środa, 4 stycznia 2017

NIC OPRÓCZ MILCZENIA Magdalena Knedler 3/2017

KOMISARZ ANNA LINDHOLM tom 2

"Pozory niewinności mają niekiedy tyle wspólnego z rzeczywistym charakterem człowieka, co weneckie maski z jego prawdziwą twarzą."

Bardzo dobry kryminał, na dłuższe wciągające zaczytanie, w ciekawym weneckim klimacie, z przejrzystą narracją, mocno intrygującą fabułą i sprytnie prowadzonymi wątkami. Powieściowe postaci dopracowane, obdarzone mieszanką ciekawych cech, natychmiast nawiązujemy z nimi nić porozumienia. Życie uczuciowe głównej bohaterki mocno pogmatwane, ale niekiedy właśnie taka propozycja fikcji literackiej nie odbiega daleko od rzeczywistości. Nawet nie czytając pierwszego tomu, z łatwością odnajdujemy się w drugiej odsłonie cyklu, rozumiemy w jaki sposób wcześniejsze zdarzenia mają wpływ na bieżącą akcję. Z zainteresowaniem pochłaniamy książkę, dobrze bawimy się snując dociekliwe przypuszczenia odnośnie prawdopodobnej tożsamości sprawcy morderstw i motywów jego działań. Odkrywamy sekrety i tajemnice będące składową życia weneckich rodzin. Wysuwamy hipotezy nie do końca znajdujące potwierdzenie w ostatecznych rozwiązaniach prowadzonego śledztwa, co bardzo uatrakcyjnia przyjemność kryminalnego zaczytania. Podobało mi się wplecenie sensacyjnych elementów, nadających powieści szybki rytm, budujących atmosferę narastającego napięcia i niepewności.

Komisarz Anna Lindholm w poszukiwaniu spokoju po dramatycznych życiowych wydarzeniach ucieka do Wenecji. Zaprzyjaźnia się z antykwariuszką Lucrezią Doldano, u której wynajmuje pokój. Los doprowadza też do spotkania z komisarzem Antonim Vallim, prowadzącym śledztwo w sprawie zabójstwa tajemniczego gondoliera podczas hucznego karnawału. Za jakimi maskami kryją się dziwne i zaskakujące wydarzenia spotykające Lindholm? Dlaczego zostaje uwikłana w niebezpieczną grę prowadzoną przez członków potężnych, wpływowych i zamożnych weneckich rodzin? Dokąd zaprowadzą ślady zbrodni i policyjny instynkt Anny? Książkowa podróż trwała dłużej niż zazwyczaj. I nie chodzi tu tylko o to, że powieść ma blisko siedemset stron, ale o jej niezwykły wenecki klimat. To była doskonała okazja do zanurzenia się we wspomnienia z moich licznych podróży do tego cudownego miasta, niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju, słynącego z wielowyspiarskiej lokalizacji, licznych kanałów, drewnianych pali, mostów, wąskich uliczek, romantycznych alejek, zakątków, w których mieszka przeszłość, zabytkowych kamienic, pałaców i kościołów. I oczywiście liczne kawiarnie... Bardzo sympatyczna lektura, pozostawiająca czytelnika z uczuciem satysfakcji i dużą chęcią sięgnięcia po kolejny tom.

"Nic oprócz strachu" tom 1

5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał
data premiery: 12.10.2016

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona. :)

31 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawie, więc chyba ten (i oczywiście pierwszy tom) kupię mojej Mamie na najbliższą okazję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Seria kryminalna, która wciąga, dobrze się przy niej człowiek relaksuje. :)

   Usuń
 2. Zupełnie nie znam tej serii, ale kryminały są moją ulubioną rozrywką w czasie wolnym od rodzicielstwa :-) Zapisuję sobie w kajecie do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 3. Kryminały to moja ulubiona kategoria :-) Ten zapowiada się całkiem ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio gdzieś natknęłam się na tom pierwszy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to już można śmiało wkroczyć w tę czytelniczą przygodę. :)

   Usuń
 5. hmm musze wiec szukac tomu 1!! pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam pierwszy tom i to nie do końca moje klimaty, chociaż np. mojej mamie bardzo się podobało. Na drugą część nie będę polować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że bardziej właśnie drugi tom mnie pochłonął. :)

   Usuń
 7. Nie znam jeszcze żadnej książki tej autorki, ale sporo osób poleca, więc może w końcu postaram się nadrobić zaległości. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe pióro, pomysły, zdecydowanie warto sięgnąć po te przygody. :)

   Usuń
 8. Sekrety i tajemnice rodzinne jak najbardziej mnie interesują :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Siedemset stron? Hmm, właśnie jestem po cegiełce 600-stronicowej i myślę, że w najbliższym czasie będę brała się za standardowe 350 ;)
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że rzadko zwracam uwagę na ilość stron, a jeśli lektura satysfakcjonująca, to i okazja do dłuższej znajomości z bohaterami. :)

   Usuń
 10. Bardzo lubię książki, które oddają klimat i są przesiąknięte atmosferą miejsca, w którym toczy się akcja :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie poznam tę powieść, ale najpierw sięgnę po pierwszą część. Nie umiem wyzbyć się tego przyzwyczajenia, żeby czytać chronologicznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, że najlepiej zaczynać od początku, niemal zawsze się tego trzymałam, choć ostatnio łamię swoje przyzwyczajenia i też ma to swój urok. :)

   Usuń
 12. Wenecki klimat, polska autorka? To może i mnie przekona, mimo, że to kryminał :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapisuję się w kolejce do wypożyczenia książek autorki :)
  Antyterrorystka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie pozostaje czekać na trzeci tom. :) Wspaniałego zaczytania i czekam na wrażenia. :)

   Usuń
 14. Zapowiada się bardzo ciekawie. Koniecznie do przeczytania :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę szybko się wciągamy w fabułę i ten włoski klimat. :)

   Usuń
 15. O twórczości autorki słyszałam sporo dobrego, ale jeszcze nic nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń