedzUsuń
 26. Moja babcia chorowała na osteoporozę i niestety ta choroba jest ciężka.

  OdpowiedzUsuń
 27. W kwestii skutecznego uświadamiania osób cierpiących na osteoporozę najważniejszą rolę odgrywają lekarze. Dlatego proponuję zapoznać się z wiedzą, która zawarta jest w książkach przeznaczonych dla osób związanych z tą profesją https://podyplomie.pl/products . Konieczne jest, aby być na bieżąco z diagnostyką oraz sposobami leczenia chorób.

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 29. To bardzo ważka wiedza, dzięki za udostępnienie! Teraz będę mogła bardziej skupić się na profilaktyce i właściwej opiece nad swoim zdrowiem.

  OdpowiedzUsuń